HP Polska pokazał pierwsze laptopy „AI ready” i zmierza do hybrydowego AI, w którym użytkownik ma decydować, które dane przetwarza na własnym sprzęcie, a nie w chmurze, poinformował Andrzej Sowiński, prezes HP Polska.

AI jest ważna nie tylko dla branży IT. McKinsey ocenia, że globalna gospodarka dzięki wdrożeniu sztucznej inteligencji urośnie o 4 bln USD. Ich zdaniem taki będzie efekt optymalizacji i usprawnienia efektywności pracy na stanowiskach, gdzie AI ma zastosowanie. Do osiągnięcia jest optymalizacja rzędu nawet 60-70%. Z kolei Harvard Business School opublikował ankietę, która pokazała, że osoby korzystające z ChatGPT potrafiły zwiększyć efektywność pracy o 40%. Ważne jest to, że to się już dzieje. powiedział Sowiński na prezentacji laptopów HP AI ready – linii Elitebook.

Dodał, że jednocześnie według Work Relation Index, tylko 27% pracownikow deklaruje poprawną relacje z pracą (work-life balance), a 50% wierzy, że zastosowanie AI sprawi, że praca będzie ciekawsza i ten balans się poprawi.

„Tymczasem 40% osób twierdzi, że nadal nie rozumie, gdzie mogą zastosować AI w pracy. Podobna liczba ocenia, że jest źle przygotowana do wykorzystania AI w pracy. Z tych badań można założyć, że krzywa adopcji AI w pracy będzie klasyczną krzywą Gaussa, a my jesteśmy dopiero na bardzo wczesnym etapie innowators/early adopters” – dodał prezes HP Polska.

W jego ocenie oznacza to również olbrzymie zadanie do wykonania przez ludzi mających wiedzę o AI, aby szeroko adoptować rozwiązania sztucznej inteligencji.

Im ludzie bedą wiedzieć o AI, tym bedą bardziej zadowoleni z pracy. To oznacza, że popularyzowanie AI to misja prospołeczna. Zwłaszcza że wszystko wskazuje na to, że nie do końca zdajemy sobie sprawę, w jak ważnym historycznie momencie jesteśmy. – podkreślił Sowiński.

HP pokazał pierwsze produkty, które są „AI ready”. „Nasza strategia polega na przybliżaniu AI ludziom. Nasze nowe produkty mają kilka unikatowych elementów — dedykowany chip z architekturą dostosowaną do przetwarzania neuronowego dla AI, są wyposażone w Copilota, a połączenie tych elementów z HP Wolf Security umożliwi korzystanie z AI w szybki, efektywny kosztowo i bezpieczny sposób. – zaznaczył prezes HP Polska.

Podkreślił, że użytkownik korzystający z laptopa z chipem AI ready, Copilotem i Wolf Security może zdecydować, które dane będą przetwarzane w chmurze, a które lokalnie na jego komputerze.

Wynik wyszukiwania pozostanie na własnym sprzęcie użytkownika. Nikt w chmurze nie zobaczy zapytania i jego efektu. Zmierzamy do hybrydowego AI – to koncept, który przedstawiamy klientom. – podsumował prezes HP Polska.

Anna Ostafin, category manager w HP Polska dodała, że dużo sprzętu i software związanych z adopcją AI będzie się pojawiało w tym roku.

Czekają nas ciekawe wdrożenia i rozwiązania w ramach usprawniania korzystania z AI. Sztuczna inteligencja już zmieniła sposób korzystania z komputera lub urządzenia mobilnego. AI ma zastosowanie np. w smart home, autonomicznych samochodach, czy odblokowaniu urządzeń przez rozpoznawanie twarzy. Od 2022 wprowadzaliśmy w HP elementy AI jak machine learning, usprawnianie rozwiązań dźwiękowych (noise cancellation Poly), inteligentną hibernację, smart sense (automatyczne tryby wydajnościowe), czy ostatnio Copilot od Microsoft. – wymieniła Ostafin.

Jak wskazała, AI usprawnia takie obszary jak zarządzanie wiedzą, tłumaczenie, innowacje i kreatywność, zbieranie informacji (szybsze wdrażanie), automatyzację, przewidywanie (identyfikacja wzorców, przewidywanie trendów).

Produktywność to definicja sztucznej inteligencji. Sprowadza się to do podstawowych elementów funkcjonowania. Dla przykładu personalni asystenci AI pomogą w zarządzaniu kalendarzem, rezerwowaniu hoteli, czy kontakcie ze współpracownikami, podpowiadając, co robi. Już można wykształcić sobie takiego asystenta. Ale AI musi być wspierana sprzętowo, a nasze laptopy są wyposażone w chipy CPU, NPU, GPU. To 3 silniki zwiększające produktywność i myślę, że ta architektura zostanie z nami na długo. – stwierdziła Ostafin.

Zaznaczyła jednocześnie, że utrzymywanie pracy AI kosztuje i zużywa dużo prądu.

W tej sytuacji silniki wprowadzające AI do sprzętu pomagają w oszczędności energii, gdy część obliczeń zostaje sprowadzona do poziomu komputera. Następstwem tego jest nowa wydajność procesora. Wcześniej mówiliśmy o gigahercach, a teraz wchodzi tops (tera operation per second). Wraz z trendem migrowania rozwiązań AI na urządzenia ze względu na bezpieczeństwo ta lokalna wydajność będzie jeszcze bardziej istotna. – zaznaczyła przedstawicielka HP Polska.

Obecnie jest to poziom ok. 11 tops, ale bliska przyszłość zmierza do 40 tops w procesorach Intel i AMD.

Ta rewolucja trwa. – podkreśliła Ostafin.

Podkreśliła ponadto zaangażowanie HP w zrównoważony rozwój, wskazując, że EliteBook seria 1000 ma 90% obudowy z odzysku i w ramach recyklingu np. zużyte sieci rybackie zostały użyte w klawiaturze, a plastik wydobyty z oceanu w ramie głośnika.

AI to podróż ciągłych innowacji. Chcemy wyposażyć użytkowników w wiedzę jak z niej skutecznie korzystać. Czeka nas jeszcze migracja do Win11 Pro, co przedsiębiorcom da możliwość dostępu do Copilota i w efekcie elementu przewagi konkurencyjnej. Rynek będzie intensywnie rósł, szczególnie w 2025, wraz z kolejnymi rozwiązaniami AI. – podsumowała category manager w HP Polska.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments