IFC nawiązała współpracę z SK Hi-Tech Battery Materials Poland sp. z o.o. (SK Poland), spółką zależną koreańskiej firmy SK IE Technology Co., Ltd. (SKIET), wiodącym graczem w globalnym łańcuchu wartości pojazdów elektrycznych. Celem współpracy jest wsparcie rozwoju stabilnego łańcucha wartości pojazdów elektrycznych w Europie i równocześnie stworzenie nowych miejsc pracy w Polsce.

W ramach tej współpracy IFC aranżuje pozyskanie pakietu zielonego finansowania w wysokości 300 mln USD dla SK Poland, pierwszego i największego w Europie producenta separatorów do baterii litowo-jonowych (LiBS). Separatory LiBS są kluczowym elementem baterii litowo-jonowych stosowanych w pojazdach elektrycznych (EV). Pakiet finansowania obejmuje pożyczkę w wysokości 200 mln USD udzieloną przez IFC, oraz dalsze 30 mln USD od Banku Pekao S.A., 20 mln USD od Intesa Sanpaolo (IMI CIB Division) i 50 mln USD od PKO Banku Polskiego S.A. Finansowanie IFC jest zgodne z ramami zielonego finansowania i spełnia kryteria zielonej pożyczki określone w Green Loan Principles wydanych przez Loan Market Association.

Pakiet pożyczek IFC posłuży do sfinansowania dwóch ostatnich etapów czteroetapowego programu inwestycyjnego SK Poland o łącznej wartości 1,7 mld USD. Program inwestycyjny wesprze budowę i rozbudowę zakładu produkcyjnego LiBS SK Poland w Polsce, w celu zaspokojenia szybko rosnącego popytu na baterie do pojazdów elektrycznych w Europie. Oczekuje się, że do 2025 r. zakład zaspokoi co najmniej 40 proc. popytu na LiBS w UE, co stanowi około 70 proc. przewidywanej całkowitej zdolności produkcyjnej w Unii Europejskiej (UE).

W związku z tym, że Polska staje się europejskim centrum produkcji baterii do pojazdów elektrycznych, inwestycja IFC przyczyni się do zielonej transformacji w sektorze transportu i realizacji celów UE w zakresie neutralności klimatycznej, stworzenia bardziej zdywersyfikowanego i odpornego łańcucha wartości pojazdów elektrycznych oraz osiągnięcia przez Polskę pozycji lidera w produkcji związanej z elektromobilnością.

„SKIET wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów poprzez strategię budowy i rozbudowy naszych fabryk separatorów w Korei, Chinach i Polsce. Dzięki tej przełomowej zielonej pożyczce od IFC pomożemy w konsolidacji globalnego systemu dostaw pojazdów elektrycznych i przyczynimy się do zielonej transformacji Polski.  powiedział Kim Cheol-jung, CEO SKIET. 

Zakład produkcyjny, mieszczący się w Dąbrowie Górniczej na Śląsku, regionie Polski historycznie zależnym od wydobycia węgla, zapewni możliwości tworzenia miejsc pracy poza przemysłem wydobywczym, jako że Polska w ciągu najbliższych trzech dziesięcioleci będzie stopniowo wycofywać się z użycia węgla.

Elektomobilność jest kluczowym elementem zielonej transformacji. Wierzymy, że ta inwestycja będzie wspierać powstawanie bardziej zdywersyfikowanego i odpornego europejskiego łańcucha wartości pojazdów elektrycznych (EV), poprzez produkowanie w Polsce komponentu o kluczowym znaczeniu dla ogniw baterii do takich pojazdów. Ten projekt przyczyni się to do poprawy mocy produkcyjnych w Polsce i do podniesienia umiejętności polskich pracowników. powiedział Alfonso Garcia Mora, wiceprezes IFC na Europę, Amerykę Łacińską i Karaiby.

Przejście na zerową emisję netto otwiera bezprecedensowe możliwości inwestycyjne. Badania IFC pokazują, że do 2035 r. zapotrzebowanie na baterie do pojazdów elektrycznych w samej tylko UE wzrośnie z obecnych 30 GWh do 1300 GWh. Nasze ważne partnerstwo z SKIET pomoże zaspokoić ten szybko rosnący popyt poprzez stworzenie bardziej odpornego regionalnego łańcucha wartości pojazdów elektrycznych. Zależy nam na współpracy z koreańskimi innowatorami, takimi jak SKIET, w celu zapewnienia transferu technologicznego know-how oraz zwiększenia skali działań na rzecz klimatu na rynkach wschodzących. powiedział Riccardo Puliti, regionalny wiceprezes IFC na region Azji i Pacyfiku, podczas ceremonii podpisania umowy w Seulu.

W ciągu ostatniej dekady IFC zapewniła finansowanie projektów o łącznej wartości ponad 7 mld USD, z udziałem koreańskich firm i banków jako sponsorów i partnerów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments