Współzałożyciel Snowflake dołącza do Rady Naukowej IDEAS NCBR – ośrodka badawczo-rozwojowego w obszarze sztucznej inteligencji. Marcin Żukowski zajmie się między innymi opiniowaniem działań tej organizacji.

Ekspert związany jest z branżą IT od lat 90. Był CEO i współzałożycielem holenderskiego Vectorwise, firmy tworzącej system baz danych oparty na badaniach z jego pracy doktorskiej. W ramach Vectorwise odpowiadał za rozwój technologii i firmy, jak również kontynuował pracę naukową jako promotor 7 studentów magisterskich. Po udanej akwizycji firmy przez Ingres Corp. (dzisiaj Actian) w 2010 r., pracował tam do 2012 r., po czym w 2013 r. przeniósł się do Kalifornii, by zakładać Snowflake. Jest członkiem zarządu społeczności twórców firm technologicznych Endeavor Poland.

Marcin Żukowski łączy doświadczenie na polu naukowym i biznesowym. Jego doktorat, obroniony na Uniwersytecie w Amsterdamie (UvA), odbił się tak szerokim echem w świecie IT, że Polak został zaproszony do współtworzenia Snowflake. Firma, założona w 2012 r., tworzy rozwiązania z zakresu baz danych w chmurze. Aktualnie wyceniana jest na 49 mld dolarów. Snowflake Data Cloud pozwala organizacjom przetwarzać, gromadzić i udostępniać dane. Innowacyjność rozwiązań firmy wiąże się z zastąpieniem silosów danych chmurą obliczeniową, która znajduje się na pojedynczej platformie. Dzięki temu dane firmy korzystającej z rozwiązania są łatwo dostępne w całej organizacji.

Mogą one być także udostępniane – w ramach ekosystemu chmury danych – osobom trzecim, jeśli tylko firma podejmie taką decyzję. Platforma umożliwia także agregowanie danych z wielu źródeł w jednym miejscu, co pozwala prowadzić bardziej wnikliwe analizy. Snowflake ma swoje biura również w Europie, w tym w Polsce. Według danych finansowych za ostatni kwartał, firma obsługuje 639 klientów z listy Forbes Global 2000.

Ekspert pytany o to, co z doświadczenia naukowca przydaje się w rozwijaniu biznesu, odpowiada:

Jedną z ważniejszych przesłanek sukcesu Snowflake było krytyczne spojrzenie i znalezienie nowego podejścia do znanego problemu, nawet „pójście pod prąd”, coś, co naukowcy robią chyba częściej niż firmy. Wskazuje też, co może być wyzwaniem dla części projektów. – Dla mnie najważniejsze były lekcje z pierwszej firmy, kiedy zobaczyliśmy, że aspekty produktu, które nas najbardziej pociągały jako inżynierów i naukowców, nie były tymi najbardziej potrzebnymi dla sukcesu firmy. Widzę podobne problemy w wielu projektach wychodzących z uniwersytetów – przekucie technologii w produkt i firmę jest często dużo trudniejsze, niż naukowcy się spodziewają.  mówi Marcin Żukowski.

Jak dodaje Marcin Żukowski, zetknięcie się z biznesem już na wczesnym etapie kariery często okazuje się inspiracją dla młodego badacza. – Dzięki stażom, młodzi naukowcy mogą mieć lepszy wgląd w to, jakie projekty mogą być wartościowe dla rynku. Doświadczyłem tego w czasie moich staży w Microsoft i Google, gdzie nie tylko wiele się nauczyłem, ale również zdobyłem wiele osobistych kontaktów pomocnych w dalszej karierze.

 

Cenne opinie zespołu eksperckiego

Dołączając do Rady Naukowej IDEAS NCBR, Marcin Żukowski – wraz z jej dotychczasowymi członkami – zajmie się opiniowaniem polityki badawczej i planowanych działań organizacji, a także przedstawianiem propozycji zmian. Do zadań Rady należy ponadto opiniowanie zatrudnienia liderów grup badawczych, opiniowanie stopnia realizacji i wyników działań grup badawczych, a także wyrażanie opinii we wszystkich kwestiach związanych z działalnością ośrodka.

Jak doświadczenie z Doliny Krzemowej pomoże opiniować działania IDEAS NCBR? Marcin Żukowski wskazuje kilka kluczowych kwestii:

Sądzę, że liczy się rozpoznawanie realnych potrzeb. Mam wrażenie, że research powiązany z Doliną Krzemową częściej koncentruje się na rzeczywistych problemach i praktycznych zastosowaniach. Poza tym Dolina Krzemowa i ogólnie USA ma dużo większe tradycje i know-how, jeśli chodzi o przekuwanie projektów akademickich w firmy. Wielu profesorów oprócz grona absolwentów ma w CV kilka startupów. Ważny jest też transfer talentów pomiędzy uczelniami a firmami, bardzo widoczny w USA już na etapie studiów. Np. dzięki stażom młodzi naukowcy mogą mieć lepszy wgląd w to, jakie projekty mogą być wartościowe dla rynku.

Ekspert poszerzył grono Rady Naukowej IDEAS NCBR, stając się jej ósmym członkiem. W jej skład wchodzą: Marta Kwiatkowska (Uniwersytet Oksfordzki, Przewodnicząca Rady Naukowej), Marek Barwiński (Isomorphic Laboratories), Ran Canetti (Boston University), Zofia Dzik (Instytut Humanites), Aleksander Mądry (Massachusetts Institute of Technology), Tim Roughgarden (Columbia University), Wojciech Samek (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute) i Marcin Żukowski (Snowflake).

Do rady naukowej IDEAS NCBR należą przedstawiciele najważniejszych na świecie ośrodków naukowych w dziedzinie informatyki oraz menedżerowie od lat odnoszący sukcesy na arenie międzynarodowej. To te osoby decydują, kim będą liderzy nowych grup badawczych i w jaki sposób będzie się rozwijać nasza instytucja. Chcemy korzystać z doświadczeń ludzi, którzy od dekad prowadzą innowacyjne badania i mogą podzielić się wiedzą, jak łączyć naukę z zastosowaniami biznesowymi. To świeże spojrzenie z zewnątrz jest nie do przecenienia. Skład Rady i jej szerokie kompetencje sprawiają, że wielu specjalistów z Polski i zagranicy chce prowadzić swoje badania i rozwijać projekty właśnie w IDEAS NCBR.  mówi dr hab. Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments