Schneider Electric nawiązał współpracę z GreenYellow. Firmy ogłaszają nowe rozwiązanie w dziedzinie mikrosieci: Energy-as-a-Service (EaaS).

Rozwiązanie jest przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw z sektora komercyjnego i przemysłowego, takich jak: sklepy detaliczne, centra logistyczne, budynki komercyjne, a także zakłady produkcyjne, browary i mleczarnie itp. W całej Europie mikrosieci umożliwią przedsiębiorstwom przejęcie kontroli nad kosztami energii, zwiększą bezpieczeństwo energetyczne i przyspieszą drogę do zrównoważonego rozwoju. Rozwiązanie to, dostarczane jako usługa, zapewni wszystkie korzyści płynące z mikrosieci, jednocześnie nie wymaga ono początkowych inwestycji kapitałowych.

Oferta Schneider Electric i GreenYellow pojawia się w obliczu gwałtownie rosnących kosztów energii w całej Europie i potencjalnych znacznych niedoborów prądu kolejnej zimy, które mogą prowadzić do wysokiego ryzyka blackoutów i przerw w dostawie energii.

• Polska: Kwota rachunku za prąd od stycznia 2022 r. wzrosła średnio o 150 proc. Procentowa wysokość średniej podwyżki wahała się od 90 proc. do nawet 195 proc. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor produkcji (źródło: raport „Elektryczność 4.0”).

• Francja: w sierpniu 2022 r. koszt energii osiągnął 900 EUR za megawatogodzinę. Była to ponad dziesięciokrotnie wyższa cena niż o tej porze rok wcześniej (źródło: Bloomberg).

• Hiszpania: rachunki za prąd osiągnęły w sierpniu 2022 r. średnią kwotę 158,26 EUR, co oznacza wzrost o 70 proc. r/r (źródło: FACUA).

• Zmienność cen energii elektrycznej w Europie w 2022 r. była średnio sześciokrotnie wyższa niż w 2020 r. i ponad dwukrotnie większa niż w 2021 r. (źródło: Ffe).

Nic więc dziwnego, że niedawny raport PwC wykazał, że 40 proc. dyrektorów generalnych na całym świecie określiło przejście na nowe źródła energii jako czynnik, który najprawdopodobniej wpłynie na rentowność ich branży w ciągu najbliższych 10 lat.
Kosztowną – wysokoemisyjną energię elektryczną kupowaną z sieci – mikrosieci zastępują czystą, samodzielnie wytwarzaną i przyjazną dla środowiska energią pochodzącą z fotowoltaiki.

Magazynowanie energii w akumulatorach zwiększa elastyczność wykorzystania fotowoltaiki, co z kolei obniża koszty i zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Oszczędności można również uzyskać, wykorzystując zaawansowane sterowanie systemowe i inteligentne algorytmy w celu optymalizacji działania lokalnej elektrowni, a także określenia, czy i kiedy energia powinna być używana lub magazynowana. Co więcej, mikrosieci przyczyniają się do zapewnienia obiektom stałej dostawy energii w przypadku awarii sieci lub ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Partnerstwo między Schneider Electric i GreenYellow zapewnia kompleksowe wsparcie firmom, które chcą wprowadzić mikrosieci do swojej działalności. Schneider i GreenYellow przeanalizują i ocenią dane biznesowe, aby zoptymalizować wdrożenie sieci, w tym profile obciążenia, strukturę popytu i podaży energii, a także podstawową strukturę cen i taryf, aby zaprojektować zoptymalizowane rozwiązania mikrosieci.

Spółki dostarczą panele fotowoltaiczne, akumulatorowy system magazynowania energii, rozwiązania z zakresu dystrybucji energii elektrycznej i sterowania całym systemem, a także bieżącą obsługę mikrosieci. GreenYellow będzie obsługiwać system mikrosieci, podczas gdy Schneider Electric zoptymalizuje go na podstawie danych operacyjnych.

Przedsiębiorstwa z sektora komercyjnego i przemysłowego są motorem europejskiej gospodarki, a mimo to walczą o przetrwanie, ponieważ nie stać ich na opłacenie kosztów energii. Nasza nowa oferta mikrosieci umożliwi im odzyskanie kontroli i efektywne zarządzanie kosztami. Firmy będą miały niezawodne dostawy przystępnej cenowo, czystej energii, aby utrzymać działalność, jednocześnie spełniając swoje cele w zakresie dekarbonizacji. – powiedział Philippe Delorme, wiceprezes Schneider Electric ds. operacji europejskich.

Wytwarzanie energii pochodzącej z fotowoltaiki znacznie wzrosło i jest na dobrej drodze do przekroczenia celu, jakim jest osiągnięcie 430 GW do 2030 roku. Jako że jedna czwarta tej energii jest generowana na dachach, parkingach i innych obiektach należących do przedsiębiorstw z sektora komercyjnego i przemysłowego, mikrosieci stanowią w tym przypadku świetny sposób na optymalizację zużycia energii. Ponadto inwestycja jest korzystna dla większości firm, ponieważ nie wymagamy żadnych początkowych inwestycji kapitałowych. – powiedział Otmane Hajji, dyrektor generalny GreenYellow.

Usługa będzie dostępna w Polsce, Francji, Hiszpanii, Portugalii i krajach Europy Wschodniej, a wkrótce potem w Niemczech, części krajów Beneluksu czy Skandynawii. Ogłoszenie jest rozszerzeniem istniejącej współpracy między Schneider Electric i GreenYellow w obszarze umów o poprawę efektywności energetycznej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments