Nexera, dostawca sieci multi-światłowodowej, w latach 2025-2026 uzyska aż 4,6 gigawatogodzin energii ze źródeł odnawialnych. Już od dwóch lat firma korzysta wyłącznie z zielonej energii, wspierając swoją strategię w obszarze ESG, a także optymalizując koszty rozwoju biznesu. Projekt umożliwi Nexerze oszczędności rzędu 5 mln złotych.

Niemal od samego początku swojej obecności na rynku Nexera konsekwentnie realizuje działania z obszaru ESG. Wśród nich jest m.in. dążenie do niskoemisyjności. Od 2022 roku firma świadczy usługi, bazując w 100 proc. na energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Teraz Nexera zapowiada dalszą optymalizację. W latach 2025-2026 uzyska 4,6 gigawatogodzin zielonej energii, pochodzącej z tysiąca punktów poboru. Jej źródłami będą wiatr (60 proc.), słońce (34 proc.), biogazy (5 proc.) oraz woda (1 proc.).

Naszym celem jest stały rozwój cyfrowy, ale taki, który odbywa się w zrównoważony sposób. Dlatego dbamy o to, aby mieszkańcy obszarów, w których budujemy i rozwijamy infrastrukturę multi-światłowodową korzystali z neutralnej energetycznie technologii dostępu do internetu. Wartością dodaną do działań podejmowanych na rzecz ekologii jest optymalizacja naszego biznesu. Dzięki korzystaniu z zielonej energii przeznaczymy na ten cel aż o 5 mln złotych mniej niż w latach 2023-2024. – mówi Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery.

W ramach realizacji założeń ESG, Nexera podejmuje szereg działań przyjaznych planecie. Już samo rozwijanie infrastruktury multi-światłowodowej na hurtową skalę umożliwia operatorom łączenie zasobów oraz eliminowanie nadmiarowych instalacji. Co więcej, w porównaniu do tradycyjnych kabli miedzianych, sieci światłowodowe cechują się większą przepustowością – zużywają aż 17 razy mniej energii. Umożliwia to szybszą i bardziej wydajną transmisję danych. Dla porównania: w transmisji danych 1 kg szkła (wykorzystywanego do produkcji światłowodu) jest tak samo wydajny jak 1000 kg miedzi (stosowanej w starszych technologiach). Ponadto sieci światłowodowe są bardziej odporne na awarie i rzadziej wymagają konserwacji.

W Nexerze podejmujemy wiele działań, które sprawiają, że nasz biznes generuje mniejszy ślad węglowy. Warto podkreślić, że sieci światłowodowe są wykonane z krzemianu, surowca dostępnego w praktycznie nieograniczonych ilościach. Z kolei włókna szklane oraz tworzywa sztuczne, z których produkowane są przewody światłowodowe, są poddawane recyklingowi. Dzięki temu chronimy bioróżnorodność, ograniczamy zużycie zasobów naturalnych, wody i energii, a także obniżamy ilość wygenerowanych odpadów. – wyjaśnia Justyna Chmielewska, ekspert ds. ESG w firmie Nexera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments