Inven Capital pomaga uczynić transport międzynarodowy bardziej wydajnym ekologicznym: zainwestował w berliński start-up Forto.

Fundusz Grupy ČEZ Inven Capital zakończył drugą w tym roku inwestycję, kupując mniejszościowy pakiet udziałów w berlińskiej spółce Forto, która zapewnia platformę oprogramowania do optymalizacji transportu globalnego. Tegoroczna runda finansowania trwała kilka miesięcy, a inwestorzy powierzyli Forto łącznie 43 mln euro. Kolejne 20 mln euro przekazał spółce Europejski Bank Inwestycyjny. Forto działa w Europie i Azji, ma ponad 2500 klientów.

Pozyskany kapitał Forto zamierza wykorzystać do przyspieszenia rozwoju własnych technologii zarządzania zamówieniami i związanych z nimi usług o wartości dodanej, a także do wzrostu na rynkach europejskich i azjatyckich. Tej jesieni otworzył swoje piąte biuro w Azji, a konkretnie w Singapurze, który jest jednym z wiodących centrów biznesowych na świecie. Jednocześnie wolumen zamówień w azjatyckich biurach potroił się od zeszłego roku, a Forto znalazło się wśród 20 największych przewoźników.

„Sprawne funkcjonowanie wielu sektorów, włącznie z energetyką, zależy od przejrzystego, terminowego i elastycznego transportu. Dzięki rozwiązaniom cyfrowym transport międzynarodowy może być bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska. Bieżący wzrost przychodów Forto rok do roku pokazuje, że istnieje duże zapotrzebowanie na inteligentne rozwiązania”– powiedział Tomáš Pleskač, członek zarządu i dyrektor pionu nowej energetyki.

„Wizją Forto jest uproszczenie międzynarodowego transportu towarów do takiego stopnia, aby wydawało się to tak łatwe, jak wysyłanie wiadomości e-mail. Klient ma stały podgląd towaru
i otrzymuje informacje o wielkości emisji CO2 związanej
z wyborem środka transportu. Forto tworzy również synergię dla spółek portfelowych INVEN, które kupują produkty w Azji
i dostarczają klientom zdecentralizowane rozwiązania energetyczne. Przychody Forto wzrosły o 150% rok do roku”
– dodaje Petr Míkovec, dyrektor generalny Inven Capital.
Do nabycia mniejszościowego pakietu akcji Forto fundusz wykorzystał środki obu swoich inwestorów: Grupy ČEZ
i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Forto opracowało technologiczną platformę cyfrową w celu uproszczenia, usprawnienia i zwiększenia przejrzystości i niezawodności międzynarodowego łańcucha dostaw, zwłaszcza między Azją a Europą. Z jej rozwiązań programistycznych korzysta ponad 2500 klientów z przemysłu (np. producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych Viessmann), hurtowego i detalicznego (np. Miele czy sieć Zero fashion) oraz e-commerce (np. Home24). Platforma cyfrowa pracuje z danymi w czasie rzeczywistym, co pozwala osiągnąć wysoki stopień punktualności, a jednocześnie o prawie jedną trzecią obniża koszty administracyjne firm związanych z łańcuchem dostaw.

„Jesteśmy dumni, że możemy w obecnym burzliwym okresie pomóc europejskim firmom rosnąć w siłę i z sukcesem realizować ich własny biznes na całym świecie” – wyjaśnia Michael Wax, współzałożyciel Forto.

Dzięki wydajniejszej logistyce Forto pomaga również ograniczać emisje związane z transportem, które obecnie stanowią około jednej piątej całkowitej emisji na świecie. Ponadto oferuje klientom możliwość wyboru środka transportu pod kątem najniższych możliwych emisji lub programy offsetowe, w ramach których mogą zneutralizować wytworzone emisje poprzez inwestycje w projekty klimatyczne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments