Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora TMT z okresu 1-5 stycznia.

BIZNES I FINANSE: RYNEK

Telekomunikacja: Liczba przeniesionych numerów telefonów stacjonarnych wyniosła łącznie 82 605 w IV kw. 2023 r., podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Łączna liczba przeniesionych numerów komórkowych wyniosła 1 464 262 w 2023 r., podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). W 2022 r. liczba przeniesionych numerów wyniosła 1 358 163. Łączna liczba przeniesionych numerów komórkowych wyniosła 378 339 w IV kw. 2023 r., podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

E-administracja: Klienci ZUS pobrali w aplikacji mObywatel ponad 611 tys. mLegitymacji ZUS, podał Zakład na platformie X (dawniej Twitter).

E-commerce: Raport Think Forward przygotowany przez PayPal wskazuje pięć trendów, które zdefiniowały 2023 r. w branży e-commerce. Wśród nich znajdziemy: Immersyjne wirtualne doświadczenia zakupowe (Gwałtowny wzrost zainteresowania rzeczywistością rozszerzoną (AR) i rzeczywistością wirtualną (VR) doprowadził w 2023 roku do upowszechnienia się tych technologii w firmach. Marki takie jak BMW Group, Maison Valentino i IKEA nawiązały współpracę z gigantami technologicznymi (m.in. z Meta, Google czy Qualcomm) w celu poprawienia doświadczeń zakupowych i rozwiązań przedsprzedażowych. AR i VR pozwoliły sprzedającym na zapewnienie jeszcze wyższego poziomu personalizacji). Marki niezwiązane z gamingiem wchodzą w streaming (Boom na omnichannel zaczął zanikać w 2023 roku. Zastąpiło go bardziej ukierunkowane podejście, które ma na celu spotkanie się z przedstawicielami pokolenia Z online. Licząc na wywołanie emocji i zachęcenie klientów do nowych odkryć i doświadczeń, marki takie jak H&M czy Shopify nawiązały współpracę z producentami gier online i platformami streamingowymi, której celem jest bezpośrednie włączenie kupujących w doświadczenie marki i wzmocnienie poczucia radości, a tym samym napędzanie działań zakupowych). Tańsza ekologia (marki starały się zmniejszyć tę lukę, zachęcając do bycia eko i oferując ekologiczne alternatywy w przystępnych cenach. Przykładowo, firma FutureCard zapewniała częściowy zwrot pieniędzy tym, którzy używali wystawionych przez nią kart do zakupu niskoemisyjnych towarów i usług). Naprawa zamiast wymiany (Zaciskający pasa konsumenci napędzali ogólnoświatowy trend naprawiania i ponownego wykorzystywania. Dołączyły do niego marki takie jak Nokia, Nike i Zara, tworząc narzędzia i usługi, które pomagają przedłużyć żywotność oferowanych przez nie produktów).  Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu (Narzędzia z zakresu bezpieczeństwa, takie jak logowanie biometryczne, klucze dostępu, szyfrowanie oraz uczenie maszynowe i inteligentne urządzenia stały się bardziej powszechne, przekładając się tym samym na zwiększone bezpieczeństwo zakupów).

AI: Rozwój sztucznej inteligencji i jej właściwa implementacja w różnych gałęziach gospodarki, inwestycje w bezpieczeństwo cyfrowe, a także wdrożenia sieci mobilnej 5G i prace nad jej kolejną generacją – te kwestie, zdaniem ekspertów Związku Cyfrowa Polska, zdominują gospodarkę cyfrową w Polsce w 2024 roku. Dużym wyzwaniem dla rynku będą nowe unijne i krajowe regulacje wpływające na funkcjonowania biznesu cyfrowego. „Jednym najważniejszych tematów w nowym roku będzie przygotowanie administracji państwowej i biznesu do wdrożenia unijnych przepisów w tym obszarze – AI Act, nad którym prace obecnie kończą się w Brukseli. Potrzebujemy także wewnętrznych regulacji, a przede wszystkim rewizji polskiej strategii rozwoju sztucznej inteligencji” – powiedział prezes Związku Michał Kanownik.

Cyberbezpieczeństwo: Jeśli nie podejmiemy stanowczych działań zapobiegawczych, świat w 2024 roku powoli będzie podążał w kierunku cyberprzepaści. Dosięgną nas zagrożenia, takie jak oprogramowanie ransomware i haktywizm, a gangi przestępcze wykorzystując AI i deepfake, będą zagrażać organizacjom na całym świecie i zmieniać obraz rzeczywistości, prognozy firmy Check Point na rok 2024 ostrzegają przed sztuczną inteligencją, haktywizmem i deepfake. „W tym roku sztuczna inteligencja będzie w jeszcze większym stopniu wspierać tzw. „aktorów zagrożeń”, przyspieszając oraz rozszerzając możliwości narzędzi hakerskich. I to niezależnie od tego, czy chodzi o bardziej opłacalne i szybsze opracowywanie nowych wariantów złośliwego oprogramowania, czy też o wykorzystanie technologii deepfake w atakach phishingowych czy innych próbach podszywania się pod prawdziwe osoby czy podmioty” – powiedział country manager Check Point Software Wojciech Głażewski.

Cyberbezpieczeństwo: Trend Micro przestrzega przed transformacyjną rolą generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) w krajobrazie cyberzagrożeń i nadchodzącej kumulacji wyrafinowanych taktyk kradzieży tożsamości przy użyciu inżynierii społecznej i narzędzi GenAI. „Zaawansowane duże modele językowe (LLM), biegłe w dowolnym języku, stanowią poważne zagrożenie, ponieważ eliminują tradycyjne wskaźniki phishingu, takie jak dziwne formatowanie lub błędy gramatyczne, co czyni je niezwykle trudnymi do wykrycia. Firmy muszą wyjść poza konwencjonalne szkolenia phishingowe i nadać priorytet przyjęciu nowoczesnych środków kontroli bezpieczeństwa. Te zaawansowane mechanizmy obronne nie tylko przewyższają ludzkie możliwości wykrywania, ale także zapewniają odporność na te taktyki” – powiedział wiceprezes ds. strategii rynkowej w Trend Micro Eric Skinner.

TSL: Branża logistyczna w 2023 roku zmagała się ze zmienną sytuacją geopolityczną oraz spowolnieniem gospodarczym. To główne elementy, które kształtowały koniunkturę w sektorze TSL. Zdaniem prezesa Bunasty – międzynarodowej agencji celnej – Jurgisa Adomavičiusa, uczestnicy rynku mogą przezwyciężyć część problemów dzięki digitalizacji i automatyzacji procesów. „Największe korzyści w transporcie przynosi automatyzacja zarządzania zamówieniami. Takie technologie już istnieją i będą musiały zostać wykorzystane poprzez zmniejszenie kosztów personelu. Ponadto wspólnie z litewskim Ministerstwem Transportu i Komunikacji obliczyliśmy, że cyfryzacja procesów logistycznych i dokumentów może zmniejszyć emisję CO2 o 30%” – szacuje Adomavičius.

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

Orange Polska: Najważniejszym zadaniem w rozpoczętym roku będzie dokończenie realizacji celów strategii .Grow, która kończy się w 2024 roku. Chodzi głównie o wzrost przychodów i zysków z kluczowych usług telekomunikacyjnych, poinformował ISBtech CFO operatora Jacek Kunicki.

QNA Technology: Jednym z głównych, tegorocznych celów w obszarze business development jest walidacja technologii syntezy kropek kwantowych (QD) na eksperymentalnej linii pilotażowej, poinformował ISBtech prezes Artur Podhorodecki.

Text: Skoncentruje się szczególnie na walce o poziom ARPU produktu LiveChat w 2024 roku, poinformował head of IR spółki Marcin Droba.

Vigo Photonics: Oczekuje, że pozyskanie środków z wtórnej emisji akcji (SPO) przyspieszy wdrożenie technologii matrycowych do polskiej armii, poinformował ISBtech członek zarządu i dyrektor finansowy Łukasz Piekarski. W najbliższym okresie ponadto zamierza istotnie wzmocnić zespół sprzedażowy w USA, zarówno o lokalny personel, jak i wsparcie inżynierskie z zespołu w Polsce.

Dadelo: Miało 187,5 mln zł przychodów w 2023 r., co oznacza wzrost o 59,98% r/r, podała spółka, prezentując wstępne dane. W samym IV kw. przychody wzrosły wstępnie o 42,05% r/r do 31,65 mln zł. Głównymi czynnikami wzrostu cały czas są: stale rosnąca oferta sklepu (aktywne reagowanie na obecne na rynku oferty wyprzedażowe), rosnąca popularność marki Centrumrowerowe.pl oraz działalność pierwszego sklepu stacjonarnego w Warszawie, dodano.

XTB: Udostępnił automatyczne inwestowanie w swoich Planach Inwestycyjnych, podał fintech.

Sescom: Odnotował 21,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto w roku obrotowym 2022/2023 (październik 2022 – wrzesień 2023), wobec 3,3 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka, prezentując szacunkowe dane.

Text Group: Wartość Miesięcznych Powtarzalnych Przychodów (MRR) ze wszystkich produktów wyniosła 6,49 mln USD na koniec grudnia 2023 r., co oznacza wzrost o 2,2% r/r i 0,3% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, podała spółka. Text skoncentruje się szczególnie na walce o poziom ARPU produktu LiveChat w 2024 roku, poinformował head of IR spółki Marcin Droba.

Comarch: Zamierza w tym roku zwiększać sprzedaż na rynkach zagranicznych, nie odpuszczając wyzwań rynku polskiego, a jednocześnie stawia na jeszcze większą innowacyjność produktów, zapowiedziała Anna Pruska, powołana na prezes zarządu spółki.

Comarch: Walne zgromadzenie powołało Annę Pruska na stanowisko prezesa zarządu, Marcina Warwasa i Marcina Kaletę – na wiceprezesów, podała spółka. Anna Pruska była przewodniczącą rady nadzorczej delegowaną w październiku do pełnienia funkcji prezesa zarządu, po tym jak zachorował ówczesny prezes i współzałożyciel spółki Janusz Filipiak, który zmarł w grudniu ub.r.

E-Shopping Group: Szacuje, że osiągnął liczbę 18 tys. zamówień i ponad 2 mln zł przychodów brutto ze sprzedaży w okresie marzec-grudzień 2023 r., podała spółka.

T-Mobile Polska: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył 25,62 mln zł kary na operatora, ponieważ uznał, że reklamy oferty prepaid z hasłem „1200 GB za darmo przez rok” wprowadzały konsumentów w błąd, podał Urząd.

MCI Capital: Zakłada, że w 2030 r. nowe inwestycje funduszu przekroczą łącznie 5 mld zł, co uczyni go liderem rynku private equity w regionie, poinformował ISBtech prezes Tomasz Czechowicz. Z kolei wiceprezes MCI Capital Ewa Ogryczak dodała, że w latach 2024-2026 MCI chce zwiększyć portfolio o ok. 10 nowych spółek, przeznaczając na to 1,5-2 mld zł.

mPay: Liczba użytkowników aplikacji wynosiła 1,451 mln na 31 grudnia 2023 r., co oznacza wzrost o 26,3% r/r, podała spółka. W stosunku do poprzedniego miesiąca liczba kont wzrosła o 21 tys.

Google: Ministerstwo Finansów zwróciło się oficjalnie do Google Polska o udzielnie informacji: – o przyczynach nieprawdziwej publikacji z 1 stycznia br. dotyczącej kursu złotego oraz – o tym, jakie działania podejmie, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Allegro: David Roberts zrezygnował funkcji członka zarządu Allegro sp. z o.o. – spółki pośrednio zależnej od Allegro.eu. Pozostanie zatrudniony w Grupie na stanowisku CTPO (chief technology and product officer; na stanowisko członka zarządu, ze skutkiem od dnia 2 kwietnia 2024 r., został powołany Tom Ruhan. Tom Ruhan dołączył do Allegro w roku 2018 jako chief legal officer and corporate affairs director spółki Allegro sp. z o.o. oraz general counsel Allegro.eu.

Binance: W 2023 roku liczba użytkowników korzystających z, największej platformy obrotu kryptowalutami na świecie i wiodącego ekosystemu blockchain, wzrosła do 170 milionów, czyli o 30% w porównaniu do 2022 roku. Binance bardzo intensywnie rozbudowywał także swój dział compliance, inwestując w jego rozwój 213 milionów dolarów. Firma wsparła także 36 startupów krypto w ramach programu Binance Labs oraz wprowadziła szereg nowych funkcji dla swoich użytkowników

POLSA: Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna ocenia, że rok 2023 z pewnością nie tylko spełnił marzenia o polskim kosmosie, ale znacznie je przekroczył. „Bo czy w 2022 r. mogliśmy marzyć, że Polska będzie koordynować prace nad udziałem innych państw w programie NASA Artemis, planować własną misję księżycową, a przede wszystkich wejdzie do europejskiej czołówki państw inwestujących w technologie kosmiczne i rękami polskiego astronauty będzie prowadzić eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Dzięki kilkukrotnemu zwiększeniu budżetu na projekty w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska awansowała do 'pierwszej 7′ krajów członkowskich” – powiedział prezes. Dodał, że POLSA nie traktuje jednak tego wkładu w kategorii wydatku, a inwestycji. „Niemal wszystkie pieniądze wpłacone do ESA zgodnie z zasadą podziału geograficznego trafią ponownie do Polski, ale tym razem w formie umów, zleceń i kontraktów z podmiotami sektora kosmicznego. To będzie impuls do jeszcze dynamiczniejszego rozwoju. Jest co najmniej kilka strategicznych korzyści, jakie widzę ze zwiększenia składki do ESA. Z pewnością wzrost kompetencji polskiego sektora kosmicznego i zwiększenie jego konkurencyjności. Dzięki temu będziemy mogli samodzielnie zaspokoić większość potrzeb kraju na technologie kosmiczne i dobrze zarabiać na eksporcie. Otwiera się także możliwość znaczącego udziału Polaków w kluczowych misjach i programach ESA, w tym naukowych i eksploracyjnych. Będziemy mieli również szansę wejścia na wyższy poziom w łańcuchu dostaw – z pozycji podmiotu będącego dostawcą komponentów, staniemy się dostawcą systemów lub podsystemów. Mamy możliwość uzyskania pozycji integratora misji. Jestem głęboko przekonany, że to sukces, który zapoczątkuje kolejne sukcesy. Jestem ogromnie dumny z polskiego sektora kosmicznego. Naszym inżynierom i naukowcom już udało się zrealizować wiele zaawansowanych technologicznie projektów. Polskie firmy i instytucje naukowe dają istotny wkład do międzynarodowych misji naukowych, budują zaawansowaną aparaturę, wynoszą nawet własne satelity i oferują coraz więcej produktów i usług wykorzystujących dane satelitarne. Są na fali wznoszącej, ale to dopiero początek. O dojrzałości naszego rynku niech świadczy także fakt, jak dużym zainteresowaniem spotkał się konkurs na realizację eksperymentów na ISS. Zgłoszono aż 66 koncepcji eksperymentów, a przecież to jest bardzo młody sektor, który zaczął się kształtować wraz z wejściem Polski do ESA, czyli zaledwie 12 lat temu. A jeśli jeszcze do tego dodamy fakt, że krajowe eksperymenty na ISS wykona Polak, który poleci w kosmos już za kilkanaście miesięcy, to chyba wszyscy możemy czuć dumę” – podsumował Wrochna.

IDEAS NCBR: Ośrodek badawczo-rozwojowy w obszarze sztucznej inteligencji oraz Straż Ochrony Kolei (SOK) podpisały umowę dotyczącą współpracy. Umożliwi ona realizację pilotażowego programu AI Shield. Jest to oprogramowanie opracowane przez zespół badaczy z IDEAS NCBR, które działa w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji i pomoże m.in. w wytyczaniu optymalnych ścieżek patroli SOK. Rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo pasażerów, ma także szansę zmniejszyć opóźnienia pociągów.

Equinix: Firma zajmująca się infrastrukturą cyfrową ogłosiła współpracę z Alice & Bob – firmą zajmującą się obliczeniami kwantowymi. Technologia Alice & Bob, będąca wynikiem zaawansowanych badań przeprowadzonych we francuskich i międzynarodowych laboratoriach, umożliwia przedsiębiorstwom szybsze wprowadzanie innowacji oraz przygotowanie się na wyzwania przyszłości. Equinix zapewni klientom również w Polsce dostęp do najnowszych technologii tego typu, dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Alice & Bob. Do 2035 roku technologia obliczeń kwantowych znacząco ma wpłynąć na branże oparte na wysokiej mocy obliczeniowej, potencjalnie zyskując do aż 1,3 bln USD wartości. Wśród nich znajdują się energia, chemia, farmaceutyka czy usługi finansowe.

Budimex: Nawiązał współpracę naukowo-techniczną z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. To 41. szkoła wyższa bądź techniczna, z którą Budimex rozpoczął długofalową współpracę.

IS-Wireless: Ocenia, że w 2024 roku możemy spodziewać się dynamicznego rozwoju prywatnych sieci 5G w Polsce. Czekają nas nowe wdrożenia w przemyśle, samorządach i ośrodkach akademickich, prognozują eksperci IS-Wireless. Bardzo ważna będzie również edukacja w zakresie budowy i obsługi sieci 5G w modelu otwartym i rola polskich uczelni.

GO+bet: Aleksandra Stolarczyk objęła funkcję dyrektora operacyjnego w ekipie krakowskiego bukmachera.

GIEŁDA, EMISJE, M&A

Agora: Zawarła z eRecruitment Solutions – spółką należącą do grupy kapitałowej Grupa Pracuj – umowę sprzedaży całości posiadanych przez Agorę udziałów w spółce HRlink, podała Agora. W wyniku transakcji Agora zbyła wszystkie posiadane w HRlink udziały (tj. 95 udziałów, stanowiących 79,83% kapitału zakładowego HRlink) za cenę 6 204 196,53 zł.

Fabrity Holding: Akcjonariusze zdecydowali podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia o skupie do 192,5 tys. akcji własnych po 40 zł za sztukę w celu umorzenia, podała spółka.

Woodpecker.co: Prospekt emisyjny spółki trafił do KNF w związku z planowanym przeniesieniem notowań na rynek główny z NewConnect.

OVHcloud: Firma przyśpieszy międzynarodowy rozwój wchodząc na szybko rozwijający się rynek Edge Computing, m.in. za sprawą przejęcia niemieckiego dostawcy technologii gridscale, specjalizującego się w infrastrukturze hiperkonwergentnej. Podczas dorocznego wydarzenia OVHcloud Summit 2023 firma ogłosiła plan utworzenia w kolejnych miesiącach 18 nowych lokalnych stref w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, w USA i w innych krajach. W ciągu następnych trzech lat uruchomionych zostanie łącznie 150 nowych stref lokalnych.

Etex: Producent materiałów budowlanych i pionier lekkiej konstrukcji przejął spółkę SCALAMID produkującą płyty włókno-cementowe z wykorzystaniem technologii druku cyfrowego i powlekania. Dzięki strategicznemu posunięciu, Etex zaoferuje klientom nowe możliwości w zakresie projektowania. Wzmacnia również swoje zaangażowanie w rozwój innowacji w branży lekkich konstrukcji.

BETA ETF: Fundusz BETA ETF WIGtech zmienił swoją politykę inwestycyjną. Zmianie uległa także nazwa funduszu na BETA ETF Obligacji 6M. Nowa polityka inwestycyjna polega na naśladowaniu zachowania indeksu GPWB Poland Government Floating Rate Bond (GPWB-BWZ), który jest indeksem obejmującym skarbowe obligacje o zmiennym oprocentowaniu wyemitowane przez polski rząd.

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE

mPTech: Polski producent telefonów komórkowych, smartwatchów, laptopów i tabletów nawiązał współpracę z firmą Worldline, globalnym liderem branży płatności bezgotówkowych. Dzięki temu, smartfony marki HAMMER będą mogły pełnić rolę terminali płatniczych za pośrednictwem aplikacji Tap on Mobile.

Kaufland: Uruchomił nowy kanał nadawczy w aplikacji WhatsApp. Komunikacja na platformie ma charakter rozrywkowy, a treści prezentowane w aplikacji to dedykowane memy, zdjęcia i krótkie filmy. Do tej pory kanał zgromadził już ponad 27 tys. obserwujących.

Check Point Software: Wprowadził ThreatCloud Graph, skupiający się na proaktywnym zapobieganiu pojawiającym się zagrożeniom. Ta przełomowa funkcja w ThreatCloud AI, mózgu wszystkich produktów Check Point, oferuje nowatorskie podejście do bezpieczeństwa cybernetycznego.

Samsung Electronics Polska: Na swoim profil LinkedIn ogłosił premierę Galaxy AI 17 stycznia.

Deel: Compliance Hub to nowa propozycja spółki dla obszaru rekrutacji. Compliance Hub zawiera aktualizacje regulacyjne, wszelką dokumentację związaną z zagadnieniami compliance oraz możliwość klasyfikacji pracowników opartą na sztucznej inteligencji.

Netia: Rok 2024 zaczyna od wprowadzenia na rynek B2B usługi dodatkowej pod nazwą VoiceBot, która dba o szybkie i efektywne łączenie rozmów (człowieka z człowiekiem). W przypadku, gdy w danej chwili podjęcie rozmowy przychodzącej do firmy nie jest możliwe, Netia VoiceBot dopilnuje oddzwonienia. W wariancie Premium rozwiązanie zapewnia dodatkowo m.in. integrację z systemami CRM i autonomiczne telefonowanie.

Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia: Grant o wartości 3 mln euro, pozyskany z programu Horyzont Europa na projekt SAUFEX, umożliwi opracowanie nowych sposobów przeciwdziałania problem zagranicznej manipulacji i ingerencji informacyjnej (FIMI). Łukasiewicz – PORT będzie go realizował jako lider międzynarodowego konsorcjum. Jednym z założeń projektu jest ustanowienie nowatorskich rad ds. odporności.

Huawei: Wchodzi w nowy rok z nowymi promocjami dla swoich klientów, które obejmują flagowe produkty firmy, w tym popularne laptopy marki: MateBook D 16 2022 za jedyne 2799 zł, czyli aż 1200 zł taniej, oraz odświeżoną wersję MateBook 14 2022 z etui w prezencie, w cenie 4099 zł. Dodatkowo chętni mogą o 40% taniej dokupić przedłużenie gwarancji do 3 lat. Promocja potrwa do 1 lutego 2024 r. lub do wyczerpania zapasów.

SwipBox, Peak Technologies: Nowe rozwiązanie click&collect opracowane przez spółki „może zrewolucjonizować zakupy bezcłowe”. Usługa umożliwia klientom wygodny odbiór przesyłki z obsługiwanego przez aplikację automatu paczkowego znajdującego się na lotnisku.

Dassault Systèmes: Na targach CES 2024 firma zaprezentuje wirtualne kopie bliźniacze ludzkiego ciała, wykorzystujące sztuczną inteligencję. Rozwiązania te nie tylko wyznaczają nowe standardy w precyzyjnej opiece zdrowotnej, są także katalizatorem przełomowych odkryć w dziedzinie medycyny oraz zwiększają efektywność testów klinicznych.

Samsung: Został oficjalnym partnerem imersyjnego wydarzenia Netflix pt. „Squid Game: The Trials”. „Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością współpracy z Netflix, dzięki której możemy oferować najlepsze doznania rozrywkowe w branży. Dzięki zachwycającej jakości obrazu na telewizorach Excellence Line Neo QLED 8K fani i uczestnicy będą mogli zanurzyć się w otoczeniu i stworzyć niezapomniane wspomnienia – powiedział EVP & Head of Sales and Marketing of Visual Display Business w Samsung Electronics Cheolgi Kim.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments