Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasa, w rozmowie z ISBtech o szacunkowym posumowaniu finansowym zakończonego sezonu i projektach technologicznych.

Czy wiadomo już, jakie będą tegoroczne wypłaty dla klubów z Ekstraklasy? Czy będzie to kolejny rekordowy sezon? 

Bez wątpienia będzie to kolejny rekordowy sezon, choć na ostateczne podsumowanie finansów potrzebujemy jeszcze trochę czasu. Do akcjonariuszy Ekstraklasy – klubów i PZPN – ma trafić z ligi przeszło 270 mln zł. To w największym stopniu efekt rekordowej umowy o wartości 1,3 mld zł z Canal+, która plasuje nas w pierwszej dziesiątce w Europie pod względem wpływów z prawa mediowych.

Wzrosty te będą też miały przełożenie na przychody całej ligi. W sezonie 2022/23 sumaryczne przychody klubów przekroczyły 920 milionów złotych, a w obecnym sezonie mogą przebić miliard złotych. To jest kilkukrotny wzrost skali wobec wyników sprzed 10-11 lat, gdy przychodziłem do Ekstraklasy.

Mistrz Polski wg szybkich szacunków otrzyma ok. 30 mln zł. Kwota gwarantowana dla każdego klubu w sezonie 2023/24 to z kolei poziom ok. 7,5 mln. Dla porównania w 2012 roku Śląsk Wrocław otrzymał nieco wyższą kwotę, bo ok. 10 mln, ale za mistrzostwo Polski. To najlepiej obrazuje postęp, jaki poczyniliśmy w tym zakresie na przestrzeni ostatnich lat.

Ogromnym sukcesem tego sezonu 2023/24 jest też frekwencja. Drużynom z trybun kibicowało 3,7 mln kibiców – to więcej niż się spodziewaliśmy. Do tego trzeba doliczyć widownię przed ekranami – ok. 1 mln widzów w każdej kolejce. To efekt mody na Ekstraklasę, którą na różne sposoby staramy się wzmacniać wspólnie z klubami.

Jakie projekty technologiczne realizuje Ekstraklasa?

W tym sezonie rozpoczęliśmy bardzo ważny dla nas nowy projekt technologiczny – to budowa i przygotowania centrum mediowego Ekstraklasy LivePark. W ubiegłym roku kupiliśmy na ten cel nieruchomość w Warszawie i tam powstaną nowoczesne studia wyposażone w najnowszej generacji sprzęt służący do produkcji telewizyjnej meczów i wszelkich materiałów wideo z rozgrywek dla ligi, klubów, naszych partnerów.

Nowe centrum będzie też umożliwiało realizację meczów w technologii remote production, bez konieczności wysyłania dużych wozów transmisyjnych. Znajdą się tam także kabiny dla komentatorów, co ułatwi przygotowanie komentarzy meczowych w obcych językach i streamowania za granicę.

Będzie mógł powstać także centralny VAR. Technologicznie możemy być gotowi na to w
ciągu kilkunastu miesięcy, przeprowadzkę planujemy w ciągu 2 lat. Ta bardzo ważna
inwestycja, która pozwoli podnieść wartość i wycenę Ekstraklasy na kolejny, wyższy poziom.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments