Fundusz Mercaton ASI rozpoczyna kolejny etap działania – w ciągu 2 lat zamierza pozyskać kapitał w wysokości 100 mln zł. Inwestorom proponuje zaangażowanie w projekty odpowiadające na potrzeby współczesnego świata oraz wykazujące potencjał na wysoki zwrot z inwestycji. Wartością dodaną jest działalność edukacyjna Funduszu, opierająca się na profesjonalnych szkoleniach dla inwestorów. Powstały w 2019 roku Mercaton ASI w ubiegłym roku zgromadził ponad 50 inwestorów i rozpoczął pierwsze inwestycje, których łączna wartość to ponad 5 mln zł.  

Strategia inwestycyjna oparta o wartości, skoncentrowanie na projektach poprawiających jakość życia, a zarazem wykazujących potencjał do szybkiego wzrostu, profesjonalizm i doświadczenie zespołu zarządzającego – to główne punkty, na których swą ofertę dla inwestorów opiera Mercaton ASI. Zarządzany przez Tomasza Nietubycia i Pawła Obarę Fundusz skupia się przede wszystkim na obszarach takich jak recycling i gaming, ale także FMCG oraz nowoczesnych systemach wsparcia przemysłu. Obok działalności inwestycyjnej, kluczową dla Mercaton ASI kwestią jest misja edukacyjna. Eksperci Funduszu będą ją realizowali poprzez cykl szkoleń i publikacji adresowanych do inwestorów, mediów oraz otoczenia rynkowego. Ich tematyka będzie dotyczyła zarówno działania rynku kapitałowego, jak i potencjału inwestycyjnego branż, w których specjalizuje się Fundusz. 

Ekspercki zespół i zweryfikowani inwestorzy

Zespół zarządzający Mercaton ASI tworzą doświadczeni managerowie, inwestorzy i przedsiębiorcy z wieloletnim stażem. Będący lead inwestorem Tomasz Nietubyć z sukcesem przeprowadził finansowanie takich marek, jak m.in.: Prodigo, Etno Cafe, Doctor Brew, MouseTrap Games czy Ciasto i Farsz, pozyskując z rynku kapitałowego ponad 500 mln złotych. Drugi członek zarządu – Paweł Obara doświadczenie zdobył w globalnych instytucjach finansowych (m.in. Swiss Re, HSBC, J. Safra Sarasin) oraz wdrażając ponad 20 procesów restrukturyzacyjnych, fuzji i przejęć spółek portfelowych w funduszach private equity oraz private debt. W radzie nadzorczej Funduszu zasiedli: Remigiusz Stanisławek, Tomasz Ciosek i Maciej Gnyszka. Zespół uzupełniają specjaliści w zakresie relacji inwestorskich, a także eksperci z dziedzin będących obszarem zainteresowania inwestycyjnego Funduszu. 

Zwracamy się do inwestorów, dla których istotne są nie tylko zyski, ale też wywieranie pozytywnego wpływu na świat, w którym żyjemy. Nasza strategia łączy podejście merkantylne z założeniami impact investingu, a inwestycje skupiają się na projektach pożytecznych społecznie i środowiskowo. Stawiamy na profesjonalnych, zweryfikowanych inwestorów. Progiem wejścia jest kwota 50 tys. zł. Jako jedyny fundusz dajemy możliwość wyjścia z inwestycji poprzez odkup udziałów. Średni czas trwania inwestycji określamy na 5 lat, z możliwością przedłużenia do lat 7. Za cel stawiamy sobie, by w okresie tym doprowadzić do podwojenia kapitału inwestorów” – tłumaczy Tomasz Nietubyć, członek zarządu i lead investor Mercaton ASI. 

Potencjał impact investingu

Koncepcja wywierania pozytywnego wpływu poprzez działalność inwestycyjną znana jest już od lat. Na świecie trend ten rozwija się coraz szybciej, w Polsce jeszcze raczkuje. Potencjał inwestowania zaangażowanego społecznie jest jednak ogromny. Według The Global Impact Investing Network (GIIN), która jest największą na świecie instytucją zrzeszającą fundusze impact investment, w 2019 roku światowy rynek impact investingu był wart ponad 500 mld dolarów. W roku 2020 szacunki mówiły już o wartości 715 mld dolarów. Impact investing to dla inwestorów z jednej strony wyraz zaangażowania w poprawę sytuacji na świecie, z drugiej – dywersyfikacja portfela i szansa na niemałe zyski.

Paweł Obara, członek zarządu Mercaton ASI

Jeżeli chodzi o podejście Mercaton ASI to w doborze projektów kierujemy się kryterium społecznego oddziaływania, lecz równie mocno perspektywami długoterminowymi oraz potencjałem stopy zwrotu. Skupiamy się na obszarach, w których mamy największe doświadczenie i w których widzimy największy potencjał. Recycling jest branżą potrzebną społecznie, ale też dużą niszą inwestycyjną, z racji tego, że większość odpadów specyficznych nie posiada technologii przetwarzania. Gaming to z kolei jedna z najszybciej rozwijających się branż, a rynek gier – zarówno tych komputerowych, jak i planszowych – ma charakter globalny” – mówi Paweł Obara, członek zarządu
Mercaton ASI.

Fundusz działa w oparciu o środki prywatne, co pozwala na sprawny proces inwestycyjny i zapewnia dużą elastyczność w realizacji projektów. Mercaton ASI zaprasza do współpracy inwestorów których zweryfikuje jako profesjonalnych na bazie ankiet wypełnianych na etapie wejścia inwestycyjnego. Dlatego oprócz wkładu finansowego wymagane jest spełnianie określonych warunków formalnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments