Polski startup RedStone, który umożliwia dostarczanie informacji z zewnętrznych źródeł do aplikacji opartych o blockchain, pozyskał ok. 60 mln zł (15 mln USD) w Serii A. Rundzie finansowania przewodził fundusz Arrington Capital, założony przez współtwórcę serwisów TechCrunch oraz Crunchbase. Firma przeznaczy kapitał od inwestorów m.in. na powiększenie zespołu pracującego w Warszawie i zdalnie.

RedStone to startup, który tworzy infrastrukturę wyroczni (Oracles), dostarczających zewnętrzne dane do aplikacji opartych o blockchain. Wyrocznie są jednym z fundamentów, które umożliwiają poprawne funkcjonowanie wielu aplikacji i protokołów DeFi (zdecentralizowanych finansów), a w szczególności smart contracts.

Sieci blockchain z założenia są systemami, które mają dostęp jedynie do danych o zapisach dokonywanych wewnątrz nich. Na przykład w Ethereum zapisuje się jedynie informacje o transakcjach i tzw. smart contracts, które znajdują się w tej sieci. Nie ma dostępu do żadnej zewnętrznej informacji, na przykład o kursach walut, czy cenach innych aktywów, jak złoto czy kryptowaluty oparte o inne sieci, jak Bitcoin. Takie dane zbierają, weryfikują i dostarczają w bezpieczny sposób wyrocznie, jak RedStone.

Założycielami RedStone są Jakub Wojciechowski i Marcin Kaźmierczak. Jakub zaczął prace nad wyrocznią jeszcze w roku 2020, po kilku latach rozwoju aplikacji opartych o blockchain jako deweloper. W roku 2021 dołączył do niego Marcin, a od stycznia 2023 RedStone zaczął być komercyjnie wdrażany przez klientów. Dziś z produktów RedStone korzysta ponad 100 aplikacji DeFi, a firma zabezpiecza aktywa klientów o wartości ponad 4 mld dolarów. Wartość całego rynku DeFi szacowana jest na 200 mld dolarów.

Misją RedStone jest oferowanie niezawodnej platformy dostarczającej dane, która umożliwia rozwój zdecentralizowanych aplikacji finansowych (DeFi) opartych o blockchain. Dziś dostarczamy dane głównie o kursach walut i cenach aktywów, ale w przyszłości mogą to być informacje o temperaturze odnotowanej w Warszawie czy o wynikach meczów rozgrywanych podczas Mistrzostw Europy. Nasz system ma potencjał, by stać się jednym z fundamentów nowej ery ekonomii cyfrowej i pełnić w nim taką rolę, jaką w tradycyjnych finansach pełnią agencje informacyjne – mówi Jakub Wojciechowski, współzałożyciel i CEO RedStone.

Na swój dalszy rozwój RedStone pozyskał ok. 60 mln zł (15 mln dolarów) w Serii A, której przewodził fundusz Arrington Capital, założony przez Michaela Arringtona, twórcę serwisów TechCrunch oraz Crunchbase. W najnowszej rundzie w RedStone zainwestowały także znane fundusze krypto, m.in.: White Star Capital, Kraken Ventures, Huobi (HTX) Ventures, Protagonist, SevenX, IOSG Ventures, Spartan Capital, Amber Group. Dwa lata wcześniej RedStone pozyskał w rundzie seed ponad 28 mln zł (7 mln dolarów), m.in. od funduszy Lemniscap, Blockchain Capital i Coinbase Ventures.

Wyrocznie są jednym z fundamentów zdecentralizowanch systemów, a ich znaczenie będzie rosnąć, w miarę ze wzrostem dostępności aplikacji Web3 w mainstreamie. Jesteśmy pod wrażeniem dotychczasowego wkładu RedStone w rozwój infrastruktury Web3, szczególnie jeśli chodzi o zaawansowanie technologiczne, strategię komercjalizacji oraz stosowane zabezpieczenia. RedStone to mocny zespół, który w naszej ocenie będzie nadawać kierunek całemu sektorowi wyroczni – mówi Michael Arrington, założyciel Arrington Capital.

RedStone przeznaczy pozyskane środki na dalszy rozwój platformy oraz powiększenie zespołu technicznego i biznesowego. RedStone poszukuje m.in. doświadczonych deweloperów i ekspertów od bezpieczeństwa. Dołączą oni do ponad 20 osób, które pracują dziś dla firmy, z biura w Warszawie lub zdalnie.

Zbudowaliśmy w Polsce produkt, który jest w czołowej trójce graczy na rynku blockchain Oracles i ma szansę stać się globalnym numerem 1. Zamierzamy dalej utrzymywać najważniejsze kompetencje lokalnie, ponieważ nie brakuje tu niesamowicie zdolnych i ambitnych osób. Widzimy w Polsce olbrzymi potencjał do tego, by stała się jednym z ważniejszych centrów rozwoju technologii opartych o blockchain i chcemy mieć w tym aktywny udział, zatrudniając polskich deweloperów oraz osoby rozwijające biznes – podsumowuje Marcin Kaźmierczak, współzałożyciel i COO RedStone.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments