Michał Dżoga, Intel

Intel jest optymistycznie nastawiony co do możliwości szybkiego uzyskania zgody Komisji Europejskiej na budowę zakładu w podwrocławskiej Miękini i uruchomienia go w 2027 r., poinformował ISBnews country manager Intela na Polskę Michał Dżoga.

Zaczynamy konkretne planowanie i przygotowania do budowy zakładu już teraz. Współpracujemy z władzami lokalnymi, centralnymi i agencjami wspierającymi inwestycje. Sama budowa zacznie się po akceptacji Komisji Europejskiej” – powiedział Dżoga w rozmowie z ISBnews.

Taki jest plan, by zakład działał w 2027 r. Będzie on częścią skomplikowanego ekosystemu i w tym ekosystemie zgłaszamy zapotrzebowanie na produkty 'stąd’ pod koniec 2027 r.” – dodał.

Ocenił, że Intel optymistycznie podchodzi do możliwości dotrzymania tego planu.

Europa ostatnio wydała porozumienie ws. EU Chipsa [European Chips Act]. To jest podstawa do naszego optymizmu, że proces wydania zgody jednak pójdzie szybko. Bo porozumienie to jest już konkretna deklaracja, że Unia Europejska chce, by te półprzewodniki w Europie powstawały” – wyjaśnił Dżoga.

Zgodnie z jego słowami, zakład będzie jednym z kilku najważniejszych dla Intela i będzie służył najnowszym technologiom w skali koncernu.

Są trzy tego typu zakłady w Azji, w Europie to jest pierwszy i łącznie jeden z kilku takich na świecie. Gdy Intel buduje nowe fabryki, to one są tworzone pod najnowsze technologie” – podkreślił country manager.

Już sama budowa stworzy dużą liczbę miejsc pracy – w tym momencie mówimy o 2 000. Ale najważniejsze jest, że z tego miejsca będzie wychodził gotowy produkt i zobaczymy, co zrobią nasi klienci. Zakładamy, że ta fabryka przyciągnie do Polski, Europy naszych OEM-ów, klientów, dostawców – wszystko w duchu skracania łańcuchów dostaw” – wskazał także.

Dżoga zapowiedział także, że „jest też miejsce na rozbudowę tego zakładu”. „Jeśli będzie popyt – będziemy się zastanawiać czy można iść dalej z tą inwestycją” – zakończył.

W ubiegłym tygodniu Intel Corporation ogłosił, że zainwestuje ok. 20 mld zł w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem – jest to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy oraz największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna (BIZ) w historii Polski. W zakładzie zatrudnienie znajdzie ok. 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów w ramach produkcji, natomiast całość przedsięwzięcia – działalność inwestora oraz jego kooperantów – wygeneruje co najmniej 10 tys. nowych miejsc pracy.

Inwestycja Intel Corporation zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, włączy polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej. Unia Europejska (UE) zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20%. Inwestycja Intela będzie jednym z kluczowych ruchów, które pozwolą ten cel osiągnąć.

Podczas ogłaszania inwestycji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „to wielki moment nie tylko dla Polski, ale też element strategii jednej z największych technologicznie firm świata” oraz że to „inwestycja absolutnie szczególna”, która będzie przyciągała kooperantów.

Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają z wykorzystaniem technologii rodem z Doliny Krzemowej są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej – od podstawowego sprzętu AGD, aż po najbardziej zaawansowane komputery.

Tomasz Chaberko

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments