W Jastrzębskich Zakładach Remontowych (należących do Grupy Kapitałowej JSW) uruchomiono pierwsze, w pełni zrobotyzowane stanowisko do produkcji elementów maszyn i urządzeń górniczych. Szefostwo JZR zapowiada robotyzację większej ilości procesów produkcyjnych w firmie w oparciu o sztuczną inteligencję AI (Artificial Intelligence). Spółka tym samym realizuje założenia strategiczne dotyczące podejmowania działań w zakresie innowacyjności i rozwoju w obszarze produktowym i organizacji prowadzonych działań operacyjnych.

Nowe w pełni zrobotyzowane stanowisko, które zostało uruchomione w grudniu 2023 r. w jednej z 9. hal Spółki na terenie byłej kopalni Krupiński zajmuje się produkcją krążników do przenośników taśmowych. Za ich produkcję odpowiedzialne są zintegrowane ze sobą trzy roboty manipulacyjne (handlingowe), dwa roboty spawalnicze oraz współpracująca z robotem obrabiarka CNC.

Dzięki temu proces produkcyjny jest znacznie wydajniejszy, powtarzalny ze stałym nadzorem jakości przy mniejszej ilości zatrudnionych pracowników. Wydajność produkcji wzrosła o 26 proc. natomiast wymagane obłożenie zatrudnionych na tej linii pracowników spadło o połowę.

Robotyzacja procesów produkcyjnych umożliwia nam bardziej efektywną realizację procesów produkcyjnych. Będzie szybciej, taniej i dokładniej. Robotyzacja stanowisk produkcyjnych jest również odpowiedzią na powszechne braki wykwalifikowanej kadry. Aktualnie koncentrujemy się na automatyzacji i robotyzacji procesów związanych z wytwarzaniem krążników do przenośników taśmowych. Ale na tym nie koniec. Przedmiotem aktualnych naszych dalszych analiz jest także praktyczne wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji AI – m.in. w zakresie zarządzania wybranymi procesami jak produkcja i logistyka. – mówi Rafał Rychter, prezes Jastrzębskich Zakładów Remontowych.

We wrześniu 2023 roku Zarząd JZR powołał specjalny zespół zadaniowy ds. robotyzacji procesów produkcyjnych. Członkowie zespołu dokonali już przeglądu dostępnych i praktycznie wdrożonych w zakładach przemysłowych rozwiązań opartych na robotyzacji procesów produkcyjnych, w tym wykorzystujących AI.

Następnie przeprowadzono analizę możliwych do wdrożenia rodzajów procesów zrobotyzowanych na istniejących liniach produkcyjnych w JZR. W ramach powyższych działań Spółka prowadzi standaryzację procesów produkcyjnych w celu oceny, które z procesów powinny zostać oddane „w ręce robotów” – biorąc pod uwagę kryteria wielkości serii produkcyjnych wytwarzanych wyrobów, powtarzalności i wymogów jakościowych. Istotną kwestią są również powiązane z systemami zrobotyzowanymi procesy logistyczne, które zapewniać powinny niezakłócone dostawy i odbiór gotowych komponentów ze stanowisk zrobotyzowanych. Procesy te wymagają szerokiej, logicznej analizy i optymalizacji – aby uprościć przewożenie, magazynowanie i inne operacje logistyczne w obrębie tych stanowisk.

Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uzgodnimy kolejne obszary do zautomatyzowania, gdzie w „w ręce robotów” oddamy kolejne procesy produkcyjne. Robotyzacja dla takich firm jak Jastrzębskie Zakłady Remontowe, to w obecnych czasach konieczność. Zgodnie z aktualnie obowiązującym trendem rynkowym – robotyzacja procesów produkcyjnych staję się coraz powszechniejszym działaniem – którą dobrze podsumowuje stwierdzenie:

Dążymy do rozwiązań, w których ludzie pracują z robotami, a nie jak roboty. Szczególnie istotnym jest dla nas przekazanie w ręce robotów znacząco powtarzalnych procesów spawalniczych, obróbki skrawaniem oraz montażowych. Roboty bez problemu pracują w warunkach nie tylko trudnych, ale także szkodliwych, dzięki czemu przede wszystkim chronione jest zdrowie naszych pracowników, ale także eliminowane jest ryzyko wystąpienia błędów ludzkich. Instalacja urządzeń wpływa także pozytywnie na precyzję wykonania nawet najtrudniejszych operacji, co w konsekwencji oddziałuje również na wysoką powtarzalną jakość produkowanych wyrobów. – mówi Rafał Rychter.

Beneficjentem zmian wprowadzanych w Jastrzębskich Zakładach Remontowych jest Jastrzębska Spółka Węglowa, która otrzymuje produkty wytworzone na nowoczesnych liniach produkcyjnych, zapewniających wymaganą jakość i efektywność produkcji – gwarantując tym samym niższe koszty jednostkowe w cyklu życia produktu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments