Za oknem pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, a coraz cieplejsza pogoda zachęca do pieszych wędrówek na świeżym powietrzu. Możliwość aktywności fizycznej jest jednak znacznie ograniczona z uwagi na aktualne zasady bezpieczeństwa w kraju. Część z nas tęskni już za treningiem w ulubionym klubie fitness lub siłowni, a wciąż poważna sytuacja na świecie nie zwiastuje powrotu do codzienności sprzed pandemii. Jak zatem zadbać o ciało i zrelaksować umysł? Jeśli jeszcze nie zacząłeś przygody z jogą, to najwyższy czas poznać jej zbawienne korzyści. 

Czas pandemii nie ułatwia nam powrotu do formy, o którą zaczynamy dbać szczególnie wiosną w oczekiwaniu na wakacje. Siedzący tryb życia, spędzanie wielu godzin przed ekranem komputera, rzadsze kontakty z bliskimi i zajadanie negatywnych emocji przyczyniają się do obniżenia nastroju, częstszego odczuwania stresu i napięć w ciele czy zaburzeń snu lub odżywiania. Eksperci hapipożyczek radzą, aby jak najszybciej wprowadzić regularną aktywność fizyczną do naszego stylu życia i najlepiej taką, która będzie miała dobroczynny wpływ zarówno na ciało, jak i psychikę. Praktyka jogi wpływa m.in. na elastyczność i wzmocnienie mięśni, korekcję wadliwej postawy ciała, szybszy metabolizm, a także na poprawę nastroju, wyciszenie i stabilność emocjonalną. Trening możemy wykonać z samego rana, podczas krótkiej przerwy w pracy zdalnej lub podczas wieczornego rytuału. Joga to też odpowiednia aktywność na czas pandemii, ponieważ nie wymaga wychodzenia z domu ani inwestowania w bardzo drogi, specjalistyczny sprzęt. Co wziąć pod uwagę i jakie akcesoria warto kupić, aby cieszyć się jej korzystnym działaniem?

Nasze zakupy powinniśmy zacząć od odpowiedniej maty, której wybór choć może wydawać się prosty, wcale tak oczywisty nie jest. Przede wszystkim eksperci hapipożyczek radzą, aby kupować akcesoria rzeczywiście przeznaczone do jogi – nie szukajmy mat do ćwiczeń, ale dostosowanych stricte do tej aktywności. Ponadto, zwróćmy uwagę na kilka najważniejszych parametrów tj. materiał wykonania, waga, grubość, rozmiar, a przede wszystkim rodzaj praktyki. Joga bowiem może być spokojnym, statycznym doświadczeniem polegającym na starannym i nieśpiesznym wykonywaniu pozycji (np. Iyengara lub Yin yoga) lub wymagającą fizycznie aktywnością odpowiednią dla osób w dobrej kondycji i przyzwyczajonych do intensywnego wysiłku (np. Ashtanga). 

Łagodna praktyka

Statyczne pozycje są znacznie wygodniejsze na macie o grubości od 6mm wzwyż, która będzie izolowała nas od zimnego i twardego podłoża i chroniła nasze stawy i kości przed możliwym urazem. Im grubsza mata, tym bardziej komfortowa praktyka, ale też i większy ciężar. To szczególnie ważne, gdy w przyszłości planujemy regularnie zabierać matę na zajęcia w klubie lub ćwiczyć w parku. Spacer czy dojazd rowerem z trzykilogramową matą na plecach może nas niestety skutecznie zniechęcić. Jeśli jednak wybieramy zajęcia w domu lub dojazd samochodem, a joga stała się już częścią naszej codzienności, zainwestujmy w cięższy, ale również bardziej odporny na zniszczenia produkt. Kolejnym istotnym parametrem jest wysoka antypoślizgowość, która ułatwi nam utrzymanie pozycji i zapobiegnie ślizganiu. Materiałem zapewniającym wysoką przyczepność jest przede wszystkim kauczuk. Miłośnicy doceniają go również ze względu na naturalne i często ekologiczne pochodzenie, choć nie jest pozbawiony wad. Specyficzny zapach, duży ciężar i szybsza zużywalność przy regularnej praktyce to główne mankamenty. W ofercie renomowanych producentów znajdziemy też maty wykonane z biodegradowalnego materiału TPE (elastomer termoplastyczny) i poliuretanu, który równie dobrze wchłania wilgoć. 

Joga dynamiczna

Najważniejszym kryterium, które powinna spełniać mata przeznaczona do intensywnej praktyki, jest trwałość materiału charakterystyczna dla PVC (polimer syntetyczny). Jeśli dbałość o środowisko naturalne jest Ci bliska, wybierz produkty certyfikowane znakiem Oeko-Tex. Nie zawierają one szkodliwych substancji tj. pestycydy czy barwniki alergizujące, a korzystanie z maty będzie dla ciebie i bliskich całkowicie bezpieczne. Eksperci hapipożyczek doceniają również akcesoria z PVC ze względu na łatwość ich czyszczenia bez użycia specjalnych preparatów, a nawet możliwość wyprania w pralce. Na rynku znajdziemy profesjonalne maty wykonane z PVC w cenie od 100 do 500 zł. Jeśli zależy nam na naprawdę lekkiej macie, idealne rozwiązanie stanowi wersja podróżna, której waga nie przekracza kilograma i bez problemu zmieści się w torebce lub małej walizce, zachowując właściwą amortyzację. Stosunkowo od niedawna polscy producenci wprowadzili również maty odpowiednie do praktyki wykonywanej w wysokiej temperaturze, tzw. „Bikram yoga”. Wykonane są z mikrofibry, a im bardziej mata staje się wilgotna, tym jej antypoślizgowość się zwiększa. 

Wybierając matę odpowiednią do naszego ulubionego stylu jogi, rozważmy dokupienie kilku dodatkowych akcesoriów, tj. piankowe lub drewniane klocki i paski pomagające, szczególnie osobom początkującym, wykonać upragnioną pozycję. Koszt każdego z produktów to około 30 zł. Coraz większą popularnością cieszą się również wałki wypełnione łuską gryki, za które zapłacimy w zależności od rozmiaru minimum 60 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments