Mieszkańcy którego, polskiego miasta są królami śniadań w Pyszne.pl? Jaka kuchnia podbiła nasze serca? Z kim najczęściej zamawiamy jedzenie i co zazwyczaj robimy, gdy zastaje nas kurier? Pyszne.pl podsumowuje rok w Raporcie Food Trendów 2023/24, przekrojowym zbiorze ciekawostek i analiz na temat polskich kulinariów.

Naszą nową miłością jest… kuchnia holenderska! Jedzenie właśnie z tego kraju zanotowało największy wzrost zainteresowania w Pyszne.pl w 2023 roku. To w dużej mierze zasługa kapsalona, czyli holenderskiej wariacji na temat szawarmy, w której mięso, frytki i warzywa zapieka się pod serową pierzynką w aluminiowej foremce. Co ciekawe, słowo „kapsalon” w języku niderlandzkim oznacza… „salon fryzjerski” i nawiązuje do pomysłodawcy tego przysmaku, który parał się fryzjerstwem.

Razem smakuje lepiej. W 2023 roku prawie połowa (46%) użytkowników Pyszne.pl zazwyczaj zamawiała jedzenie ze swoją drugą połówką, 22% z dziećmi, 22% z przyjaciółmi, a 10% – ze współpracownikami.

Jedzenie z Pyszne.pl towarzyszyło nam w codziennej rutynie. Co czwarty użytkownik serwisu najczęściej składał zamówienie do oglądania filmu lub na spotkanie z przyjaciółmi czy rodziną. 16% użytkowników zdarzało się odbierać jedzenie tuż po powrocie z pracy. Tylko 7% użytkowników najczęściej składało zamówienia „od święta”, na specjalne okazje.
Kiedy już chcieliśmy uczcić ważny dzień (na przykład mecz Ligi Mistrzów lub Walentynki), naszym najczęstszym wyborem był cheeseburger.

W 2022 roku przedświąteczny „młyn” dał nam się we znaki. W ferworze wigilijnych przygotowań czasu brakowało nam najwyraźniej nawet na gotowanie, bo właśnie sobota 17 grudnia (a więc ostatnia przed Świętami Bożego Narodzenia) była dniem, w którym w ciągu ostatnich 12 miesięcy użytkownicy Pyszne.pl złożyli rekordową liczbę zamówień.
Indywidualnym rekordzistą w liczbie zamówień jest pewien mieszkaniec Warszawy, który w mijającym roku złożył ich aż 859 – w tym 153 razy wybierał kebab na cienkim cieście. Z kolei największe, pojedyncze zamówienie opiewało na kwotę 3113 zł (wystarczająco na, na przykład, 125 porcji pierogów).

W weekendy najchętniej zamówienia składali mieszkańcy Białegostoku. Poznaniacy to „nocne marki” (to właśnie w stolicy Wielkopolski zrealizowano najwięcej dostaw w wieczory), z kolei mieszkańcy Rzeszowa wyjątkowo lubią celebrować z Pyszne.pl początek dnia (zamówili najwięcej śniadań).

Już 27% dań zamówionych w Pyszne.pl to potrawy wegetariańskie, a 9% – wegańskie. Najwięcej tych pierwszych zamówili mieszkańcy Wrocławia, a drugich – Bydgoszczy.
Najpopularniejsze potrawy w Pyszne.pl w 2023 roku to: kebab, pizza i kotlet schabowy, a kuchnie: włoska, polska i amerykańska.

Najwięcej zamówień składali mieszkańcy, kolejno: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Co ciekawe, w pierwszej piątce brakuje Łodzi, która jest czwartym najliczniejszym miastem w Polsce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments