Miron Tokarski, prezes zarządu Genomtec, w komentarzu eksperckim dla ISBtech o planach i priorytetach na 2024 r.

Koniec ubiegłego roku był dla nas bardzo udany, ponieważ podpisaliśmy umowę z PARP na
dofinansowanie rozwoju naszego projektu onkologicznego, który może być przełomowy w wykrywaniu mutacji m.in. podczas doboru leczenia celowanego nowotworu. Na projekt, którego całkowity budżet wynosi blisko 40 mln zł, otrzymaliśmy dotację w wysokości ponad 21 mln zł. Już od stycznia tego roku startujemy z realizacją tego projektu, który ma zakończyć się w 2027 roku.

Obecnie w onkologii trwa gwałtowna zmiana podejścia terapeutycznego w kierunku terapii zindywidualizowanych. W rezultacie w obszarze diagnostyki onkologicznej dochodziło ostatnio do dużej liczby transakcji partneringowych i akwizycyjnych. Dlatego zastosowanie naszej metodologii diagnostyki genetycznej w rozpoznawaniu mutacji nowotworowych wzbudziło spore zainteresowanie partnerów z zagranicy.

Widzieliśmy to już na etapie koncepcji, dlatego podjęliśmy intensywne kroki zmierzające do złożenia wniosku o ochronę patentową tej metody. Uważamy, że wraz z otrzymaniem dofinansowania na nasz projekt onkologiczny wzrosło prawdopodobieństwo sukcesu procesu M&A, ponieważ znacznie rozszerza się spektrum potencjalnych partnerów zainteresowanych przejęciem naszej spółki.

Intensywnie będziemy w tym roku pracowali także nad rozwojem naszej platformy Genomtec ID, która służy do diagnostyki chorób zakaźnych układu oddechowego. Od jesieni ubiegłego roku kontynuujemy badania kliniczne w celu badań porównawczych platformy Genomtec ID oraz panelu 5-plex do detekcji infekcji dróg oddechowych. Prowadzimy także z doświadczonymi partnerami prace nad optymalizacją kosztów przyszłej produkcji i eksploatacji platformy oraz możliwościami skalowalności produkcji – zarówno karty reakcyjnej i jej komponentów, a także analizatora.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments