10 października 2023 roku, w hubraum campus w Krakowie, Deutsche Telekom otworzyło „5G Testing Lab”. W przestrzeni hubraum inkubatorze technologicznym Deutsche Telekom została udostępniona infrastruktura umożliwiająca startupom bezpłatne testowanie swoich rozwiązań w sieci 5G Standalone.

Dzięki 5G Testing Lab startupy nie tylko będą mogły przesyłać dane z wysoką prędkością, ale także, po raz pierwszy w historii, sterować parametrami połączenia. Poprzez dostęp do specjalistycznych API, deweloperzy będą mogli zmieniać właściwości sieci, w tym dostosowywać pojemność czy uzyskiwać dodatkowe informacje, takie jak dane o lokalizacji użytkownika. Tym samym, firmy i deweloperzy będą mogli w praktyce zweryfikować efektywność swoich rozwiązań.

Jest to pierwsze tego typu laboratorium w strukturze DT w Europie Środkowo-Wschodniej oraz trzecie na świecie – do tej pory tego typu laboratoria działały w Berlinie i Seattle. Hubraum łączy Deutsche Telekom, startupy i programistów. Głównym celem jest przyspieszenie innowacji i tworzenie nowych możliwości biznesowych. Krakowska przestrzeń hubraum jest miejscem, gdzie można zweryfikować sieciowe API pod kątem technicznym i biznesowym, testować i rozwijać produkty, a także wspierać ich komercjalizację.

Otwarcie laboratorium 5G to dla przedsiębiorców i startupów łatwiejszy dostęp do pełni potencjału 5G i możliwość rozwoju innowacyjnych rozwiązań na globalnym poziomie już dziś. Laboratorium będzie stanowiło dla naszych partnerów miejsce, w którym będą mogli testować swoje rozwiązania w rzeczywistym środowisku. Stworzenie takiego miejsca w Krakowie najlepiej pokazuje, że nasz kraj jest ważnym punktem na europejskiej mapie innowacyjności. Wierzę, że takie projekty, oddające w ręce polskich inżynierów technologie globalnej Grupy DT, pomagają budować innowacyjną gospodarkę i przemysł 4.0. – powiedział Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska.

Jednym z głównych atutów krakowskiego „5G Testing Lab”, obok dostępu do nowoczesnej technologii, jest możliwość konsultacji z ekspertami. Startupy mogą dyskutować swoje pomysły i projekty ze specjalistami z dziedziny telekomunikacji i technologii. Wsparcie to obejmuje zarówno aspekty techniczne, jak i biznesowe.

Otwieramy drzwi dla wszystkich firm i developerów, którzy chcą opierać swoją przewagę na dostarczanej przez nas infrastrukturze teleinformatycznej. Współpracując z hubraum, młode firmy mogą uzyskać kontakt do konkretnych departamentów w obrębie Deutsche Telekom, co przyspiesza wdrożenia, pozwala na dostosowanie produktów do rzeczywistych potrzeb rynku oraz otwiera drzwi do nowych możliwości biznesowych. – dodaje Jerzy Grzesiak, zarządzający Zespołem hubraum w Polsce.

hubraum już ponad 10 lat współpracuje z różnymi startupami, które przyczyniają się do innowacji w obszarze telekomunikacji i technologii. Wśród nich warto wyróżnić takie obszary działalności jak: XR (rozszerzona rzeczywistość), logistyka, rozrywka, bezpieczeństwo oraz obszary związany z dronami i płatnościami. Przykładami startupów, które odniosły sukces, korzystając z wsparcia hubraum, są MATSUKO, specjalizujący się w prezentacjach holograficznych oraz Enfore, który połączył systemy POS (punkty sprzedaży detalicznej) z technologią 5G. Oba te startupy prezentowały swoje innowacyjne rozwiązania w programie „5G Early Access” w Berlinie. Te przykłady są dowodem na to, że hubraum stwarza realne możliwości dla młodych firm, pomagając im w realizacji ich wizji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments