Meta wraz Hugging Face, platformą opartą na społeczności open source, która obsługuje modele i narzędzia uczenia maszynowego, oraz Scaleway, europejskim liderem rozwiązań chmurowej infrastruktury AI, ogłaszają start programu akceleracyjnego „AI Startup Program”. Ma on przyspieszyć proces przyjmowania się rozwiązań AI typu open source w Europie. Do programu mogą się zgłaszać startupy ze wszystkich państw członkowskich UE, w tym z Polski. Celem jest zapewnienie korzyści ekonomicznych i technologicznych z otwartych modeli szerszemu ekosystemowi.

Siedzibą AI Startup Program jest STATION F w Paryżu. Umożliwi to europejskim startupom korzystanie z zasobów dostępnych w największym na świecie startupowym kampusie. Program, przy wsparciu inkubatora HEC, pozwoli rozwinąć pięć wybranych startupów na etapie MVP lub produktu, w trakcie programu, który będzie trwał od września 2024 do lutego 2025 roku. Eksperci z Meta, Hugging Face i Scaleway wybierają projekty oparte na dużych modelach open source oraz tych, które planują zintegrować je ze swoimi produktami i usługami.

Wybrane startupy będą mogły skorzystać z mentoringu technicznego zespołów badawczych w Meta Fundamental Artificial Intelligence Research (FAIR) laboratorium badawczego sztucznej inteligencji, dostępu do platformy i narzędzi Hugging Face oraz mocy obliczeniowej Scaleway, w celu rozwijania swoich usług w oparciu o elementy technologii AI typu open source. Program jest kontynuacją pierwszej edycji akceleratora ogłoszonej w listopadzie 2023.

Jednym ze startupów, które wzięły udział w programie, jest Pollen Robotics wykorzystujący modele Llama Meta oraz Segment Anything do tworzenia platformy robotyki open source. Do programu dołączyło także Fringuant, opracowujące technologię skanowania ciała dla sprzedawców detalicznych w branży modowej, oraz Qevlar AI koncentrujące się na cyberbezpieczeństwie.

Od ponad dekady Meta jest pionierem innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji typu open source. Dzięki naszym publicznie dostępnym, najnowocześniejszym modelom AI na własne oczy możemy zobaczyć wpływ, jaki otwarty dostęp do tych technologii może mieć na społeczeństwo. Nasze modele Llama zostały pobrane miliony razy, a dziesiątki tysięcy nowych wersji są dostępne w repozytoriach takich jak Hugging Face czy innych. Dzięki temu programowi możemy pomóc europejskim deweloperom sprawniej wprowadzać innowacje, przyczyniając się do wzrostu na ich rynkach i napędzając europejski ekosystem. Jakub Turowski, dyrektor ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, Meta.

Sukces pierwszego programu dla startupów zajmujących się AI świadczy o niesamowitym potencjale sztucznej inteligencji w Europie, a także zainteresowaniu innowacjami, które są napędzane otwartymi i opartymi na współpracy wysiłkami. W Hugging Face jesteśmy podekscytowani możliwością wsparcia drugiej edycji programu! Clément Delangue, CEO i współzałożyciel, Hugging Face.

Jako jeden z głównych europejskich dostawców mocy obliczeniowej AI w chmurze, cieszymy się, że możemy ponownie połączyć siły z Meta i Hugging Face w ramach nowej edycji naszego wspólnego programu dla startupów. Scaleway oferuje kilka tysięcy procesorów graficznych NVIDIA H100. To największa moc obliczeniowa tego typu w Europie, co oznacza, że startupy mogą osiągnąć nowy poziom innowacyjności bez opuszczania kontynentu. W połączeniu z mocą modeli open source, takich jak Llama, i wyjątkowym zasięgiem Hugging Face, mamy zaszczyt wspierać kolejne pokolenie europejskich startupów AI. – Damien Lucas, CEO, Scaleway.

Biorąc pod uwagę obecny dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji i ogromne zainteresowanie tą technologią, inicjatywa Meta organizowana w STATION F szybko stała się jednym z najbardziej popularnych programów w kampusie. Jesteśmy bardzo podekscytowani, słysząc, że Meta – wraz ze swoimi partnerami Hugging Face i Scaleway – planuje przenieść program na poziom europejski, aby współpracować z najlepszymi innowatorami AI w regionie. – Roxanne Varza, dyrektor, Station F.

Zgłoszenia są otwarte do 16 sierpnia 2024 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments