Radosław T. Krochta, prezes MLP Group, w komentarzu eksperckim dla ISBtech na temat persktyw i priorytetów biznesowych grupy w 2024.

Branża magazynowa weszła w nowy rok w dobrej kondycji. Pozwala to jednocześnie pozytywnie patrzeć na cały bieżący rok. Popyt mocno się odbudował w 3 i 4 kwartale 2023 i utrzymuje się na dobrym poziomie, przy niskim wskaźniku pustostanów. Korzystną sytuację sektora wzmacnia trend nearshoringu, którego beneficjentem jest w szczególności rynek niemiecki.

Koncerny z tego kraju, mające dotychczas dużą ekspozycję działalności operacyjnej na Dalekim Wschodzie, przenoszą obecnie produkcję z powrotem do Niemiec. W celu zmniejszenia kosztów pracowniczych część biznesu będą lokować także w innych krajach, w tym m.in. w Polsce. Dlatego również u nas powinno być widoczne odbicie popytu. Oczekujemy również szybszego niż ostatnio finalizowania umów najmu.

Naszym celem jest dalszy dynamiczny rozwój portfela nieruchomości. Wkrótce zaprezentujemy szczegółową strategię na kolejne lata. Konsekwentnie inwestujemy w zakup nowych gruntów, rozbudowujemy parki oraz startujemy z nowymi projektami. Geograficznie priorytetowy pozostanie dla nas rozwój na rynku niemieckim oraz polskim. Do 2026 r. chcemy zrównać wartość nieruchomości posiadanych w tych dwóch krajach. Uzupełnieniem będzie działalność prowadzona w Rumunii, Austrii oraz w nowych lokalizacjach, do których wejdziemy z naszą ofertą w ramach prowadzonej ekspansji,
m.in. do Holandii.

Na rynku niemieckim wkrótce rozpoczniemy realizację MLP Spreenhagen (to już drugi nasz projekt w okolicach Berlina) i MLP Business Park Schalke w Gelsenkirchen oraz MLP Idstein. W stolicy Austrii powstaje obecnie nasz pierwszy miejski park logistyczno-biznesowy na rynku austriackim – MLP Business Park Vienna. W przygotowaniu mamy wiele kolejnych przedsięwzięć na rynku niemieckim.

Jesteśmy w zaawansowanej fazie negocjacji zakupu kolejnych działek w Hesji i w regionie Nadrenii Północnej-Westfalii. W naszym kraju będziemy rozwijać kolejne projekty w m.in. w Warszawie, Zgorzelcu, Poznaniu, Wrocławiu czy Łodzi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments