Agnieszka Należnik, Project Manager Schneider Electric Industries Polska, wskazuje że redukcja emisji CO2, lepsza wydajność materiałowa i mniejsze zużycie energii to korzystne dla środowiska rezultaty wdrożenia MiR500 w zakładzie Schneider Electric w Bukownie. Wprowadzenie robota Mobile Industrial Robots zaowocowało zmniejszeniem dziennej liczby transportów ze średnio 396 do średnio 297, obniżeniem emisji CO2 o 142 tony i przyczyniło się do spadku ogólnego zużycia energii w zakładzie.
Skąd decyzja o wprowadzeniu robota MiR do zakładu w Bukownie?
Agnieszka Należnik, Project Manager: Zakład Schneider Electric Industries Polska w Bukownie zajmuje się produkcją wyłączników aparatury niskich napięć, a także rozłączników i akcesoriów do tych produktów. Nasi inżynierowie otrzymali zadanie polegające na znalezieniu sposobu na optymalizację transportu zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego oraz obniżenie wpływu fabryki na środowisko. Wcześniejsze rozwiązanie intralogistyczne, oparte o transporter AGV (automated guided vehicle), umożliwiało umieszczanie na palecie tylko jednej warstwy pudeł z wyrobami gotowymi, a co za tym idzie – również tylko jedna warstwa w ciężarówce opuszczała zakład.
Ograniczenie to wynikało z niskiej ładowności wózków ciągniętych przez transporter, a także z układu linii produkcyjnych, przy których pracownicy nie mogli podnosić pudeł powyżej obręczy barkowej. Ta sytuacja skutkowała nadmiarowymi kosztami transportu, a także – co równie ważne – niepotrzebnym śladem węglowym.
Co przesądziło o wyborze robotów MiR500?
Szukając odpowiedniego rozwiązania pod uwagę brana była nie tylko ładowność. Rozwiązania oferowane przez Mobile Industrial Robots, czyli udźwig przekraczający 400 kg oraz dodatkowe wyposażenie w postaci MiR Pallet Lift i MiR Pallet Rack, a także możliwość łatwej adaptacji wózków do układu hali zmienianego w zależności od potrzeb najlepiej odpowiadały potrzebom firmy.
Co się zmieniło po wdrożeniu? Czy cele zostały osiągnięte?
Robot MiR500 rozpoczął pełnowymiarową pracę w Schneiderze w styczniu 2020 r. Jego wprowadzenie umożliwiło podwojenie liczby warstw pudeł z produktami gotowymi na palecie i w ciężarówkach. Przełożyło się to na niższe koszty transportu i zmniejszenie liczby pojazdów potrzebnych do transportu wyrobów gotowych. Dzięki wdrożeniu AMR firma była w stanie znacząco obniżyć swój ślad węglowy. Emisja CO2 została obniżona w 2022 roku o 142 tony.
Zmiana w intralogistyce to nie jedyna korzyść. Większa ładowność wózka i nowy sposób wysyłki towarów gotowych oznaczają również zmniejszenie liczby palet używanych w fabryce zarówno do transportu wewnętrznego, jak i do wysyłki produktów gotowych. Dodatkowymi plusami z wprowadzenia robota MiR500 okazały się więc poprawa wydajności materiałowej i kolejne oszczędności na poziomie ok. 43,5 tys. EUR rocznie. Chociaż drewno używane do produkcji palet jest surowcem ekologicznym, to jednak zasób ten jest cenniejszy w środowisku naturalnym.
Trzecim aspektem środowiskowym, na który wpływ miało wdrożenie MiR500 jest poprawa efektywności energetycznej naszego zakładu. Wózki AMR Mobile Industrial Robots mają wyjątkowo niskie zapotrzebowaniem na energię. W czasie pełnej 8-godzinnej zmiany robot potrzebuje ok. 1,73 kWh, co stanowi równowartość ok. 0,85 EUR. Dlatego wymiana starszego pojazdu AGV na nowocześniejsze rozwiązanie AMR była jednym z czynników, które przyczyniły się do zmniejszenia całkowitego zużycia energii w fabryce w 2022 roku.
Jakie są dalsze plany Schneider Electric w zakresie wdrażania rozwiązań przyjaznych środowisku?
Schneider Electric planuje osiągnięcie zerowej emisji do roku 2025. Jednym ze środków do osiągnięcia tego celu jest rozwój automatyzacji zakładu poprzez leasing kolejnego robota MiR. Dzięki temu większość intralogistyki zostanie zautomatyzowana, a dalsze wygenerowane oszczędności pomogą w działaniach prośrodowiskowych firmy.
Cieszymy się, że nasze cele są osiągane i że możemy sobie wyznaczać kolejne, ambitniejsze. Stawiając ESG w centrum naszych aktywności, staramy się pracować w jak najbardziej zrównoważony sposób. Wdrożenie większej liczby robotów MiR pozwala nam nie tylko usprawnić procesy operacyjne, ale także poprawić satysfakcję pracowników i ograniczyć nasz wpływ na środowisko. To sytuacja typu win-win-win.