Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Digital Care, w polskich firmach znajduje się blisko dwa razy więcej laptopów i komputerów stacjonarnych niż w gospodarstwach domowych. Stanowią one ogromne obciążenie dla środowiska, bowiem wraz ze służbowymi smartfonami, zużywają w skali roku ponad 2 tWH prądu, czyli 10% tego, co polskie gospodarstwa domowe łącznie*. Dodatkowo generują niemały ślad węglowy. W jaki sposób firmy mogą ograniczyć negatywny wpływ sprzętu IT na środowisko?

Z badania „Polskie floty sprzętu IT” przeprowadzonego przez firmę badawczą Zymetria na zlecenie Digital Care, dostawcy kompleksowych rozwiązań dla firmowych urządzeń mobilnych, wynika, iż łącznie w polskich firmach wykorzystywanych jest 6,2 mln laptopów, 9,2 mln smartfonów i prawie 8 mln komputerów stacjonarnych. Co by było, gdybyśmy tego sprzętu używali zaledwie rok dłużej? „Zaoszczędzilibyśmy” 198 390 t eq dwutlenku węgla – jest to równoznaczne z okrążeniem Ziemi samochodem aż 29 tysięcy razy!

Z jakiego sprzętu korzystają polskie firmy?

Przeciętnie w każdej polskiej firmie znajdują się 3 laptopy, 4 komputery stacjonarne oraz 3 smartfony, przy czym w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników jest to 21 laptopów, 25 komputerów stacjonarnych i 31 smartfonów. Wymienianych co dwa lata lub częściej jest aż 61% smartfonów, podczas gdy 80% laptopów i aż 90% komputerów stacjonarnych jest wykorzystywanych średnio od 3 do 10 lat.

Co dzieje się ze zużytym sprzętem? 40 proc. firm utylizuje go po zakończeniu użytkowania, przy czym najczęściej są to duże przedsiębiorstwa (61 proc.) i co druga średnia firma. Odsprzedawanie nieużywanych urządzeń pracownikom jest natomiast najpopularniejszą formą postępowania ze sprzętem elektronicznym w firmach innych niż jednoosobowe działalności gospodarcze (ponad 60 proc. firm z więcej niż 1 pracownikiem).

Jedynie co piąte przedsiębiorstwo odnawia i ponownie używa sprzętu. Najchętniej decydują się na to jednoosobowe działalności gospodarcze oraz duże firmy – po 24 proc. A to właśnie droga, którą powinniśmy zmierzać, jeśli chcemy wdrażać zasady cyrkularności w zarządzaniu firmową flotą urządzeń mobilnych. Na rynku dostępne są wiele usług, dzięki którym można wydłużyć cykl życia sprzętu i minimalizować jego wpływ na środowisko. – mówi Renata Filipek-Baryłowska, B2B & Business Lines Director w Digital Care.

Redukcja śladu węglowego a bieżące regulacje

Z początkiem 2024 roku unijna dyrektywa CSRD nałożyła na największe przedsiębiorstwa obowiązek raportowania kwestii związanych z wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz ładem korporacyjnym. W perspektywie kolejnych dwóch lat te same zasady dotyczyć będą także mniejszych organizacji. Jednym z najważniejszych wyzwań polityki ESG jest redukcja śladu węglowego, ściśle powiązana z odpowiednim zarządzaniem sprzętem IT/mobilnym w firmie.

Tymczasem, jak wynika z badania Digital Care, jedynie 20 proc. polskich firm stara się niwelować swój ślad węglowy. Taką odpowiedź deklarują przede wszystkim przedsiębiorstwa średniej wielkości (36 proc.) oraz duże (29 proc.). Najgorzej wypadają JDG (17 proc.) oraz mikro i małe przedsiębiorstwa (odpowiednio 22 i 23 proc.).

Policz swój ślad

Firma Digital Care, wspólnie z platformą Envirly, postanowiła stworzyć narzędzie ułatwiające firmom liczenie śladu węglowego sprzętu IT w firmie (smartfony, laptopy, tablety – od producentów udostępniających takie dane) oraz szukanie alternatywnych sposobów na jego redukowanie. Tak powstał bezpłatny kalkulator śladu węglowego, który po wykonaniu kilku prostych kroków wyliczy aktualną emisję CO2, wytwarzaną przez sprzęt IT/mobilny przedsiębiorstwa.

Sama wiedza o generowanym śladzie węglowym jednak nie wystarczy. Dlatego też, w zależności od wyniku, proponujemy profesjonalne porady, dzięki którym firmy będą w stanie zredukować swój negatywny wpływ na środowisko i rozpocząć pracę nad raportowaniem w zakresie ochrony środowiska. Warto pamiętać, że zrównoważony rozwój to nie tylko trend, ale także oczekiwanie partnerów biznesowych i spełnienie wymogów regulacyjnych. – mówi Weronika Czaplewska, współzałożycielka i wiceprezeska, Envirly.

Premiera kalkulatora będzie miała miejsce podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego (20 marca 2024 roku).

Usługi dla biznesu, które pomogą wdrożyć cyrkularny model w zarządzaniu sprzętem
Odpowiedzią na wyzwania związane ze śladem węglowym urządzeń mobilnych mogą być także usługi, które oferuje m.in. Digital Care. Jedną z nich jest najem, który pozwala na korzystanie z urządzeń w zależności od bieżących potrzeb w ramach stałej opłaty miesięcznej. Jak najem wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego? Jego podstawowym założeniem jest, aby każde zwracane urządzenie ponownie trafiło do obiegu – jako urządzenie używane lub odnowione w profesjonalnym serwisie, co skutecznie wydłuża jego cykl życia.

Jeżeli ktoś poszukuje ekologicznej alternatywy dla nowego sprzętu, powinien także rozważyć zakup lub najem urządzeń odnowionych (tzw. refurb). To pochodzące ze sprawdzonego źródła urządzenia mobilne, odnowione w profesjonalnym serwisie, które przeszły szczegółową kontrolę jakości. Ich ślad węglowy jest jednocześnie znacząco niższy niż w przypadku produkcji nowego sprzętu3, a cena bardziej konkurencyjna. Warto także pamiętać, że aktualnie używane urządzenia należy regularnie serwisować, a na koniec użytkowania najlepiej odsprzedać je firmie, która fachowo je wyceni, profesjonalnie wyczyści znajdujące się na nich dane, a następnie odnowi urządzenia i przekaże je w nowe ręce. – dodaje Renata Filipek-Baryłowska.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments