Hewlett Packard Enterprise (HPE) wchodzi na rynek rozwiązań sztucznej inteligencji dostępnej w chmurze, wprowadzając HPE GreenLake for Large Language Models (LLMs), które pozwoli każdej firmie trenować, dostrajać i wdrażać wielkoskalową AI za pośrednictwem usługi chmurowej opartej na superkomputerach, dostępnej na życzenie dla wielu użytkowników.

Nowa oferta to pierwsze z całej serii rozwiązań AI zaprojektowanych pod kątem konkretnych branż i scenariuszy użytkowania. W przyszłości planowane jest również wsparcie dla zastosowań takich jak modelowanie zmian klimatu, opieka zdrowotna i nauki
biologiczne, usługi finansowe, produkcja i transport.

HPE GreenLake for LLMs będzie działać na światowej klasy superkomputerach, zasilanych niemal w 100 proc. energią odnawialną. HPE GreenLake for Large Language Models (LLMs) będzie działać na superkomputerach hostowanych przez QScale w Quebecu, która to lokalizacja wykorzystuje energię w 99,5 proc. generowaną ze źródeł odnawialnych jest również wsparcie dla zastosowań takich jak modelowanie zmian klimatu, opieka zdrowotna i nauki biologiczne, usługi finansowe, produkcja i transport.

HPE Discover 2023: Firma Hewlett Packard Enterprise wchodzi na rynek chmurowej AI, rozszerzając platformę HPE GreenLake o duże modele językowe, oparte na superkomputerach, dostępne na żądanie dla wielu użytkowników (multi-tenant) za pośrednictwem chmury. Będą mogły z nich korzystać firmy dowolnej wielkości – od startupów po największe organizacje na świecie.

Dzięki HPE GreenLake for Large Language Models (LLMs), organizacje uzyskają możliwość trenowania, dostrajania i wdrażania wielkoskalowych modeli AI w ramach platformy chmurowej opartej na ekologicznych rozwiązaniach i wykorzystującej oprogramowanie AI firmy HPE oraz najbardziej zaawansowane superkomputery. HPE GreenLake for LLMs będzie udostępniona we współpracy z Aleph Alpha – niemieckim startupem z obszaru AI – co da użytkownikom sprawdzone i gotowe do użycia rozwiązanie LLM pozwalające na przetwarzanie i analizę tekstu i obrazów.

HPE GreenLake for LLMs to pierwszy element całej serii planowanych przez HPE rozwiązań AI projektowanych pod kątem konkretnych branż i scenariuszy. W przyszłości planowane jest również wsparcie dla zastosowań takich jak modelowanie zmian klimatu, opieka
zdrowotna i nauki biologiczne, usługi finansowe, produkcja i transport.

Jesteśmy w momencie generacyjnej zmiany w dziedzinie sztucznej inteligencji. Przyniesie
ona równie ważną transformację, jak pojawienie się sieci www, urządzeń mobilnych czy
chmury” – mówi Antonio Neri, prezes i CEO HPE. „W przeszłości AI była dostępna jedynie
dla dysponujących odpowiednimi budżetami instytucji państwowych i globalnych gigantów
chmurowych. Obecnie, dzięki HPE, sztuczna inteligencja będzie dostępna dla wszystkich,
najpierw w formie dużych modeli językowych, działających na sprawdzonych, ekologicznie
zasilanych superkomputerach HPE. Od teraz organizacje będą w stanie używać AI w formie
usługi dostępnej na żądanie, pozwalającej trenować, dostrajać i wdrażać modele na dużą
skalę i w sposób odpowiedzialny. Przełoży się to na wyższą innowacyjność oraz doprowadzi
do istotnych zmian i przełomów na rynkach”.

HPE jest globalnym liderem i ekspertem w dziedzinie superkomputerów, co pozwala na uzyskanie bezprecedensowych poziomów wydajności i skali stosowania AI, m.in. takich jak przełamanie bariery eksaskali przez najszybszy na świecie superkomputer Frontier.

W przeciwieństwie do większości rozwiązań chmurowych ogólnego przeznaczenia, w których różne obciążenia są uruchamiane równolegle, HPE GreenLake for LLMs działa na natywnej dla AI architekturze zaprojektowanej pod kątem wykonywania pojedynczego, wielkoskalowego treningu sztucznej inteligencji i symulacji z wykorzystaniem pełnej mocy obliczeniowej. Rozwiązanie wspiera zadania w zakresie AI i HPC na setkach czy wręcz tysiącach CPU i GPU jednocześnie. Umożliwi to znacznie bardziej skutecznie, wydajne i niezawodne trenowanie AI oraz tworzenie dokładniejszych modeli, co pozwoli przedsiębiorstwom przyspieszyć drogę od projektowania do etapu produkcji, oraz szybciej rozwiązywać napotykane problemy.

HPE GreenLake for LLMs: pierwszy element całej serii rozwiązań AI

HPE GreenLake for LLMs daje dostęp do Luminous – wstępnie wytrenowanego, dużego modelu językowego firmy Aleph Alpha, działającego w kilku językach (angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim). Model ten pozwala klientom na wykorzystanie własnych danych do trenowania i dostrajania spersonalizowanych modeli językowych i wyciągania wniosków.

Usługa ta pozwoli przedsiębiorstwom tworzyć i oferować różne zastosowania AI, a także stosować je we własnych procesach w celu uzyskiwania dodatkowej wartości biznesowej i badawczej.

Korzystając z superkomputerów HPE oraz jej oprogramowania AI, udało nam się efektywnie i szybko wytrenować Luminous – duży model językowy dla organizacji takich jak banki, szpitale czy kancelarie prawne. Jest on wykorzystywany w roli cyfrowego asystenta przyspieszającego proces podejmowania decyzji i oszczędzającego czas i zasoby” – mówi Jonas Andrulis, założyciel i CEO Aleph Alpha. „Jesteśmy dumni, że wybrano nas na pierwszego partnera HPE GreenLake for LLMs i cieszymy się, że będziemy mieli okazję rozwijać naszą współpracę z HPE, dzięki czemu Luminous trafi do chmury i będzie
oferowany w modelu as-a-service. Przełoży się to na nowe zastosowania w biznesie i
badaniach naukowych”.

Moc superkomputerów dla trenowania i wdrażania rozwiązań AI

Usługa HPE GreenLake for LLMs będzie dostępna na żądanie przy wykorzystaniu HPE Cray XD – najpotężniejszych superkomputerów świata. Użytkownicy nie muszą posiadać własnego sprzętu– jego zakup i zarządzanie nim to zwykle drogie i złożone przedsięwzięcia wymagające wiedzy specjalistycznej. Oferta wykorzystuje HPE Cray Programming Environment – w pełni zintegrowany pakiet software’owy pozwalający na optymalizację zastosowań HPC i AI dzięki posiadanemu kompletnemu zestawowi narzędzi do tworzenia kodu, portingu, debuggingu i dostrajania.

Ponadto platforma ta wspiera oprogramowanie do AI/ML firmy HPE, w tym HPE Machine Learning Development Environment pozwalające na szybkie trenowanie wielkoskalowych modeli, czy HPE Machine Learning Data Management Software, umożliwiające integrowanie, śledzenie i wykonywanie audytu danych za pomocą funkcjonalności AI pozwalających na uzyskanie precyzyjnych i wiarygodnych modeli.

HPE GreenLake for LLMs to ekologiczna moc obliczeniowa

HPE pragnie oferować swym klientom ekologiczne rozwiązania. HPE GreenLake for LLMs będzie wykorzystywać infrastrukturę centrów danych dla usług kolokacji, takich jak placówka QScale, która jako pierwsza w Ameryce Północnej stworzyła infrastrukturę specjalnie zaprojektowaną pod kątem superkomputerów niemal w 100 proc. zasilaną energią odnawialną.

Dostępność

HPE przyjmuje już zamówienia na HPE GreenLake for LMMs – dostępność przewidywana jest pod koniec roku 2023 w Ameryce Północnej, zaś w Europie – na początku przyszłego roku.

HPE rozszerza ponadto ofertę rozwiązań obliczeniowych do wnioskowania AI. Nowe serwery HPE ProLiant Gen11 są zoptymalizowane pod kątem obciążeń sztucznej inteligencji, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych procesorów graficznych. Serwery HPE ProLiant DL380a i DL320 Gen11 zwiększają wydajność wnioskowania AI pięciokrotnie w porównaniu z poprzednimi modelami [NVIDIA: Porównanie wydajności sztucznej inteligencji do generowania obrazu NVIDIA L40 (TensorRT 8.6.0) z T4 (TensorRT 8.5.2), stabilna dyfuzja v2.1 (512×512)].

HPE Services oferuje kompleksową gamę usług dla działań dotyczących sztucznej inteligencji, obejmujących takie elementy jak tworzenie strategii, projektowanie, obsługa i zarządzanie.

O Hewlett Packard Enterprise 

Hewlett Packard Enterprise to globalna firma oferująca usługi as a service w dowolnej
lokalizacji – od brzegu sieci aż po chmurę, która pomaga organizacjom szybciej osiągać
zamierzone efekty, odblokowując wartość płynącą ze wszystkich ich danych.

Wieloletnia historia innowacji i śmiałych idei, które zmieniają na lepsze nasz sposób życia i pracy, umożliwia HPE oferowanie unikalnych, otwartych i inteligentnych rozwiązań technologicznych zapewniających spójne doświadczenie – we wszystkich chmurach, po najdalszy brzeg sieci. Portfolio HPE dostarczane w modelu as a service obejmuje usługi w chmurze, usługi obliczeniowe, rozwiązania dla wysokowydajnej infrastruktury obliczeniowej (HPC) i sztucznej inteligencji, Intelligent Edge, a także oprogramowanie i pamięć masową. Dzięki szerokiemu portfolio inteligentnych rozwiązań firma pomaga partnerom w opracowywaniu nowych modeli biznesowych, nowych sposobów angażowania klientów i zwiększaniu wydajności operacyjnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments