Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora TMT z okresu 4-8 grudnia.

BIZNES I FINANSE: RYNEK

E-commerce: Firmy uwzględnione w BaseLinker Index – wskaźniku kondycji polskiego rynku e-commerce – zwiększyły poziom sprzedaży o 6,7% r/r w listopadzie, powiększając w tym okresie liczbę dokonanych transakcji o 4,9%, a ich średnia wartość koszyka wzrosła o 1,7%, podał twórca wskaźnika – firma BaseLinker.

Finansowanie społecznościowe: Wyraźnie rośnie znaczenie finansowania społecznościowego w kulturze, wynika z najnowszego badania Patronite i Związku Cyfrowa Polska. Sami twórcy patrzą dziś w przyszłość z większym optymizmem. Choć narzekają na brak wystarczającego zaangażowania państwa we wspieraniu artystów, to oceniają, że ich sytuacja ekonomiczna w Polsce systematycznie poprawia się, m.in. dzięki środkom pozyskiwanym od odbiorców za pomocą platform crowdfundingowych i z e-mecenatem. Pozytywnie też odbierają cyfrową rewolucję, która pomaga im w rozwoju twórczości i bezpośrednim kontakcie z konsumentami kultury.

Consumer electronics: Posiadanie dostępu do jak smartfona deklaruje 95% Polaków, do laptopa – 87%, zaś do tabletu – 44%, wynika z raportu „Digital Consumer Trends”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Blisko co druga osoba wykorzystuje obecnie swoje urządzenie do płatności realizowanych w miejscu sprzedaży.

Streaming: Dostęp do streamingu wideo w Polsce spadł w ciągu roku o 4 pkt proc. do 68%, a w przypadku muzyki utrzymuje się na tym samym poziomie (41%), wynika z raportu „Digital Consumer Trends”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Dziś Polak posiada średnio 2,59 abonamentu w streamingu wideo, podczas gdy w 2021 r. było to 1,96.

Cyfryzacja: Wśród celów już zrealizowanych lub doinwestowanych dzięki inwestycjom w transformację cyfrową niespełna 50% firm w Polsce wskazało zarówno redukcję kosztów ogółem, jak i zwiększenie wydajności pracowników, wynika z raportu PMR „Handel internetowy usługami w Polsce 2023. Analiza rynku e-commerce i prognozy rozwoju na lata 2023-2028”.

Cloud computing: Komisja Europejska zatwierdziła projekt stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI), mający na celu wsparcie badań, rozwoju i pierwszego przemysłowego wdrożenia zaawansowanych technologii przetwarzania w chmurze, podała Komisja. Na projekt, w którym uczestniczą także trzy polskie firmy z budżetu państw członkowskich ma trafić 1,2 mld euro oraz 1,4 mld euro w ramach inwestycji prywatnych.

Sprzedawcy AGD: Przeterminowane zadłużenie podmiotów prowadzących detaliczną sprzedaż elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKD 4754Z) zbliżyło się do 30 mln zł na koniec października br. i było o 3,2 mln zł wyższe niż przed rokiem, wynika z danych BIG InfoMonitor i BIK. Problem z regulowaniem zobowiązań wobec dostawców i instytucji finansowych mają 202 aktywne, zawieszone i zamknięte firmy.

Praca w IT: 40,5% osób z doświadczeniem seniorskim oraz 39,1% o średnim doświadczeniu deklaruje, że aplikuje na stanowiska o niższym poziomie doświadczenia niż aktualnie posiadany. Od początku lata obserwujemy rekordy w liczbach aplikacji na poszczególne stanowiska, wynika z danych No Fluff Jobs. „Trend 'autodegradacji’ to pokłosie zwolnień, kryzysu i zamykanych projektów, które spowodowały nadpodaż kandydatów i kandydatek” – skomentował CEO No Fluff Jobs Tomasz Bujok.

AI: 16% małych firm deklaruje, że korzysta już z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, wynika z badania PKO Banku Polskiego. Najczęściej ten typ rozwiązań wykorzystywany jest w branży usług (22%), najrzadziej natomiast w branży budowlanej (9%). Prawie połowa badanych firm (42%) uważa sztuczną inteligencję za szansę, przy czym jedna trzecia przedsiębiorstw (32%) nie potrafi jeszcze ocenić jej potencjału w swojej działalności.

AI: 12% europejskich firm planuje wdrażać rozwiązania AI, a prawie jedna trzecia jest na etapie prowadzenia testów w tym zakresie. Trzech na czterech CFO w Europie uważa, że sztuczna inteligencja ma znaczenie z perspektywy strategii finansowych przedsiębiorstwa, wynika z badania firmy doradczej Deloitte European CFO Survey.

Cyberbezpieczeństwo: Prorosyjscy cyberprzestępcy ponownie zaatakowali polskie strony internetowe. Tym razem na celowniku ugrupowania NoName057(16) były m.in. Polskie Radio, strona województwa Lubelskiego, port w Gdyni czy strona systemu ePUAP. Poniedziałkowy atak DDoS nie przyniósł jednak poważnych zakłóceń. Tego typu ataki staną się powszechne w 2024 roku, zapowiadają eksperci Check Point Software.

AI: 36% polskich firm korzysta ze wsparcia narzędzi AI, a kolejne 15% zamierza je wprowadzić w niedalekiej przyszłości. Jednocześnie blisko 2/3 przedstawicieli biznesu nie wie, czy ich firma zadbała o odpowiednie procedury, by upewnić się, że AI działa etycznie i niezawodnie. Zignorowanie tego obszaru może prowadzić do wielu nieprzewidzianych konsekwencji, dlatego warto o tym mówić i edukować. „Największym wyzwaniem dla firm jest odpowiednie zarządzanie ryzykiem, jakie wiąże się z wdrażaniem rozwiązań AI w ich obecnej postaci. Wymaga to odpowiednio wysokiej dojrzałości procesowej, która przełoży się na pewność, że wykorzystywane i tworzone narzędzia są w pełni etyczne i bezpieczne, szczególnie teraz, gdy kwestia prywatności danych jest tak istotna – powiedział head of product Just Join IT Piotr Durlej.

HR: Eksperci zajmujący się sztuczną inteligencją są coraz bardziej pożądani na rynku pracy. Deel, globalny dostawca rozwiązań technologicznych dla rekrutacji, w nowym raporcie Global AI Hiring opublikował aktualne dane. Jasno pokazują, że w ciągu ostatniego roku organizacje korzystające z narzędzi firmy oferowały aż 60% więcej stanowisk związanych z wykorzystaniem AI. Specjaliści obsadzani w takich rolach mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia.

Subskrypcje: Z wirtualnych usług subskrypcyjnych, np. dostępu do platformy z filmami i serialami typu Netflix, korzysta 65% Polaków, wynika z raportu Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023”. Najwięcej respondentów zadeklarowało, że posiada jedną taką usługę (32%). Niewiele mniejszy odsetek posiada dwa takie rozwiązania (28%). Co czwarty ankietowany wskazał trzy (23%), a 5% respondentów – pięć.

Cloud computing: Transformacja energetyczna i związany z nią gwałtowny wzrost ilości danych pochodzących z inteligentnych sieci, rosnąca liczba urządzeń IoT, zyskująca na popularności praca hybrydowa i rozwój sztucznej inteligencji, przydatnej m.in. w prognozowaniu zapotrzebowania na energię oraz konieczność optymalizacji kosztów, to najważniejsze czynniki, które wpływają na inwestycje w chmurę obliczeniową w sektorze energetycznym, zauważają eksperci Precedence Research. Według wyliczeń tej organizacji, w 2025 r. wydatki na cloud computing mają sięgnąć 1,45 mld USD, a w 2031 r. podwoją się, wynosząc 2,5 mld USD. To oznacza średni 10% wzrost r/r.

IT: Duże firmy, pomimo posiadania własnych działów IT, zaczynają na dużą skalę wykorzystywać programowanie low-code i no-code. Gartner prognozuje, że do 2025 roku 70 proc. nowych aplikacji będzie wykorzystywać technologię low-code lub no-code. W 2020 roku było to mniej niż 25 proc. 70 proc. użytkowników platform low-code, którzy korzystali z nich po raz pierwszy, nauczyło się ich w ciągu miesiąca lub krócej, bez wcześniejszej wiedzy, wskazuje Jakub Startek, CEO Grafit Agency.

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

Amazon: Pod wpływem działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Amazon Digital UK i Amazon EU w ramach Amazon Prime i Prime Video zmieniają praktykę pobierania opłat za nowy okres subskrypcji, podał Urząd. Trwa także weryfikacja praktyk u 7 innych podmiotów oferujących usługi w ramach subskrypcji.

Creotech Instruments: Zakłada, że przyszły rok jeszcze nie przyniesie zysków, ale za to skalowanie obrotów. Z kolei 2025 rok będzie przełomowy, gdy platforma satelitarna HyperSat trafi do szerokiej sprzedaży, poinformował prezes Grzegorz Brona. Creotech Instruments zakłada, że do końca kwietnia 2024 roku wyśle system satelitarny EagleEye do USA i liczy, że zostanie on wysłany na orbitę rakietą firmy SpaceX w czerwcu przyszłego roku, poinformował prezes Grzegorz Brona.

cyber_Folks: Szacuje, że przeznaczy ponad 10 mln zł na wewnętrzny rozwój nowych i istniejących produktów i usług w 2024 roku, poinformował ISBtech prezes Jakub Dwernicki.

Orange Polska: Będzie realizował w przyszłym roku projekty innowacyjne w ramach strategicznej wizji całej grupy transformacji w kluczowych kierunkach „telco as a platform”, poinformował szef innowacji Orange Polska Marcin Ratkiewicz.

Text: Osiągnął 99,8 mln zł zysku EBITDA w I poł r. obr 2023/2024 (kwiecień-wrzesień 2023) przy przychodach 162,7 mln zł, podała spółka, prezentując wstępne szacunkowe dane.

Neonet: Postanowieniem Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu wobec spółki otwarte zostało postępowanie sanacyjne jako jedna z prawem przewidzianych procedur restrukturyzacyjnych, podała spółka. Oznacza to zarazem, że wniosek upadłościowy nie będzie dalej procedowany, podkreślono.

GIEŁDA, EMISJE, M&A

Grupa MCI: Zainwestowała 80,1 mln zł w większościowy pakiet udziałów w Focus Telecom – największym dostawcy chmurowych rozwiązań contact center, customer experience i usług komunikacji biznesowej w Polsce. Dzięki tej transakcji fundusz MCI umocni swoją pozycję wiodącego inwestora w regionie w spółki działające w modelu Software as a Service (SaaS), poinformował ISBtech partner inwestycyjny w MCI Capital Paweł Sikorski.

JR Holding ASI: Notowania zostały odwieszone dzięki temu, ze większościowym akcjonariuszem została inna spółka ASI, która jest tzw. klientem profesjonalnym, poinformował inwestor i prezes January Ciszewski.

KBJ: Spółka z portfela JR Holding sfinalizowała przejęcie spółki BTech. Dzięki sfinalizowanemu połączeniu cała dotychczasowa działalność BTech będzie kontynuowana i rozwijana ze wsparciem kapitałowym, technologicznym oraz know-how KBJ, podkreślono.

CloudFerro: Jako jeden z 19 podmiotów w Europie, uzyskało zgodę Komisji Europejskiej na otrzymanie pomocy publicznej na innowacje w zakresie przetwarzania danych przestrzennych, podała spółka. Wsparcie w kwocie 22 mln euro ma być przeznaczone na projekt Gateway.

Sonel: Spółka w Niemczech, w której spółka obejmie 51% udziałów, powstanie najprawdopodobniej w I kwartale 2024 roku, poinformował prezes Tomasz Wiśniewski. Reszta udziałów w nowej spółce przypadnie doświadczonemu partnerowi niemieckiemu, dodał.

XPlus: Liczba akcji serii E2 objętych subskrypcją wyniosła 2 300 000 sztuk, przy czym stopa redukcji nie wystąpiła z uwagi na rodzaj subskrypcji. W ramach subskrypcji zawarto umowy objęcia akcji obejmujące łącznie 2 300 000 akcji, podała spółka. Akcje były obejmowane po cenie 0,01 zł za sztukę. W ramach subskrypcji zawarto umowy objęcia akcji z 20 osobami fizycznymi.

Bitfold AG: Rozpoczął przyjmowanie zapisów na akcje w ramach oferty publicznej, prowadzonej na stronie internetowej spółki. Liczba akcji objętych emisją wynosi nie mniej niż 88 i nie więcej niż 36 829 akcji. Spółka chce pozyskać 4,2 mln zł na sfinalizowanie kolejnego etapu prac nad stworzonym przez zespół Bitfold portfelem sprzętowym nowej generacji.

Fabrity Holding: Akcjonariusze zdecydują podczas walnego zgromadzenia, zwołanego na 3 stycznia 2024 r., o skupie do 110 tys. akcji własnych po 70 zł za sztukę, podała spółka.

iPOS: Dostarczający innowacyjne rozwiązania dla sprzedaży detalicznej fintech z Grupy OEX kończy rok pozyskaniem nowego finansowania od grupy inwestorów. Kapitał pozwoli spółce podtrzymać dotychczasowe dynamiczne tempo wzrostu. „Pozyskanie kapitału od nowych inwestorów to dowód na to, że dotychczasowy rozwój naszej portfelowej spółki został dostrzeżony, a ona sama dobrze rokuje na przyszłość. Dla Grupy OEX to również znak, że w jej portfelu znajduje się spółka o perspektywicznym modelu biznesowym na trajektorii do uzyskania trwałej rentowności i z szansą na zwiększenie wartości dla wszystkich swoich akcjonariuszy” – powiedział członek zarządu OEX Tomasz Kwiecień.

Inetum: Przejmuje Unifii, niezależnego partnera Elite ServiceNow w Wielkiej Brytanii i Irlandii, wzmacniając tym samym obecność Grupy w tym regionie Europy. Funkcję dyrektora generalnego pełnić będzie Marek Pokorski, Dyrektor Generalny Inetum Polska.

Netrisk Group: Wraz z Bauer Media Group ogłosiły pomyślne zakończenie fuzji porównywarek internetowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Transakcja ta oznacza utworzenie wiodącego biznesu w sześciu krajach regionu regionu Europy Środkowo-Wschodnej działającego wspólnie jako Grupa Netrisk.

Orange Polska: Przejął operatora sieci światłowodowej Timplus, w którego zasięgu jest 46 tys. gospodarstw.

Comp: Zaprosił do składania ofert sprzedaży nie więcej niż 145 799 akcji spółki, co stanowi do 2,73% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, oferując 80 zł za sztukę, podała spółka. Oferty będą przyjmowane od 11 do 15 grudnia 2023 r., a przewidywany dzień rozliczenia transakcji nie później niż 20 grudnia 2023 r.

Future Mind: Firma doradczo-technologiczna, która specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań transformacji cyfrowej, łączy siły z nordycką firmą technologiczną Solita, budującą produkty cyfrowe oparte o zaawansowaną analitykę danych. Organizacje tworzą zespół ponad 2000 specjalistów, który będzie projektować wiodące usługi cyfrowe wspierające wzrost i rozwój biznesu klientów. Dla Solity, która działa już na kilku europejskich rynkach, jest to początek obecności w Polsce.

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE

Thorium Space: Zostało dołączone do programu HummingSAT – nowej linii produktowej europejskich, małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarną (GEO). Wraz z dołączeniem Thorium Space do programu oficjalnie ruszają prace nad całkowicie polskim, narodowym satelitą telekomunikacyjnym Small GEO, gdzie spółka odpowiada za definicję wymagań całej misji wraz z projektem satelity Small GEO, a także za development oraz budowę w pełni cyfrowego payloadu telekomunikacyjnego w paśmie Ku/Ka.

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu: Świętuje jubileusz 10-lecia i przez minioną dekadę CBRTP zrealizowało bądź jest w trakcie realizacji łącznie 22 projektów, których wartość to 250 mln zł. Spółka ma nadzieję, że już w 2024 r. wprowadzi swoje akcje do obrotu na rynku NewConnect. Firma rozpoczęła też budowę własnego multifunkcjonalnego obiektu biurowo-produkcyjno-laboratoryjnego w Krakowie.

Cyfrowa Polska: Dell Technologies, Iron Mountain, Meta oraz NTT System dołączają do Związku Cyfrowa Polska, który zrzesza firmy z sektora cyfrowego i nowych technologii działające na polskim rynku. Nowi członkowie będą zaangażowani między innymi w kwestie dotyczące wdrażania rozwiązań metawersum, cyfrowego obiegu dokumentacji i rozwoju sztucznej inteligencji. Włączą się także w edukację cyfrową.

Polski Światłowód Otwarty: W listopadzie br. w zasięgu sieci optycznej znalazło się 9 731 nowych gospodarstw domowych z 24 miejscowości. Najwięcej nowych adresów zostało dodanych w Warszawie (3 200), Wrocławiu (1 263) i Gdańsku (1 190). Operator przeprowadził również modernizację sieci HFC do standardu FTTH w 32 071 gospodarstwach domowych. Tym samym Polski Światłowód Otwarty zwiększył zasięg swojej sieci światłowodowej o blisko 42 tys. gospodarstw domowych.

Polska Chmura: Związek polskich centrów danych udostępnił nieodpłatnie 11 serwerów czasu, zwiększając krajowe zasoby o ponad 15%. Precyzyjna synchronizacja czasu jest kluczowym elementem dla utrzymania bezpiecznej infrastruktury IT. Mimo to, jej znaczenie jest często niedoceniane w organizacjach. Właśnie dlatego Polska Chmura podjęła decyzję o zwiększeniu liczby serwrów czasu. Nowe zasoby udostępnione bezpłatnie przez członków związku pełnią rolę zapasowego źródła czasu dla innych serwerów. „Poprzez zwiększenie liczby serwerów czasu zabezpieczamy kluczowy element infrastruktury przed ewentualnymi zakłóceniami. Potencjał do działania w tym obszarze jest duży. Dlatego zapraszamy wszystkie polskie data center do współpracy w tym zakresie. Z chęcią nieodpłatnie podzielimy się wnioskami z projektu, aby razem budować bardziej odporną na zagrożenia cyfrową przestrzeń – powiedział wiceprezes Związku Polska Chmura Mateusz Tykierko.

Pekao: W Banku Pekao 40% kont dla osób pełnoletnich jest otwieranych online „na selfie”, podał bank. Bank wprowadził też możliwość, by klienci w ramach tego procesu mogą potwierdzić swoją tożsamość logowaniem do innego banku.

PGE Systemy, PGE Dystrybucja: Spółki z Grupy PGE podpisały umowę z Nokia Solutions and Networks na zakup komponentów sieci teletransmisyjnej typu mobile blackhaul na potrzeby budowy sieci LTE 450 dla energetyki.

Hawe Telekom: Wzmacnia współpracę z gigantem technologicznym Infinera – obie firmy planują wspólne projekty międzynarodowe na nowych trasach, podała spółka.

Pekao: Bank wprowadził możliwość zdalnego założenia Konta Mieszkaniowego, produktu oszczędnościowego w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, podał bank. Otwarcie Konta Mieszkaniowego jest możliwe zarówno w bankowości internetowej Pekao24, jak i w aplikacji mobilnej PeoPay.

Spyrosoft: Oferta Spyrosoft Ltd. – spółki zależnej – została wybrana za najkorzystniejszą przez British Broadcasting Corporation (BBC) w pierwszej (ang. Lot 1) z dwóch części postępowania przetargowego na świadczenie usług w zakresie rozszerzenia zespołu inżynierów IT, podał Spyrosoft. Wartość umowy może wynieść do ok. 23,5 mln GBP.

LPP: Uruchomiło aplikację mobilną dla marki Mohito, podała spółka. Aplikacja jest na razie dostępna w Polsce, jednak w planach jest udostępnienie jej w Rumunii oraz Czechach w I połowie przyszłego roku. W 2024 r. LPP zamierza uruchomić aplikacje mobilne także dla pozostałych marek – Cropp oraz House.

Comarch: Comarch nawiązał współpracę z firmą Mazer, wiodącym producentem w dziedzinie systemów Extended Reality (XR – zbiorcze określenie technologii łączących rzeczywistość wirtualną, rozszerzoną i mieszaną), podała spółka. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie rozwiązań Metaverse i realizacja projektów przy wykorzystaniu atrybutów technologicznych obu firm.

InPost: Grupa zawarła wieloletnie partnerstwo z klubem piłkarskim Premier League Newcastle United, jednocześnie stając się jego oficjalnym globalnym partnerem w zakresie dostaw, podała spółka. W Wielkiej Brytanii InPost oferuje dostawy do 6000 urządzeń Paczkomat i blisko 1200 punków PUDO. Jest także udziałowcem Menzies Distribution Group Limited – firmy logistycznej działającej na rynkach Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Tauron: Aplikacja eLicznik zyskała funkcjonalność wspierającą posiadaczy fotowoltaiki. Dzięki nowemu rozwiązaniu, prosumenci będą mogli uzyskać precyzyjne informacje dotyczące ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym. Oznacza to, że w aplikacji są dostępne dane pomiarowe odzwierciedlone na fakturach. Od kwietnia 2022 r. rozliczenia prosumentów odbywają się na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie. Na fakturze klienci są więc rozliczani z ilości energii, która przekracza autokonsumpcję w każdej godzinie.

Bank Millennium: Nowa aplikacja mobilna dla firm została poszerzona o Millennium Forex Trader – platformę transakcyjną, której użytkownicy mogą samodzielnie zawierać transakcje na rynku walutowym.

Auchan: Wprowadza do swoich sklepów platformę Smartway – inteligentne rozwiązanie pozwalające skutecznie przeciwdziałać marnowaniu żywności, dzięki optymalizacji procesu zarządzania produktami z krótką datą przydatności do spożycia. Oparte na technologii sztucznej inteligencji narzędzie przynosić będzie wielowymiarowe korzyści: ograniczenie marnowania żywności nawet do 80%, więcej produktów po obniżonych cenach dla klientów, optymalnie dobrane produkty na darowizny dla najbardziej potrzebujących oraz prosty i 4-krotnie krótszy czas obsługi procesu dla sklepowych załóg. Innowacyjna platforma została z powodzeniem wprowadzona w pierwszych 23 sklepach Auchan w całej Polsce. Od stycznia 2024 r. zaplanowane są sukcesywne wdrożenia w pozostałych sklepach sieci.

Asbis: Zwiększył swoją powierzchnię magazynową o kolejne 5,5 tys. m2 w dwóch centrach dystrybucyjnych – w Pradze (powiększył główne centrum dystrybucyjne o 3 000 m2 , zwiększając łącznie powierzchnię magazynową do 13 000 m2) oraz Johannesburgu (do 3000 m2 z 500 m2). Jak podkreśliła spółka, wzrost powierzchni w Pradze był wynikiem rosnącej sprzedaży, która spowodowała 30-proc. wzrost zamówień magazynowych rok do roku.

Comarch: Finał tegorocznego konkursu Partner Roku miał miejsce w Warszawie, na konferencji Partnerstwo, gdzie w czasie uroczystej gali nagrodzeni zostali laureaci w trzech kategoriach: Najlepsze wdrożenie Comarch ERP Optima, Najlepsze wdrożenie Comarch ERP XL oraz Najlepsze wdrożenie Comarch ERP 4.0. Wśród zwycięzców znajdują się wdrożenia systemów Comarch ERP u takich klientów, jak m.in.: Lisek App, Whiskey in the Jar, Phillips Europe, Europe Distribution Group, czy Granbud.

DPD Polska: Zamknie 2023 rok z 26 tysiącami punktów DPD Pickup, w tym 6 tys. automatów paczkowych. Do końca przyszłego roku spółka zamierza powiększyć liczbę automatów paczkowych do 9 tys. maszyn. Sieć DPD Pickup wpisuje się w struktury międzynarodowej sieci out-of-home Geopost, która liczy obecnie ponad 100 tys. punktów i automatów paczkowych w całej Europie.

PayEye: Ogłosił wprowadzenie innowacyjnej usługi płatności biometrycznych w Stanach Zjednoczonych. W ramach strategicznej decyzji, PayEye nawiązało partnerstwo z renomowaną firmą STRIPE.

ProStream: Rok od wejścia na polski rynek, ProStream, marka SAB Finance, lidera czeskiego rynku wymiany walut dla firm, poszerza ofertę o nowy produkt – umowy terminowe forward. W Czechach cieszą się one ogromną popularnością. ProStream liczy, że również polskie firmy będą chętnie zabezpieczały w ten sposób kursy walut.

mPay: Zawarł z LiveKid umowę w zakresie świadczenia usług płatniczych na rzecz użytkowników przez mPay za pośrednictwem LiveKid, który działa w charakterze agenta mPay. LiveKid to lider na rynku oprogramowania do zarządzania żłobkami i przedszkolami.

Allegro: Fundacja Mam Marzenie i Allegro po raz dziesiąty łączą siły i organizują ogólnopolską akcję charytatywną „Kolacja Marzeń”. Każdy, w terminie od 2 do 22 grudnia może dołączyć do akcji i pomóc licytując kolację z gwiazdą lub kupując charytatywną cegiełkę. Tytułową kolację marzeń będzie można zjeść z aż 55 znanymi osobami w 25 restauracjach w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Licytacje odbędą się na Allegro, a dzięki mechanizmowi Allegro Charytatywni wszystkie zebrane środki trafią bezpośrednio na konto Fundacji Mam Marzenie.

InPost: Sukcesywnie wdraża usługę InPost Pay w kolejnych sklepach internetowych. W przedświątecznym peaku zakupowym InPost wraz z partnerami rusza z wyjątkową akcją promocyjną, aby zachęcić klientów do prawdziwej rewolucji. Od 4 grudnia użytkownicy korzystający z InPost Pay, będą mieli szansę na wygranie atrakcyjnych nagród w konkursie – w tym elektrycznego samochodu Ford Mustang Mach-E.

Kainos: Firma specjalizująca się w dostarczaniu usług i produktów IT z siedzibą w Belfaście – otworzyła nowe biuro w Gdańsku, podała spółka. Dzisiaj w Gdańsku i całej Polsce Kainos zatrudnia ponad 350 ekspertów i planuje dalszy rozwój.

Software Mansion: Otrzymał zlecenie o łącznej wartości około 2,5 mln zł. Dotyczy ono dostosowania popularnych bibliotek, w tym tych, które spółka sama stworzyła, do działania na platformie jednego z największych graczy na światowym rynku technologii informatycznych.

DataWalk: Otrzymało zamówienie, którego przedmiotem jest sprzedaż licencji platformy analitycznej DataWalk do zastosowania w ramach projektu jednej z Misji Doradczych Unii Europejskiej (EUAM’). Oprogramowanie DataWalk będzie wykorzystywane do analityki danych w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego.

Mastercard: Wprowadza na rynek Shopping Muse – zaawansowane narzędzie oparte na generatywnej sztucznej inteligencji, które zrewolucjonizuje sposób, w jaki konsumenci wyszukują i oglądają produkty w internecie. Narzędzie to potrafi przekuć wyszukiwania wpisane nawet prostym, potocznym językiem na bardzo trafne rekomendacje produktów, dostosowane do oczekiwań i potrzeb klientów. Rozwiązanie to jest oparte na zaawansowanych możliwościach personalizacji Dynamic Yield.

Stoen Operator: Inwestuje w rozwiązania cyfrowe, co znacznie poprawia efektywność realizacji projektów. Dzięki współpracy z e-point, operator z Warszawy przeprowadził trzy nowatorskie projekty samoobsługowe. Ich implementacja znacznie ułatwiła zarówno obsługę klientów, jak i procesy związane z inwestycjami.

IQ Biozoom: Jako jedyny startup z Polski został zakwalifikowany do TOP 10. najbardziej innowacyjnych firm, odpowiadających na potrzeby zdrowotne mieszkańców Europy.

OPTeam: Jest twórcą pierwszego w Polsce chatbota konwersacyjnego, wyspecjalizowanego w obsłudze procesów środowiska akademickiego. Ten Wirtualny Asystent wspomaga proces rekrutacji oraz komunikację z kandydatami na studia i studentami; samodzielnie formułuje komunikaty i reaguje zgodnie z zapytaniami, elastycznie adaptując się do kontekstu rozmowy.

Starling Bank: Współpracuje z GFT przy wdrażaniu Engine by Starling, rozwiązania z zakresu oprogramowania jako usługi (SaaS). Engine by Starling zapewnia bankom dostęp do natywnej w chmurze, modułowej i opartej na API platformy bankowej, opracowanej pierwotnie przez wewnętrzny zespół techniczny Starling do prowadzenia Starling Bank. Teraz platforma Engine jest dostępna dla banków na całym świecie.

Honor: Smartfon Magic V2 jest obecnie najlepiej sprzedającym się składanym smartfonem w Chinach. „Honor Magic V2, według firmy analitycznej Omdia, zdobywając aż 25% swojego segmentu, stał się najlepiej sprzedającym, składanym smartfonem w Chinach. Dodatkowo marka Honor wyprodukowała już ponad milion składanych urządzeń, co znacznie przyczyniło się do ich popularyzacji na światowym rynku mobilnym. Co więcej, Honor jest jedyną marką pośród największych producentów smartfonów, która globalnie odnotowała wzrost sprzedaży w III kwartale 2023 roku” – czytamy w komunikacie.

Beyond.pl: Dostawca usług data center, chmury i Managed Services, rozpoczyna współpracę z programem InCredibles Sebastiana Kulczyka, który integruje i promuje najbardziej obiecujące polskie startupy. Laureaci InCredibles otrzymują od Beyond.pl kompleksowe, bezpłatne wsparcie ekspertów w obszarze wydajnego oraz bezpiecznego utrzymania środowisk IT na potrzeby oferowanych produktów i usług.

Veeam: Ogłosił awans Tima Pfaelzera na stanowisko dyrektora generalnego i starszego wiceprezesa na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Będzie odpowiadał za działalność biznesową firmy we wszystkich segmentach i na wszystkich rynkach w regionie. Tim jest związany z branżą IT od ponad 20 lat, pracował na stanowiskach kierowniczych w firmie Dell oraz na różnych pozycjach w Adobe, Autodesk i Salesforce.

Cisco Talos: Eksperci jednostki zajmującej się bezpieczeństwem globalnych sieci komputerowych, odkryli nową formę ataku przestępców internetowych. Wykorzystują oni popularny kreator formularzy online Google Forms do rozprzestrzeniania wiadomości zawierających niebezpieczne linki.

Centrum Badań Kosmicznych: Udostępnia większość swoich danych zebranych w ciągu 50 lat działalności instytutu. Do repozytorium otwartych danych trafiło m.in.: niemal 400 stron danych grawimetrycznych i klinometrycznych; dane z obserwacji satelitarnych Ziemi, w tym te pozyskane dzięki pierwszym polskim satelitom naukowym konstelacji BRITE – Lem i Heweliusz; doktoraty i habilitacje pracowników CBK PAN; patenty, a także schematy budowy polskiej kosmicznej aparatury naukowej, w tym tej wykonanej na potrzeby satelitów serii BRITE; pomiary z należącej do Centrum Badań Kosmicznych PAN unikatowej aparatury Laboratorium Czasu i Częstotliwości. Projekt „openSPACE” Repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Atende Industries: Baza danych TStorage rozwijana przez spółkę wybrana przez Komisję Europejską w ramach IPCEI-CIS jako innowacyjny projekt o znaczeniu strategicznym dla UE.

Infnix: Najnowszy flagowy smartfon  ZERO 30 5G jest już dostępny w Polsce. To urządzenie wyróżniające się m.in. możliwością nagrywania 4K 60 FPS przednią kamerą 50 Mpx z lampą błyskową.

Veeam: Udostępnia nową aktualizację Veeam Data Platform 23H2, obejmującą rozwiązania: Veeam Backup & Replication v12.1; Veeam ONE v12.1; Veeam Recovery Orchestrator v7. Celem aktualizacji jest m.in. technologiczne połączenie zespołów zajmujących się IT, chmurą i bezpieczeństwem.

GISPartner: Dostawca rozwiązań cyfrowych dla administracji publicznej i dużych przedsiębiorstw, wygrał ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przetarg na modernizację i integrację systemów informatycznych, w tym geoprzestrzennych, służących do gromadzenia i przetwarzania informacji o zarządzaniu ochroną przyrody. Na mocy umowy do końca 2024 roku spółka zbuduje nowoczesną platformę, która skoncentruje w jednym miejscu dane z pięciu różnych systemów informatycznych wykorzystywanych przez GDOŚ.

Niantic: Uruchomił asksanta.app, aplikację obsługiwaną przez technologię WebAR firmy Niantic 8th Wall (Sky Effects + World Tracking) i silnik postaci Inworld AI.

Huawei: Wziął udział w 15. corocznym Globalnym Forum Petera Druckera. Spotkanie odbyło się w Wiedniu pod koniec listopada, gdzie firma po raz pierwszy zorganizowała warsztaty dla europejskich startupów. Obóz szkoleniowy był częścią inicjatywy Huawei w działania rozwojowe 10 000 startupów na całym świecie do 2025 roku, w tym 1000 startupów w Europie do 2027 roku.

Acer: Producent przedstawił nową wersję laptopa z serii Vero, który jako pierwszy posiadać będzie obudowę wykonaną z ponad 60% plastiku pochodzącego z recyklingu oraz z procesorami Intel® Core Ultra, które są bardziej energooszczędne niż poprzednie generacje. Oprócz tego Acer rozszerzył swoje portfolio o nowe, przyjazne dla środowiska rozwiązania do magazynowania energii. Nowe produkty od Acer zasilane są m.in. energią słoneczną i stanowią zapasowe źródło zasilania w pracy, w biurze, czy w podróży.

Xiaomi: Zaprezentowało swoją pierwszą Białą Księgę dotyczącą działań na rzecz klimatu., poinformował wiceprezes i dyrektor finansowy Xiaomi Alain Lam. Firma zobowiązała się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2040 roku. Xiaomi zwiększa wysiłki na rzecz rozwoju modelu biznesowego o obiegu zamkniętym.

Delta: Firma rozwiązań do zarządzania energią elektryczną i cieplną, współpracuje z Powerdot, operatorem sieci punktów ładowania w Europie. Delta i Powerdot wspólnie dostarczą zaawansowane rozwiązania w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych, zapewniając użytkownikom aut elektrycznych w Europie rozwiązania w zakresie ładowania.

Google: Przedstawił serię ogłoszeń na temat ważnego przełomu w dziedzinie sztucznej inteligencji o nazwie Gemini. Model Gemini powstał w efekcie szeroko zakrojonej współpracy wielu zespołów w Google, w tym Google DeepMind i Google Research, i jest największym projektem naukowo-inżynierskim w historii Google.

AMD: W trakcie konferencji Advancing AI ogłosiło, że rodzina akceleratorów AMD Instinct MI300 oraz otwarty ekosystem programistyczny ROCm 6 są już dostępne. Ponadto zapowiedziano procesory AMD Ryzen serii 8040, które umocnią wiodącą pozycję na rynku rozwiązań mobilnych dzięki większej wydajności i lepszej efektywności niż konkurencja.

Philips: Przedłużył umowę najmu powierzchni z Globalworth w budynku Company House I w Warszawie. Teraz jedna z najdłuższych umów najmu powierzchni biurowych w Warszawie została przedłużona o kolejne kilka lat. Transakcja obejmowała również remodeling biura we współpracy z działem Globalworth Poland Workplaces.

Cisco: W trakcie odbywającej się w Melbourne konferencji Cisco Live, firma zaprezentowała Cisco AI Assistant for Security. Jest to ważny krok w kierunku uczynienia sztucznej inteligencji (AI) wszechobecną w Security Cloud, ujednoliconej, opartej właśnie na AI, wielodomenowej platformie bezpieczeństwa Cisco. Asystent AI pomoże klientom podejmować świadome decyzje, rozszerzy możliwości ich narzędzi i zautomatyzuje złożone zadania.

Philips: Do szerokiej dystrybucji trafił najwyższy model OLED+908 z oferty Ambilight TV. Telewizor łączy w sobie panel META trzeciej generacji o jasności szczytowej wyższej o 70% z nowym procesorem obrazu 7th Gen P5 AI zapewniającym większą rozdzielczość.

Saski Crescent: Biurowiec udowodnił pełne przygotowanie do bieżących i przyszłych wyzwań najemców związanych z wymaganiami technologicznymi. Pełna cyfrowa łączność budynku potwierdzona została najwyższym poziomem ratingu WiredScore – Platinum. Położony w centrum Warszawy budynek będzie gotowy na przyjęcie najemców w I kwartale 2024 roku.

Snowflake: Ogłosił podczas wydarzenia Snowday 2023 nowe wdrożenia, które ułatwiają programistom tworzenie modeli uczenia maszynowego (ML) i aplikacji typu full-stack w autorskiej Chmurze Danych. Snowflake rozszerza możliwości w zakresie zastosowania języka programowania Python poprzez Snowpark, aby zwiększyć produktywność, zacieśnić współpracę i przyspieszyć kompleksowe przepływy pracy AI i ML.

Lisek.App, Uber Eats: Łączą siły, dzięki czemu użytkownicy platformy do zamawiania jedzenia zyskają dostęp do ponad 2 200 produktów spożywczych, chemii gospodarczej, kosmetyków oraz akcesoriów elektronicznych i zabawek.

ViewSonic: Celem spółki jest osiągnięcie 42% redukcji śladu węglowego do 2030 r. i osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. „Wierzymy, że postęp technologiczny i dbałość o środowisko mogą i muszą iść w parze. Jako lider na rynku wyświetlaczy interaktywnych zrobiliśmy kluczowy krok w kierunku bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnej przyszłość w sektorze technologii” – powiedział Clifford Chen, dyrektor generalny grupy prezentacyjnej w ViewSonic.

Play: Abonenci usług telewizyjnych UPC uzyskają dostęp do kanałów linearnych BBC Studios.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments