Zortrax, dostarczający kompleksowe rozwiązania w zakresie druku trójwymiarowego, oczekuje, że efektem współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) będzie możliwość druku części z wbudowanymi obwodami elektrycznymi, a nawet prostej elektroniki. W efekcie drukarka przemysłowa 3D Zortrax Endureal znalazłaby swoje zastosowanie nie tylko w kosmonautyce, ale także m.in. lotnictwie czy motoryzacji. 

Mariusz Babula, Zortrax

Przy wsparciu ESA pracujemy nad technologią umożliwiającą wytwarzanie niezwykle wytrzymałych, kompozytowych komponentów z dwóch mieszanek polimeru dzięki przemysłowej drukarce 3D Zortrax Endureal. Po niemal roku prac badawczo-rozwojowych wydrukowaliśmy pierwsze kompozytowe modele złożone ze standardowego materiału oraz ze stworzonej przez ESA eksperymentalnej mieszanki przewodzącej prąd elektryczny” – komentuje Mariusz Babula, wiceprezes Zortrax.

„Technologia, nad którą pracujemy, otwiera drogę do druku inteligentnych części wraz z układami elektrycznymi, które zachowują przy tym wszystkie parametry mechaniczne i termiczne polimerów. Nasza drukarka stanie się jeszcze lepszym narzędziem dla inżynierów i projektantów pracujących przy zaawansowanych technologiach nie tylko
w kosmonautyce, a także lotnictwie czy motoryzacji” – dodaje Mariusz Babula. 

ZOBACZ TAKŻE: Zortrax: Cel globalny lider specjalistycznych drukarek 3D

Druk kompozytowy na bazie przewodzącej mieszanki, po dopracowaniu technologii, możliwy będzie po aktualizacji oprogramowania urządzenia. Celem Zortrax jest możliwie szybka komercjalizacja rozwiązania.

ZOBACZ TAKŻE: Zortrax: Chcemy jak najszybciej wejść na NewConnect

Ograniczanie wagi to jeden z kluczowych celów, jakie przyświecają inżynierom w branży lotniczej i kosmicznej. Można to osiągnąć m.in. poprzez projektowanie komponentów spełniających wiele funkcji jednocześnie. W standardowym samolocie lub statku kosmicznym trzeba uwzględnić zarówno części strukturalne, jak i okablowanie pozwalające na przesyłanie energii i danych między różnymi pracującymi na pokładzie systemami. 

ZOBACZ TAKŻE: Zortrax: COVID zmusił do pewnej weryfikacji planów

Ten problem chcemy rozwiązać dzięki drukowaniu wykonanych z PEEK komponentów z wbudowanymi ścieżkami przewodzącymi prąd. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie wytrzymałych struktur, które jednocześnie służą do transferu danych i energii” – podsumowuje Michał Siemaszko, head of research and development w Zortrax.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments