Priorytetem dla Pfeifer & Langen Polska jest transformacja energetyczna i cyfrowa. Dzięki niej uprawa buraków cukrowych i produkcja cukru będą rentowne również w przyszłości.

Konsumenci oczekują żywności, produkowanej według zasad zrównoważonego rozwoju. Kluczowe są dla nas inwestycje w transformację energetyczną i rozwój nowoczesnych technologii. Dlatego firma przeznaczyła w ubiegłym roku ponad 300 mln zł na inwestycje, remonty i projekty rozwojowe. A był to rok trudny dla produkcji cukru i uprawy buraków ze względu na warunki pogodowe. – mówi Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska.

  • W 2023 r. pogoda spowodowała duże trudności w trakcie uprawy oraz zbioru buraków, a w konsekwencji problemy z ich przerobem w cukrowniach
  • Inwestycje są niezbędne, by odpowiedzieć na oczekiwania konsumentów oraz utrzymać rentowność uprawy buraków
  • Największa inwestycja to budowa elektrociepłowni gazowych w cukrowniach w Gostyniu, Miejskiej Górce i Środzie Wlkp.

Rok 2023 był trudny – na rynkach rolnych panowały duże zawirowania. Wielu kłopotów w samej uprawie buraka cukrowego przysparzała pogoda. Opóźniona wiosna, nierównomierne opady, okresy suszy i przedwczesne mrozy spowodowały niższe plony i niższy niż oczekiwano poziom zawartości cukru w burakach. To w konsekwencji spowodowało, że firma wyprodukowała mniejszą od zakładanej ilość cukru.

Cukru na polskim rynku nie zabraknie. Ale anomalie pogodowe pokazują potrzebę wdrażania nowoczesnych metod agrotechnicznych. Tam, gdzie są one stosowane, plony są wyższe, co oznacza również wyższe dochody dla rolników. – tłumaczy Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.

Wyzwaniem dla rynku był import cukru z Ukrainy, który spowodował erozję cen. Jednocześnie rosły koszty uprawy buraków, wynikające ze zwiększających się cen nawozów i środków ochrony roślin, a także koszty paliwa i opakowań. Pomimo tego Pfeifer & Langen Polska wypracował pozytywny wynik finansowy pozwalający na prowadzenie inwestycji, które zapewnią stabilną produkcję cukru w przyszłości.

W 2023 r. firma położyła bardzo duży nacisk na działania związane ze zrównoważonym rozwojem:

  • przy współpracy z plantatorami wdrażano nowe rozwiązania agrotechniczne, aby ograniczyć zużycie paliwa, pestycydów oraz poprawić gospodarkę wodną gleby
  • w cukrowniach prowadzono szereg projektów inwestycyjnych m.in. związanych ze zmniejszeniem zużycia energii i wody
  • w obszarze sprzedaży trwają prace nad zmniejszeniem gramatury niektórych opakowań oraz zastosowaniem monomateriałów dla części asortymentu – celem jest redukcja ilości odpadów opakowaniowych

Najważniejszą inwestycją w ubiegłym roku była budowa trzech elektrociepłowni gazowych w cukrowniach wielkopolskich, które mają zostać uruchomione w tym roku. W Glinojecku zmodernizowano istniejącą elektrociepłownię, by zmniejszyć zużycie węgla. W tej największej cukrowni Pfeifer & Langen Polska trwały również prace nad pierwszym etapem budowy farmy fotowoltaicznej. Rok 2023 był dla firmy rokiem intensywnym – prowadzono ponad 230 projektów, w tym projektów inwestycyjnych.

Każdy z nich – począwszy od tych realizowanych w procesie produkcji buraka cukrowego, po logistykę i transport gotowych produktów wpisywał się w strategię wdrażania rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jej ważnymi elementami są dbałość o środowisko, partnerstwo w relacjach z plantatorami i klientami, rozwój i bezpieczeństwo pracowników oraz ciągłe doskonalenie procesów. Cukrownie przeprowadzały również cykliczne remonty. Na wszystkie projekty przeznaczono ponad 300 mln zł.

Firma jest również zaangażowana we wsparcie dla społeczności lokalnych. Prowadzi program grantowy „Słodkie Łączy – Dobre Działania”, w którym dofinansowuje najciekawsze inicjatywy. W ubiegłym roku odbyły się cztery edycje programu, podczas których nagrodzono m.in. warsztaty dla dzieci, rajdy rowerowe, czy sprzęt dla OSP.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments