Artur Łeszczyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Skanska Residential Development Poland, w komentarzu dla ISBtech o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych oraz z zakresu zrównoważonego rozwoju wykorzystywane są w inwestycjach mieszkaniowych Skanska.

Jedną z podstawowych wartości, jakimi kierujemy się w Skanska, jest troska o ludzi i planetę. Od lat inwestujemy więc w technologie, które umożliwiają ograniczenie wpływu działalności firmy na środowisko i pomagają naszym klientom żyć w sposób bardziej ekologiczny, a jednocześnie oszczędny i komfortowy.

Po pierwsze efektywność energetyczna

Priorytetem spółki mieszkaniowej Skanska w zakresie zrównoważonego rozwoju jest przede wszystkim efektywność energetyczna. Naszym celem – jako Grupy Skanska – jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2045 r. Co roku konsekwentnie ograniczamy więc ślad węglowy inwestycji mieszkaniowych, wykorzystując na budowach odnawialne źródła energii oraz stosując na osiedlach energooszczędne rozwiązania. Pewną oczywistością jest już odpowiednia izolacja budynków czy stosowanie przegród o wysokich parametrach
cieplnych.

Natomiast standardem na naszych inwestycjach stają się także rozwiązania i technologie, które dotychczas w budownictwie wielorodzinnym nie występowały, na przykład panele fotowoltaiczne. W przypadku każdego z projektów, które będziemy wprowadzać na rynek w najbliższych latach, nasi klienci mogą spodziewać się także innych rozwiązań technicznych, mających istotny wpływ na efektywność energetyczną danego budynku i mieszkania.

Mamy świadomość wpływu na środowisko budynków przede wszystkim w fazie ich użytkowania. Jednocześnie robimy co w naszej mocy, aby zapewnić naszym klientom komfort, dlatego mieszkańcy nowych osiedli Skanska w standardzie lokalu otrzymują system zdalnego zarządzania mieszkaniem Appartme, wraz z zestawem urządzeń kompatybilnych z aplikacją mobilną (takimi jak liczniki ciepła i wody, czujniki temperatury, wilgotności i zalania, wtyczki Smart Plug czy włączniki światła). W ramach procesu odbioru mieszkania edukujemy każdego nabywcę, jak z niego korzystać. Appartme to rozwiązanie z zakresu smart home, które przy użyciu telefonu komórkowego pozwala przełączyć dom w tryb eko, czyli zmniejszyć ogrzewanie oraz wyłączyć oświetlenie i urządzenia, które niepotrzebnie zużywają energię elektryczną podczas naszej nieobecności.

W nowszej, już stosowanej przez nas wersji – także odłączyć dopływ wody. Analiza porównawcza faktycznych danych zużycia ciepła, przeprowadzona na bliźniaczych pod względem liczby mieszkań i metrażu osiedlach Jaśminowy Mokotów 2 oraz Jaśminowy Mokotów 3, wykazała, że trzeci etap inwestycji, w przeciwieństwie do etapu drugiego, wyposażony już w system Appartme, charakteryzuje się średnio o 18 proc. mniejszą konsumpcją energii cieplnej na mieszkanie niż etap drugi (analiza obejmowała dwa sezony grzewcze).

Nasi klienci mogą rozszerzyć standardowy pakiet o dodatkowe urządzenia, zwiększając zakres funkcjonalności. Mowa o choćby różnego rodzaju czujnikach czy cyfrowych termostatach służących do sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.
Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko realne oszczędności, ale także komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Zamierzamy dalej inwestować w rozwój tego typu narzędzi, zwłaszcza że zainteresowanie Polaków nowoczesnymi technologiami z zakresu smart home rośnie. W badaniu przeprowadzonym w II połowie 2023 r. na zlecenie spółki mieszkaniowej Skanska, aż 60 proc. potencjalnych nabywców mieszkań zadeklarowało, że system inteligentnych urządzeń jest istotnym czynnikiem w procesie dokonywania wyboru lokalu.

Liczy się nie tylko ślad węglowy, ale i wodny

Innym niezwykle istotnym elementem zrównoważonego budownictwa jest redukcja śladu wodnego – tak ważna w obliczu malejących zasobów wody na świecie. W Skanska na wybranych osiedlach mieszkaniowych retencjonujemy deszczówkę do nawadniania terenów zielonych, ale na tym nie koniec. Na osiedlu Holm House 5 na warszawskim Mokotowie zastosujemy innowacyjny w budownictwie mieszkaniowym system odzysku wody szarej.

Woda, którą mieszkańcy wykorzystają najpierw do umycia rąk i zębów czy wzięcia kąpieli, posłuży w dalszej kolejności do spłukiwania toalety. To znacząca oszczędność, ponieważ toaleta pochłania najwięcej – ok. 30 proc. wody w całym domu. Instalując system o wydajności recyklingu 5000 litrów na dobę, jesteśmy w stanie zaoszczędzić dokładnie tyle samo litrów każdej doby w skali całego budynku. Warto to podkreślić: mowa o oszczędności 5 m³ świeżej, zupełnie czystej wody, której standardowo używamy do spłukiwania nieczystości w toalecie. Ponadto ograniczamy produkcję ścieków, także o 5 m³ dziennie.

Zgodnie z założeniami projektowymi, system ten pokryje w większości lub w całości zapotrzebowanie na wodę w spłuczkach, co pozwoli mieszkańcom zmniejszyć rachunki za wodę średnio o 30 proc. Kolejne nasze inwestycje w rozwiązania z zakresu zrównoważonego obejmują wykorzystanie w wybranych projektach systemu rekuperacji z wentylacji czy w połączeniu z pompami ciepła, a także rozszerzenie zastosowania odnawialnych źródeł energii. W trosce o zdrowie i komfort życia mieszkańców na niektórych osiedlach stosujemy także filtry antysmogowe w oknach czy czujniki jakości powietrza. O wszystkich nowowprowadzanych technologiach będziemy informować na bieżąco.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments