Google przedstawia serię ogłoszeń na temat ważnego przełomu w dziedzinie sztucznej inteligencji — największego i najpotężniejszego modelu sztucznej inteligencji o nazwie Gemini.

Model Gemini powstał w efekcie szeroko zakrojonej współpracy wielu zespołów w Google, w tym Google DeepMind i Google Research, i jest największym projektem naukowo-inżynierskim w historii Google.

Co to jest Gemini?

Gemini to model sztucznej inteligencji. Został on zbudowany od podstaw z założeniem, że ma być modelem multimodalnym, czyli takim, który może generalizować i z łatwością rozumieć, wykorzystywać i łączyć różne rodzaje informacji, w tym tekst, obrazy, dźwięki, filmy i kod.

Gemini jest ponadto najbardziej elastycznym z modeli Google, ponieważ działa sprawnie na dowolnych urządzeniach – od centrów danych po urządzenia mobilne. Dzięki swoim ultranowoczesnym możliwościom będzie mieć znaczący wpływ na sposób, w jaki deweloperzy i klienci biznesowi tworzą i skalują swoje działania z wykorzystaniem AI.

Optymalizacja modelu Gemini

Pierwsza wersja modelu, Gemini 1.0, została zoptymalizowana dla trzech różnych rozmiarów:

  • Gemini Ultra — nasz najbardziej wydajny i największy model do bardzo złożonych zadań
  • Gemini Pro — nasz najlepszy model do skalowania w szerokim zakresie zadań
  • Gemini Nano — nasz najbardziej wydajny model do zadań na urządzeniu

Dostępność modelu Gemini na świecie

Obecnie Google wprowadza model Gemini 1.0 w wielu usługach i na różnych platformach. Od dzisiaj Bard będzie używał Gemini Pro. Będzie on dostępny w języku angielskim w ponad 170 krajach i regionach, a w najbliższej przyszłości planujemy rozszerzenie dostępnych opcji oraz udostępnienie usługi w kolejnych miejscach i językach.

Od 13 grudnia deweloperzy i klienci biznesowi będą mieli dostęp do modelu Gemini Pro poprzez Gemini API w Google AI Studio lub Google Cloud Vertex AI.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments