Mercedes-Benz kontynuuje adaptację swojej globalnej sieci produkcyjnej do budowy aut elektrycznych. Najcenniejsza marka samochodów luksusowych na świecie przygotowuje się, aby do końca dekady przejść na napędy całkowicie elektryczne wszędzie tam, gdzie pozwolą na to warunki rynkowe.

Decydującą rolę odgrywają tu zakłady w Stuttgarcie-Untertürkheim, które oprócz produkcji konwencjonalnych jednostek napędowych i komponentów odpowiadają już za wytwarzanie akumulatorów, a także osi do hybryd plug-in oraz w pełni elektrycznych modeli Mercedes-EQ. Kilka miesięcy temu, wraz z otwarciem Mercedes-Benz eCampus, fabryka osiągnęła kolejny kamień milowy w swojej transformacji. Już plany sprzed 5 lat zakładały, że w 2024 r. ruszą tu produkcja i montaż elektrycznych jednostek napędowych.

Teraz firma i przedstawiciele pracowników doszli do porozumienia w sprawie znaczącego podniesienia zdolności wytwarzania elektrycznych napędów – nowy układ zbiorowy przewiduje, że planowane wcześniej moce produkcyjne zostaną podwojone. Docelowy scenariusz zakłada budowę miliona elektrycznych jednostek napędowych, np. dla samochodów korzystających z platformy MMA (Mercedes Modular Architecture). Rozpoczęcie ich produkcji w lokalizacji w Untertürkheim nastąpi w 2024 r.

Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG odpowiedzialny za zarządzanie produkcją i łańcuchem dostaw: Untertürkheim nadal będzie napędzać Mercedes-Benz w najprawdziwszym tych słów znaczeniu – także w epoce elektromobilności. Biorąc pod uwagę wielkości produkcji nowych modeli Mercedes-EQ, przygotowujemy naszą tradycyjną lokalizację w dolinie Neckaru na przyszłość i kontynuujemy historię jej sukcesu. Milion elektrycznych jednostek napędowych wzmacnia znaczenie Stuttgartu-Untertürkheim w naszej globalnej sieci produkcji układów napędowych, a tym samym podkreśla rolę naszych kompetentnych koleżanek i kolegów.

Principle sketch: electric drive of the Mercedes-Benz VISION EQXX:
Principle sketch: electric drive of the Mercedes-Benz VISION EQXX:

Frank Deiß, prezes Mercedes-Benz Drive Systems, kierownik produkcji napędów Mercedes-Benz Carsi kierownik zakładów Mercedes-Benz Untertürkheim: Transformacja fabryki w Untertürkheim postępuje wielkimi krokami. Lokując tu produkcję efektywnych silników i akumulatorów, przygotowujemy Untertürkheim na przyszłość. Docelowo będziemy mogli dostarczać napędy elektryczne dla miliona samochodów Mercedes-EQ. Jestem z tego naprawdę dumny. Produkcja ruszy w 2024 r. Z naszymi elastycznymi, zaangażowanymi zespołami kontynuujemy wspólne pisanie historii sukcesu zakładów w Untertürkheim.

Elektryczne jednostki napędowe do nowych modeli Mercedes-EQ są opracowywane przez Mercedes-Benz we własnym zakresie. Budowa nowych linii montażowych na terenie fabryk w Untertürkheim i Bad Cannstatt rozpocznie się w przyszłym roku. W przyszłości części do elektrycznego zespołu napędowego poza Untertürkheim będą produkować i dostarczać aneksy w Hedelfingen oraz Mettingen. Podstawą trwałych miejsc pracy we wszystkich zakładach jest kompleksowy program szkoleń połączony z przekwalifikowaniem zatrudnionych pracowników.

Michael Häberle, przewodniczący rady zakładowej w fabryce Mercedes-Benz Untertürkheim i wiceprzewodniczący generalnej rady zakładowej Mercedes-Benz Group AG: Milion napędów elektrycznych z Untertürkheim! Ten wynik pokazuje, że nasze wysiłki w ciągu ostatnich lat się opłaciły. Nasze fabryki akumulatorów, eCampus oraz elektryczne jednostki napędowe i osie sprawiają, że nasza lokalizacja nie tylko uczestniczy w transformacji firmy, ale stanowi jej istotną część. Dzięki ostatniej decyzji elektromobilność dociera teraz również do Bad Cannstatt – a tym samym do wszystkich obszarów naszej lokalizacji!

Jednostka biznesowa Mercedes-Benz Drive Systems odpowiada za całe portfolio napędów Grupy i łączy wszelkie działania związane z napędami w obszarach rozwoju, zaopatrzenia, controllingu, zasobów ludzkich oraz produkcji. Fabryka Mercedes-Benz Untertürkheim to największa lokalizacja wytwarzająca układy napędowe w globalnej sieci produkcji Mercedes-Benz. Dysponuje kilkoma aneksami zlokalizowanymi w dolinie Neckaru
i zatrudnia około 16 000 pracowników.

Obecnie produkuje silniki, akumulatory, osie, przekładnie oraz komponenty. Na terenie fabryki prowadzona jest również duża część procesów badawczo-rozwojowych z obszaru układów napędowych Grupy. Pracuje przy nich około 3000 osób, a do ich dyspozycji jest tor testowy do testowania pojazdów. Oprócz systemów akumulatorowych są tu już opracowywane i testowane elementy elektrycznych układów napędowych. Ponadto w Untertürkheim mieści się główna siedziba Mercedes-Benz Group AG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments