Text oczekuje, że wpływ zmiany sposobu rozpoznania przychodu w wynikach rocznych będzie już znikomy ponieważ większość płatności innych niż miesięczne to abonamenty roczne, poinformował ISBtech head of IR Text Marcin Droba. Zmianę tę można określić jako „MRR-yzację przychodów”, ponieważ w przypadku obu wskaźników płatności roczne będą już rozkładane na poszczególne miesiące.

Zmiana sposobu rozpoznania przychodów obniżyła wartość naszych skonsolidowanych przychodów zaraportowanych za I połowę roku o blisko 4 mln zł. Negatywny wpływ na poziomie zysku operacyjnego wyniósł ok. 4,5 mln zł. Konsekwencją zmiany jest fakt, że nie tworzymy już tzw. ‘rezerwy na serwery’, czyli kosztów świadczenia opłaconego abonamentu w przyszłości. Jednocześnie w naszym bilansie powstała nowa pozycja ‘zobowiązania z tytułu umów z klientami’, która de facto prezentuje przychody odroczone w czasie” – powiedział ISBtech Droba. Wskazał, że na koniec półrocza 2023/24 roku finansowego wartość tej pozycji wyniosła ok. 68 mln zł.

Dodał, że zmianę można określić jako „MRR-yzację”, bo w praktyce oznacza to, że dynamiki raportowanych przychodów i MRR powinny się znacząco do zbliżyć. Text podaje MRR (Monthly  Reccuring Revenue – czyli Miesięczne Powtarzalne Przychody) ze wszystkich swoich produktów.

To są przychody, które będziemy rozpoznawać w kolejnych kwartałach (choć pieniądze już są na naszych kontach). Ponieważ większość płatności innych niż miesięczne, to abonamenty roczne, więc wpływ zmiany sposobu rozpoznania przychodu w wynikach rocznych będzie już znikomy. Warto jednak pamiętać, że wpływ na pozycję o której mówimy (zobowiązania z tytułu umów z klientami) będą miały też zmiany kursów walutowych” – dodał head of IR Text. Text praktycznie całość przychodów generuje w dolarze amerykańskim.

Text (dawniej LiveChat Software) jest jednym z największych na świecie dostawców oprogramowania typu „live chat dla biznesu”. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w 2014 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments