Cromwell Property Group ogłosił sfinalizowanie transakcji sprzedaży sześciu polskich obiektów handlowych, w tym czterech centrów handlowych – Janki w Warszawie, Korona we Wrocławiu, Ster w Szczecinie, Rondo w Bydgoszczy oraz dwóch hipermarketów Auchan, będących głównymi najemcami centrum Tulipan w Łodzi i centrum Kometa w Toruniu. Portfolio zostało sprzedane za 285 mln euro firmie Star Capital Finance (SCF), nowemu inwestorowi na polskim rynku nieruchomości handlowych.

Portfel składa się z 6 obiektów handlowych o ugruntowanej pozycji zlokalizowanych w dużych miastach Polski. Ich łączna powierzchnia to 219 000 mkw., a ich najemcy to m.in. Auchan, Bi1, Rossmann, Grupa Inditex, Grupa LPP, Grupa CCC, RTV EURO AGD, Cinema City. Wszystkie obiekty odnotowują widoczną popandemiczną poprawę zarówno sprzedaży, jak i liczby klientów. Portfel może pochwalić się wysokim współczynnikiem powierzchni wynajętej wynoszącym 95,6% na koniec grudnia 2023 r. przy WALE (Weighted Average Lease Expiry) wynoszącym 3,1 roku.

Nabywca równolegle z przeprowadzeniem badania due diligence zawarł nowe umowy kredytowe. Natomiast sprzedający, Cromwell Property Group, po transakcji będzie dalej zarządzał aktywami portfela.

Zespół JLL Retail Investment, wyraził swoje ogromne zadowolenie z faktu, iż miał możliwość reprezentować Cromwell Property Group w tej transakcji.

Rok 2024 r. rozpoczął się obiecująco dla branży nieruchomości handlowych. Na koniec marca wolumen transakcji pozostał na umiarkowanym poziomie ok. 100 mln euro, ale po zamknięciu sprzedaży portfela Cromwell, która jest największą transakcją handlową w Europie Środkowo-Wschodniej po pandemii COVID-19, jesteśmy przekonani, że już w pierwszej połowie 2024 r. łączny wolumen transakcyjny przekroczy poziom odnotowany w całym 2023 r. (450 mln euro). – komentuje Agnieszka Kołat, Szef Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych, JLL

Sprzedaż portfela Cromwell Polish Retail Fund zamyka nasz plan biznesowy dotyczący tych nieruchomości. W trudnym otoczeniu rynkowym, przy wsparciu naszych doradców, sfinalizowaliśmy transakcję zgodnie z oczekiwaniami akcjonariuszy. – mówi Piotr Goździewicz, Head of Transactions CEE, Cromwell Property Group

Kupiliśmy wysokiej jakości portfel centrów handlowych z dużym potencjałem do dalszego rozwoju. Są one zlokalizowane w całej Polsce, mają prawie pełne obłożenie i długoterminowe umowy najmu z rentownymi najemcami, co gwarantuje pewne przychody. Wejście na polski rynek jest dla nas kamieniem milowym i ogromnym wyzwaniem, które chcemy w pełni zrealizować. Pragniemy podziękować wszystkim naszym partnerom, którzy pomogli nam w przeprowadzeniu jednej z największych transakcji na rynku nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – mówi Josef Malíř, Managing Director i właściciel SCF.

Płynność powoli wraca na rynek nieruchomości, również w segmencie centrów handlowych. Dobre wyniki aktywów handlowych pozytywnie wpływają na nastroje inwestorów i poprawiają ich nastawienie, więc liczymy, że po spodziewanej obniżce stóp procentowych aktywność będzie jeszcze wyższa i przełoży się na wzrost wolumenu inwestycji w 2024 r. – dodaje Agnieszka Kołat.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments