Polska spółka kontrolująca części samochodowe dla największych koncernów motoryzacyjnych na świecie, bez kompleksów umacnia swoją pozycję w Europie poprzez przejęcia i inwestycje w technologię.

Pod koniec 2023 roku do Exact Systems dołączyła polska spółka MV Center specjalizująca się w kontroli jakości przy użyciu systemów wizyjnych. Natomiast na początku 2024 roku została sfinalizowana transakcja przejęcia grupy QSR24 dostarczającej usługi kontroli jakości dla producentów samochodów w Czechach, Polsce, Słowacji i Węgrzech. W ten sposób Exact Systems staje się największym graczem na rynku słowackim, wskakuje na podium na Węgrzech oraz umacnia wiodącą pozycję na rynkach czeskim i polskim. Co więcej, spółka automatyzuje wybrane usługi oraz zyskuje autoryzacje do największych zakładów produkujących samochody w Europie jak Volkswagen, Skoda i Audi.

Grupa Exact Systems jest jedną z trzech największych firm w Europie, która dostarcza elastyczne rozwiązania kontroli jakości dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Grupa obecnie posiada przedstawicielstwa w 13 państwach, współpracuje z ponad 900 zakładami produkcyjnymi, w których codziennie deleguje do pracy ponad 7 tysięcy kontrolerów jakości. Polska spółka, podobnie jak globalna motoryzacja, nie stoi w miejscu i konsekwentnie pracuje nad zwiększeniem swojej konkurencyjności.

Myśląc o rozwoju w branży motoryzacyjnej, nie można stać w miejscu. Z jednej strony, wzajemne wymagania wszystkich uczestników łańcucha dostaw wobec siebie rosną – zarówno w zakresie jakości, szybkości reakcji, kosztów jak i innowacyjności. Z drugiej, niezależnie od tego, czy pojedziemy drogą elektromobilności, wodorową czy postawimy na inne „paliwo”, automatyzacja i robotyzacja usług jest nieunikniona. Dzięki połączeniu sił z MV Center możemy sprawniej i szybciej reagować na potrzeby rynkowe i to w rozszerzonym zakresie. Uzupełniamy nasze kompetencje o nowe rozwiązania automatyzujące kontrolę jakości. Z kolei dołączenie Grupy QSR24 umożliwia nam wejście na listę autoryzowanych dostawców zakładów największych producentów samochodów w Europie takich jak kolejna fabryka Volkswagena, Skody czy Audi. Dodatkowo liczymy, że obie transakcje zapewnią nam jeszcze stabilniejszy rozwój w ciągle niepewnym i zmieniającym się otoczeniu rynkowym. – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

Robot ramię w ramię z kontrolerem jakości

Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju, Exact Systems skupia się na zmieniających się potrzebach i oczekiwaniach klientów z branży motoryzacyjnej na całym świecie. W tym celu nie tylko zwiększa zasięg o kolejne rynki zagraniczne, ale także rozszerza działalność o wyspecjalizowane usługi. Pod koniec 2023 roku spółka sfinalizowała transakcję zakupu MV Center, polskiej firmy specjalizującej się w kontroli jakości przy użyciu systemów wizyjnych.

MV Center działa na polskim rynku od 2010 roku i jest dostawcą rozwiązań automatycznej kontroli jakości w oparciu o wizję maszynową dla różnych branż, m.in. motoryzacyjnej, spożywczej AGD czy farmaceutycznej. Firma jest przede wszystkim integratorem procesów kontroli jakości. Posiada także własne laboratorium, w którym testuje rozwiązania proponowane klientom. MV Center współpracuje m.in. z Valeo, Kirchhoff czy Nemak.

Dla naszej Grupy ta akwizycja to przede wszystkim zwiększenie zakresu oferty o robotyzację wybranych usług kontroli jakości. Po raz pierwszy nasze rozwiązania nie są oparte tylko o człowieka, lecz o systemy wizyjne, które automatycznie wykrywają i korygują błędy. To nie tylko zwiększa efektywność procesu, ale także oznacza niższe koszty dla dostawcy. – mówi Paweł Gos.

Wiodąca pozycja w Europie Środkowo-Wschodniej

Exact Systems od początku działalności konsekwentnie realizuje strategię budowania marki globalnej. W ciągu 20 lat działalności polska firma zdobyła 12 rynków zagranicznych (nie licząc Wielkiej Brytanii i Rosji, z których się wycofała) i wywalczyła miejsce na podium największych kontrolerów jakości w Europie. Zakup spółek z Grupy QSR24, będący największą akwizycją w historii Exact Systems, to kolejny „pit stop” na wyznaczonej trasie. QSR24 powstała w 2005 roku i oferuje usługi kontroli jakości w Czechach, Polsce, Słowacji i Węgrzech. Firma specjalizuje się w usługach realizowanych dla największych na świecie producentów samochodów (OEM) takich jak Volkswagen, Audi czy Skoda. Exact Systems natomiast posiada ogromne doświadczenie we współpracy z dostawcami i poddostawcami (Tier 1 i Tier 2), wśród których znajdują się m.in. Lear, Forvia czy ZF. Dzięki połączeniu sił oferta grupy staje się jeszcze bardziej pełna i kompleksowa.

Dołączenie QSR24 do Grupy Exact Systems oznacza istotne wzmocnienie naszej pozycji w dwóch wymiarach. Po pierwsze, akwizycja pozwala na komplementarne podejście do rynków Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Zyskujemy dostęp do panelu autoryzowanych dostawców usług jakościowych największych zakładów produkujących samochody z Grupy Volkswagena. Nabycie kompetencji pracy z producentami samochodów w zakresie kontroli części dostarczanych przez dostawców wraz z wyspecjalizowanymi w tych kontrolach pracownikami zdecydowanie poprawia naszą pozycję eksperta w automotive w regionie CEE. Po drugie, umacniamy naszą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Stajemy się największym graczem na rynku słowackim, umacniamy naszą wiodącą pozycję w Polsce i Czechach i stajemy się numerem trzy na Węgrzech. Geograficznie pozycje Exact Systems i QSR24 uzupełniają się. Liczymy zatem na szybki efekt synergii w jak największym zakresie. – mówi Paweł Wieczorek, członek zarządu Exact Systems, odpowiedzialny za rozwój rynków zagranicznych.

Dwie dekady ekspansji

Lider kontroli jakości w Polsce w tym roku świętuje 20-lecie działalności. O ogromnym sukcesie, jaki częstochowska spółka odniosła w tym czasie, świadczą przede wszystkim liczby – blisko tysiąc obsługiwanych zakładów produkcyjnych, siedem tysięcy kontrolerów jakości, dwanaście rynków zagranicznych.

Z lokalnej firmy, dzięki konsekwentnie realizowanej strategii, w ciągu dwóch dekad zbudowaliśmy silną europejską markę. W 2023 roku 56 proc. przychodów całej Grupy Kapitałowej Exact Systems wygenerowały nasze spółki zagraniczne. Czechy, Słowacja i Węgry mają w tym duży udział i jesteśmy przekonani, że dzięki akwizycji będzie on jeszcze większy. Jednocześnie cały czas realizujemy plan dalszego rozwoju, zarówno wewnątrz Grupy, jak i szukamy nowych miejsc, gdzie kontrola części motoryzacyjnych stanowi atrakcyjną i jeszcze niezagospodarowaną niszę. – mówi prezes zarządu Exact Systems.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments