Paweł Średniawa, prezes Onde, w komentarzu eksperckim dla ISBtech o perspektywach i priorytetach biznesowych w 2024 r.

Już drugie półrocze zeszłego roku pokazało, że rynek wraca do równowagi, ceny materiałów się stabilizują, a inflacja spowalnia. Liczymy, że w 2024 r. ten trend się utrzyma i będziemy funkcjonować w pozytywnym środowisku biznesowym.

W branży OZE są spore oczekiwania co do inwestycji w energetykę odnawialną – szczególnie w modernizację sieci. Polska już otrzymała 5 mld EUR zaliczki z KPO, które w całości będą przeznaczone na inwestycje w zieloną transformację. Kolejne środki zapewne będą systematycznie spływać, co powinno przynieść duże ożywienie w branży. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o OZE, która wprowadziła możliwość współdzielenia przyłącza (cable pooling), czyli tworzenie instalacji hybrydowych (PV i wiatrowych) przyłączonych do jednego miejsca przyłączenia, również powiększy potencjał OZE w Polsce. Już teraz dostajemy zapytania o możliwość dobudowy do istniejących elektrowni wiatrowych, instalacji PV.

Niedługo minie rok od zmiany ustawy odległościowej i powoli zmniejsza się spodziewana luka inwestycyjna. Inwestorzy intensywnie pracują nad projektami w obecnym warunkach (700 m), co może przełożyć się na wysyp zleceń w perspektywie 2-3 lat. Nowy rząd zapowiedział kolejną nowelizację, która ma zmniejszyć odległość od zabudowy do 500 m, co powinno być kolejnym impulsem do dalszego rozwoju nowych projektów wiatrowych.

W segmencie projektów realizowanych na własny rachunek, po skutecznej komercjalizacji pierwszego projektu fotowoltaicznego, aktualnie realizujemy kolejny projekt PV, a kolejne 2-3 projekty powinny być rozpoczęte w tym roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments