Ponad 150 milionów ludzi w całej Europie każdego miesiąca odwiedza TikToka. Platforma jest miejscem, gdzie użytkownicy mogą nie tylko zapewnić sobie dawkę rozrywki, ale też wyrażać siebie, rozwijać swój biznes, uczyć się nowych rzeczy i realizować swoje hobby.

#BookTok stał się fenomenem w świecie literatury, który zjednoczył młode pokolenie miłośników książek, a wielu autorom pomógł dotrzeć do nowych odbiorców. #LearnonTikTok z kolei zachęca społeczność TikToka do nauki i poznawania nowych rzeczy – od języków, aż po starożytną historię.

W tym miesiącu TikTok uruchamia w Europie STEM – nowy feed poświęcony treściom z dziedzin takich jak nauka, technologia, inżynieria i matematyka (ang. STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics), który ma ułatwić dalsze odkrywanie oraz łączyć użytkowników o wspólnych zainteresowaniach z jeszcze większą efektywnością.
Już od dzisiaj karta STEM będzie dostępna w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Z kolei na kontach użytkowników z całej Europy nowy feed pojawi się obok karty Dla ciebie w nadchodzących tygodniach, otwierając przed społecznością TikToka świat wiedzy tworzony przez ekspertów z wybranych dziedzin. Kanał będzie zawierał treści w języku angielskim z możliwością włączenia automatycznego tłumaczenia w formie napisów, które będą sprawdzane przez dwie niezależne organizacje.

Tworzenie anglojęzycznych treści na STEM będzie dla polskich TikTokerów szansą na dotarcie do międzynarodowej publiczności. W nowej zakładce mogą się znaleźć filmy twórców, którzy publikują treści zgodne z jej tematyką, a takich zajmujących się nauką na TikToku nie brakuje. Zaliczają się do nich m.in.: Adam Mirek @adam_mirek – popularyzator nauki i influencer z tytułem doktora inżynierii biomedycznej oraz regularny gość Dzień Dobry TVN, gdzie opowiada o ludzkim ciele, Konrad Skotnicki @doktor_z_tiktoka, który w niezwykle angażujący sposób opowiada swoim widzom o fizyce, chemii, kosmosie i naukowych ciekawostkach czy Dawid Stanasiuk @mimir.cyfrowa.edukacja, prowadzący profil o robotyce i programowaniu.

Społeczności skupione wokół treści edukacyjnych prężnie działają na TikToku. Na przestrzeni ostatnich trzech lat na całym świecie opublikowano niemal 15 milionów filmów związanych z tematyką dostępną w zakładce STEM. Po udanym debiucie w Stanach Zjednoczonych kanał STEM pojawi się również dla użytkowników z Europy. Od czasu udostępnienia kanału w USA, nastąpił 24-procentowy wzrost publikacji treści związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką.

Wierzymy, że możliwość odkrywania jest podstawą w doświadczaniu TikToka, dlatego platforma nieustannie stara się pomagać swojej społeczności w odnajdywaniu nowych i wartościowych treści poprzez wprowadzanie kolejnych, ciekawych formatów. Mamy nadzieję, że uruchomienie kanału STEM w całej Europie będzie stanowić źródło inspiracji dla nowego pokolenia inżynierów, matematyków i entuzjastów nauk ścisłych.  powiedziała Marlène Masure, dyrektor generalna ds. operacyjnych TikTok dla regionu EMEA.

Aby zachęcić młodych ludzi do zgłębiania takiej tematyki, u wszystkich użytkowników poniżej 18 roku życia karta STEM pojawi się automatycznie, ale domyślne ustawienia będzie można zmienić w aplikacji, według własnych preferencji. Pełnoletni użytkownicy będą mogli włączyć nową funkcjonalność, wybierając kolejno ustawienia i „preferencje dot. treści”. Od momentu uruchomienia kanału w Stanach Zjednoczonych, jedna trzecia nastolatków na TikToku korzysta z niego przynajmniej raz w tygodniu.

W trosce o wysoką jakość treści oferowanych swojej społeczności TikTok rozszerza współpracę z organizacjami Common Sense Networks i Poynter Institute, która teraz obejmie także Europę. Common Sense Networks będzie odpowiadał za ocenę materiałów pod kątem ich zgodności z koncepcją karty STEM. Poynter z kolei sprawdzi wiarygodność prezentowanych informacji. Treści, które nie przejdą obu etapów weryfikacji, nie zostaną udostępnione w karcie STEM.

W New Scientist codziennie prezentujemy naszym odbiorcom zmieniające świat wiadomości i cuda ze świata nauki. Pragniemy inspirować kolejne pokolenia, dlatego na TikToku skupiamy społeczność młodych ludzi, których pasja do nauki dorównuje naszej. W żadnym innym miejscu nasze treści nie spotykają się z tak pozytywnym odbiorem i zaangażowaniem, niezależnie od tego, czy są to Q&A na żywo z astronautami przebywającymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, informacje o najnowszych przełomach w badaniach nad fuzją jądrową, wyjaśnienie tego, jak działa splątanie kwantowe czy też odkrywanie fascynujących praw matematyki. Dlatego jeśli kanał STEM ma być miejscem oferującym dostęp do pasjonującej, godnej zaufania wiedzy naukowej za sprawą zaledwie jednego kliknięcia, to jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym ekscytującym przedsięwzięciu. David Stock, szef działu wideo w New Scientist.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments