Arval, czołowy gracz w zakresie wynajmu długoterminowego pojazdów z pełną obsługą i dostawca rozwiązań w zakresie mobilności, kolejny rok z rzędu notuje na świecie bardzo mocne wyniki, utrzymując pozytywną dynamikę zbudowaną w poprzednich latach. Perspektywy na 2024 rok, ostatni w planie strategicznym Arval Beyond, są pozytywne.

Na koniec 2023 roku firma osiągnęła następujące wyniki:

• Arval zwiększył swoją światową flotę wynajmowanych pojazdów o 6,9% w porównaniu do 2022 r., kończąc rok z 1 701 540 pojazdami. Znalazło się w niej 166 363 aut w pełni elektrycznych (BEV), o 85% więcej niż w 2022 roku. W ostatnim kwartale 2023 r. pojazdy BEV stanowiły 22% zamówień na nowe samochody.

• W Polsce Arval zakończył rok z flotą 72,8 tys. pojazdów (10% wzrostu r/d/r), z czego 3150 aut to pojazdy w pełni elektryczne.

• Duże, międzynarodowe korporacje na całym świecie korzystają z 440 000 pojazdów wynajmowanych przez Arval, co stanowi wzrost o 8%.

• Lokalni klienci segmentu korporacyjnego wynajmują 696 000 samochodów, co stanowi wzrost o 3%.

• Segment detaliczny wzrósł o 12% w porównaniu z rokiem 2022 i odpowiada już za 506 000 pojazdów we flocie Arval.

• Elastyczny model subskrypcyjny Arval Flex, obejmujący także wynajem średnioterminowy dla firm, ma już 105 000 aktywnych użytkowników, korzystających z 60 121 pojazdów, co oznacza roczny wzrost o 9%.

• Liczba tzw. connected cars (aut podłączonych do usług cyfrowych) przekroczyła 633 000, co stanowi wzrost o 39% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Arval zatrudnia 8388 pracowników obsługujących ponad 300 000 klientów w 29 krajach.

Rok 2023 był wyjątkowy, o czym świadczy wzrost naszej floty wynajmowanej, postępy poczynione w wielu obszarach i rozwój partnerstw. Wszyscy możemy być bardzo dumni z naszych osiągnięć. To dobrze rokuje zarówno pod względem możliwości, jak i wyzwań, które czekają nas w 2024 roku. Będzie to czas transformacji dla rynku i dla Arval. Dzięki wsparciu Grupy BNP Paribas, naszych pracowników i partnerów, będziemy dalej dążyć do rozwoju, oferując naszym klientom jeszcze silniejsze wsparcie w przeprowadzaniu transformacji energetycznej. – mówi Alain van Groenendael, prezes i dyrektor generalny Arval.

Arval coraz silniejszy w Polsce

W 2023 roku Arval Service Lease Polska kontynuował dynamiczny wzrost, zwiększając flotę wynajmowanych pojazdów w Polsce do 72,8 tys. sztuk, co stanowi 10-procentową dynamikę rok do roku. Tym samym Arval umocnił się na pozycji lidera polskiego rynku Car Fleet Management (CFM) z udziałem na poziomie ponad 23%.

Mamy za sobą kolejny z rzędu rok, w którym odnotowaliśmy dwucyfrowy wzrost floty. Już prawie co czwarte auto na polskim rynku CFM jest obsługiwane przez zespół Arval. Z roku na rok nasze usługi ewoluują i wytyczają nowe kierunki dla całej branży. W 2023 roku zarejestrowaliśmy więcej samochodów w pełni elektrycznych niż wszyscy pozostali gracze rynku CFM łącznie. Promujemy mobilność w firmach, rozumianą nie tylko jako klasyczny samochód służbowy. Na polskim rynku zrobiliśmy już wiele, ale wciąż chcemy być liderem pozytywnych i zrównoważonych zmian. – mówi Robert Antczak, dyrektor generalny Arval Service Lease Polska.

W 2023 roku flota wynajmowana przez Arval w Polsce przechodziła dynamiczną transformację energetyczną. Liczba w pełni elektrycznych aut była ponad dwukrotnie większa niż przed rokiem. Na koniec grudnia Arval wynajmował 3150 samochodów BEV, w tym 2900 z dotacją z programu „Mój Elektryk”. Niemal połowę elektrycznej floty – 1472 auta – stanowiły zeroemisyjne pojazdy dostawcze.

W 2023 roku co czwarty wniosek o dotację w tzw. ścieżce leasingowej programu „Mój Elektryk” został złożony przez Arval i dla klientów Arval, a łączna kwota, o którą wnioskowaliśmy w imieniu klientów, przekroczyła 139 mln zł. Cieszymy się, że możemy być ważnym partnerem transformacji energetycznej, która zachodzi na polskich drogach. – wyjaśnia Robert Antczak.

Oprócz samochodów elektrycznych, Arval intensywnie inwestuje w promocję innych rozwiązań z zakresu nowej mobilności. Na koniec 2023 roku firma wynajmowała klientom już 240 rowerów, które stanowią uzupełnienie flot samochodowych klientów i mogą być atrakcyjnym benefitem dla pracowników. Arval cały czas rozwija też w Polsce centra współdzielonej mobilności Arval Mobility Hub, które umożliwiają łatwe współużytkowanie ekologicznych pojazdów w obrębie jednej firmy. W obsługiwanym za pośrednictwem aplikacji mobilnej hubie mobilnościowym dostępne mogą być m.in. samochody elektryczne (także dostawcze), rowery oraz skutery. Na koniec 2023 roku z takich hubów korzystało już 550 użytkowników.

Osiągnięcia Grupy Arval w 2023 r.

Rekordowa elektryfikacja floty

Arval na świecie wynajmował na koniec 2023 roku już ponad 166 363 pojazdów w pełni elektrycznych, co stanowi 85% wzrostu w porównaniu z 2022 r. Celem strategicznym firmy jest 350 000 pojazdów w pełni elektrycznych i 700 000 zelektryfikowanych w wynajmie do 2025 roku, co przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 floty wynajmowanej o 35% w porównaniu z 2020 rokiem.

Aby wesprzeć popularyzację pojazdów elektrycznych, Arval ogłosił niedawno uruchomienie nowej oferty, Arval Charging as a Service, która umożliwia wynajem pojazdu ze stacją ładowania i jest dostępna zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych.
Arval podpisał również międzynarodową umowę z ChargePoint, czołowym graczem w segmencie sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Umowa ta umożliwia klientom Arval instalację punktów ładowania w pracy i w domu, z automatycznym systemem zwrotu kosztów dla kierowców i dostępem do sieci ponad 500 000 punktów ładowania w Europie.
Nowa oferta jest częścią szeregu rozwiązań już dostarczonych przez Arval i ukierunkowanych na transformację energetyczną, która obejmuje wykorzystanie nie tylko pojazdów elektrycznych, ale także alternatywnych lub uzupełniających rozwiązań w zakresie mobilności.

Nowe międzynarodowe partnerstwa strategiczne

Arval rozwinął swoją globalną ofertę poprzez zacieśnienie strategicznej współpracy ze swoim wieloletnim partnerem Element i Sumitomo Mitsui Auto Service (SMAS). Umowa umożliwi dostęp do usług wynajmu pojazdów i zarządzania flotą klientom w Japonii, Tajlandii, Indiach i Indonezji. Ponadto sojusz rozszerzył się o SIXT Mega Rent w Serbii, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie.

Łącznie partnerzy Element-Arval Global Alliance zarządzają ponad 4,4 milionami pojazdów i działają w 56 krajach na pięciu kontynentach. Unikatowa wiedza specjalistyczna i globalny zasięg oferowane przez sojusz zapewniają znaczącą wartość dodaną dla międzynarodowych klientów Arval.

Oprócz utrzymywania silnych partnerstw bankowych (głównie z Bankiem BNP Paribas, ale także z CaixaBank w Hiszpanii i Portugalii, UniCredit Bank w Austrii, Erste Bank na Słowacji itp.), Arval kontynuował współpracę z innymi głównymi graczami w sektorze motoryzacyjnym, w ramach międzynarodowych partnerstw strategicznych, takich jak te nawiązane z Hyundai, Kia, Honda, Sixt, Astara, Emil Frey France, MG Motors i Volvo Cars.

Arval współpracuje również, poprzez white labels, z partnerami strategicznymi. W styczniu 2023 r. Arval, BNP Paribas Cardif i BNP Paribas Personal Finance ogłosiły rozpoczęcie współpracy z Jaguar Land Rover, która koncentruje się na zintegrowanym finansowaniu rozwiązań w zakresie mobilności na dziewięciu rynkach europejskich. W czerwcu Arval zacieśnił współpracę z producentem samochodów MG Motor, uruchamiając wspólną ofertę subskrypcji pojazdów: „MG Auto Abo powered by Arval”. W październiku 2023 r. Arval połączył siły z marką pojazdów elektrycznych ZEEKR, wraz z BNP Paribas Personal Finance. Jako wielomarkowa firma oferująca wynajem, Arval będzie nadal poszerzać wybór modeli pojazdów dostępnych dla klientów, a w najbliższych dniach ogłosi nowe międzynarodowe partnerstwa.

Innowacje rozwijające mobilność i korzystne dla klientów

Oprócz wspierania klientów w transformacji energetycznej, Arval nawiązał nowe partnerstwa i wprowadził dodatkowe oferty zwiększające popularność rozwiązań mobilnościowych, m.in.:

• Rozwiązania z zakresu współdzielonej mobilności dla pracowników zostały w 2023 r. wdrożone w kolejnych sześciu krajach. Oferta car sharingu Arval jest obecnie dostępna w 15 krajach, w tym w Polsce, a w 2023 r. na globalnej platformie dokonano łącznie 125 000 rezerwacji.

• Arval Mobility Pass, proste i innowacyjne rozwiązanie łączące kartę płatniczą, aplikację i platformę do zarządzania, stworzone w celu zwiększenia mobilności pracodawców i pracowników, zostało wdrożone w 2023 r. we współpracy z Edenred w Brazylii, Betterway we Francji i XXImo w Holandii.

• Liczba rowerów wynajętych w ramach dostępnej w 14 krajach usługi Arval Bike Leasing wzrosła o 65% do końca 2023 r. w porównaniu z końcem 2022 r. Aby wesprzeć ten wzrost rynku, Arval rozszerzył swoją ofertę długoterminowego wynajmu rowerów we Francji, współpracując ze specjalistycznym startupem Zenride.

• Do końca grudnia 2023 r. Arval wprowadził swoją ofertę wynajmu samochodów używanych Arval Re-lease w pięciu nowych krajach (łącznie jest już dostępna w 21 krajach), zapewniając inteligentne rozwiązanie, które daje klientom dostęp do wysokiej jakości pojazdów po atrakcyjnych stawkach wynajmu, a także wydłuża okres użytkowania aut. Flota Arval Re-lease wzrosła o 139% rok do roku, co pokazuje duże zainteresowanie klientów tego rodzaju ofertą.

• Arval osiągnął kamień milowy w postaci 633 000 tzw. connected cars we flocie, co stanowi 39% wzrostu w porównaniu z rokiem poprzednim. Do 2025 roku Arval zamierza podłączyć 80% swojej floty do rozwiązań cyfrowych. Dzięki technologii telematycznej i inteligentnej analizie danych, usługa Arval Connect pozwala klientom zoptymalizować koszty floty pojazdów, poprawić bezpieczeństwo kierowców, przyspieszyć transformację energetyczną i efektywniej zarządzać zespołami mobilnymi. Dzięki połączonej ofercie ubezpieczeniowej Arval idzie jeszcze dalej, zapewniając swoim klientom obniżenie miesięcznej raty wynajmu w oparciu o ich styl jazdy. Usługa ta, z powodzeniem uruchomiona we Włoszech, już wykazała zmniejszenie o połowę liczby wypadków drogowych. Wkrótce zostanie wdrożona w Hiszpanii, Holandii i Belgii.

Ambicje Arval na rok 2024

W 2024 r. rdzeniem strategii Arval będzie przyspieszenie transformacji energetycznej flot. Rozszerzenie wyboru dostępnych pojazdów elektrycznych BEV, wdrażanie partnerstw w zakresie ładowania pojazdów, zapewnianie klientom wiedzy specjalistycznej i doradztwa w zakresie opracowywania polityk mobilności obejmujących w pełni elektryczne samochody oraz uzupełniające rozwiązania w zakresie mobilności będą kluczowe dla realizacji tych ambicji. Arval rozpoczął realizację tego celu od uruchomienia 15 stycznia Arval Charging as a Service, oferty łączącej dzierżawę punktu ładowania z wynajmem pojazdu elektrycznego. Oferta ta dopełnia system kart ładowania samochodów w trasie i umożliwia automatyczny zwrot kosztów zużycia energii elektrycznej na ładowanie pojazdów w domu.

Co więcej, strategia Arval wspierająca rozwój mobilności została nagrodzona w 2024 r. złotym medalem EcoVadis, plasując Arval wśród 5% najlepiej ocenianych firm. Nagroda ta odzwierciedla zaangażowanie pracowników Arval w bardziej zrównoważone działania na wszystkich poziomach.

Rok 2024 będzie zamykał realizację celów wyznaczonych w strategii Arval Beyond, obowiązującej od 2020 roku. Oznacza to także powstanie nowego planu strategicznego, który zostanie ogłoszony na początku 2025 roku i będzie stanowił punkt zwrotny w historii firmy.

Arval opublikuje swoje roczne sprawozdanie finansowe 8 marca 2024 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments