Firma Skłodowscy, producent mrożonych burgerów wołowych, ogłasza rozbudowę swojego zakładu przetwórstwa mięsa w Nienałtach-Szymanach. Projekt obejmuje inwestycję w odnawialne źródła energii oraz nowoczesne systemy odzysku ciepła, zostanie częściowo sfinansowany z projektów Funduszy Europejskich, co podkreśla jego znaczenie dla rozwoju regionu i branży.

Rozbudowa zakładu w Nienałtach-Szymanach, będąca odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku, pozwoli firmie Skłodowscy na podwojenie mocy produkcyjnych. Inwestycja ta, wyceniana na kilkadziesiąt milionów złotych, przyczyni się do zwiększenia komfortu pracy oraz rozszerzenia powierzchni hal produkcyjnych i magazynowych. Dodatkowe 1500 miejsc paletowych i powiększenie przestrzeni do ponad 4000 m² usprawnią logistykę i planowanie produkcji.

W ramach rozbudowy zakładu zostaną wdrożone trzy linie produkcyjne, w tym dwie do produkcji burgerów i jedna do mięsa mielonego, co zwiększy wydajność do ponad 6,5t/h. Nowe linie do pakowania pozwolą na rozszerzenie asortymentu i zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku.

Inwestycja w Nienałtach-Szymanach została precyzyjnie zaplanowana z myślą o ekologii
Projekt nie ogranicza się tylko do zwiększenia skali produkcji. Firma kładzie nacisk na modernizację zakładu i wprowadzenie rozwiązań proekologicznych.

Planujemy wyposażyć zakład w takie rozwiązania, jak m.in. instalacja fermy fotowoltaicznej na 1 Mkw/h, system magazynowania oraz odzysku ciepła, czyli instalacja umożliwiająca zagospodarowanie ciepła powstałego z instalacji chłodniczej. W nowym obiekcie zainstalowana zostanie amoniakalna instalacja chłodnicza, która zasili także część wybudowaną wcześniej. Wybudujemy również własną podczyszczalnię ścieków pracującą na potrzeby zakładu. Każde działanie wykonane zgodnie ze standardami certyfikatu BREEAM. mówi Tomasz Skłodowski, założyciel firmy.

Unia Europejska pokryje połowę inwestycji

Inwestycja realizowana jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), finansowanego w ramach środków pochodzących z Unii Europejskiej. Środki te mają wspierać odbudowę potencjału rozwojowego gospodarki utraconego w wyniku pandemii Covid-19, wzmocnić konkurencyjność i podnieść poziom życia społeczeństwa. Przewidywany termin zakończenia projektu to 12 miesięcy.

Nienałty-Szymany – tu wszystko się zaczęło

Skłodowscy to firma rodzinna, działająca na rynku w obecnej formie od ponad 20 lat. Prekursorem działalności był Władysław Skłodowski — dziadek obecnego właściciela, który wraz ze swoim bratem w latach 50. pracował w gminnej, lokalnej masarni w Zerębach Kościelnych. W latach 70. i 80. usługowo zajmował się ubojem i rozbiorem gospodarskim oraz przetwórstwem mięsa.

Tradycję kontynuował jego syn Stanisław, który sprzedawał swoje wyroby na obszarze Podlasia, północnego Mazowsza, ale też jeździł na targi do Warszawy. Na początku lat 90. rodzinny biznes zaczął rozwijać się na tyle dobrze, że Stanisław postanowił nadać tej działalności bardziej zorganizowaną formę w postaci pierwszego zakładu ubojowego w rodzinnej miejscowości Nienałty-Szymany.

Pasja przekazywana z ojca na syna

Dopiero jednak lata 00. oraz wejście Polski do Unii Europejskiej, pozwoliły na rozwój firmy w kształcie, w którym funkcjonuje ona do dziś. Tradycje rodzinne kontynuował Tomasz Skłodowski, obecny właściciel. Wtedy też skrystalizowała się specjalizacja marki oparta na wołowinie, która w przeciwieństwie do drobiu czy wieprzowiny, miała największy potencjał eksportowy do krajów UE. Przełomem było rozpoczęcie w 2008 r. produkcji mrożonych burgerów wołowych klasy premium, które z sukcesem znalazły swoje miejsce na rynku francuskim.

Mało kto w branży mięsnej myślał wtedy o produkowaniu kraftowych burgerów wołowych w Polsce. Odważna decyzja Tomasza Skłodowskiego okazała się strzałem w dziesiątkę. Firma stale się rozrasta, a nowe inwestycje pozwalają planować ekspansję na kolejne rynki – nie tylko europejskie. W rozwoju biznesu Skłodowskim cały czas przyświeca jednak najważniejsza wartość — rodzinność. Wspólne cele, zaufanie, przyjaźń, partnerstwo i zespołowość pozwoliły na stworzenie stabilnej, cenionej na rynku firmy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments