United Benefits Holding (UBH) wkracza na polski rynek nieruchomości wraz z zakupem biurowca Silver Forum we Wrocławiu. Firma planuje renowację nieruchomości o powierzchni 16 tys. mkw. z naciskiem na standardy ESG i mobilność – w ten sposób chce zwiększyć jej wartość i zmienić ją w nowoczesny kompleks biurowy u bram historycznego Starego Miasta.

Nowy właściciel planuje przeprojektować fasadę i wyremontować wnętrze gmachu, a przyjęta strategia manage-to-core ma na celu repozycjonowanie nieruchomości jako obiektu, który odpowiada na nowe uwarunkowania pracy biurowej.

Michael Klement, CEO, United Benefits Holding

Michael Klement, CEO, United Benefits Holding: Dzięki zakupowi Silver Forum nabyliśmy atrakcyjną nieruchomość biurową z przestrzenią handlowo-usługową. Wrocław jest trzecim co do wielkości polskim miastem. Pamiętajmy, że Polska to kraj, który odnotował najniższy wskaźnik recesji w UE podczas szczytu pandemii – był to kolejny czynnik, który skłonił nas do wejścia na ten rynek w dłuższej perspektywie.

Wraz ze spółką zależną Invester jako deweloperem projektu United Benefits Holding chce uatrakcyjnić nieruchomość pod względem architektonicznym, dochowując przy tym wymogów zrównoważonego rozwoju, i repozycjonować ją na rynku. Planowana przebudowa zakłada ponadto stworzenie różnorodnych przestrzeni publicznych zachęcających do spotkań. Powstaną tu również restauracje ze zdrowym menu, tak aby Silver Forum stało się atrakcyjnym miejscem spotkań dla najemców, użytkowników i mieszkańców okolicy.

Chcemy podnieść jakość doświadczeń użytkowników projektu i zmniejszyć bieżące koszty operacyjne najemców w dłuższej perspektywie. Za asset management nieruchomości odpowiadać będzie nasza doświadczona spółka zależna Ekazent. – mówi Michael Klement.

Silver Forum

Biurowiec powstał w 2007 r. Jest położony na działce o powierzchni ponad 9 tys. mkw. i oferuje ok. 16 tys. mkw. powierzchni użytkowej zlokalizowanej na siedmiu kondygnacjach nadziemnych. Podziemny parking oferuje 165 miejsc postojowych, a na terenie obok gmachu znajdują się kolejne 133 miejsca. Budynek z dwiema przeszklonymi częściami posadowiony jest na planie litery U, dostęp do niego umożliwiają trzy wejścia. Inwestycje w nieruchomość skoncentrują się głównie na przeprojektowaniu elewacji, stworzeniu zielonej fasady i innych rozwiązaniach opartych na koncepcji zrównoważonego rozwoju. Przestrzeń na piętrach zostanie zaaranżowana w sposób bardziej elastyczny, zmodernizowane zostaną też wyposażenie i instalacje techniczne wewnątrz budynku.

Koncepcja zagospodarowania powierzchni zakłada, że Silver Forum zaoferuje spójną przestrzeń dla dużych firm, start-upów lub przedsiębiorstw tymczasowo zlokalizowanych we Wrocławiu. W budynku będą w pełni wyposażone, elastyczne biura i wysokiej jakości strefy socjalne. W planach jest również poddanie biurowca certyfikacji typu LEED lub BREEAM In-Use. W ramach repozycjonowania United Benefits Holding dąży do pełnego wynajęcia nieruchomości. Za wynajem biurowca odpowiadają eksperci międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Fakt, że United Benefits Holding debiutując na polskim rynku nieruchomości wybrał właśnie Wrocław, dowodzi, że jest to jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji biurowych w tej części Europy. Tylko w ubiegłym roku we Wrocławiu wynajęto 137 tys. mkw. biur, co było drugim najlepszym wynikiem wśród największych miast regionalnych w Polsce. Mocnym atutem wrocławskiego rynku jest jego różnorodność – to nie tylko silny ośrodek BPO/SSC, ale i ważny przyczółek dla firm technologicznych i startupów. Są oni bardzo wymagającą grupą najemców, a plany United Benefits Holding, aby repozycjonować Silver Forum, nie tylko świetnie wpisują się w ich potrzeby, ale wytyczają też nowe standardy na wrocławskim rynku biurowym. – komentuje Marcin Siewierski, regional head, Cushman & Wakefield Poland.

Wybór lokalizacji w szóstej co do wielkości gospodarce UE

Polska jest jednym z najbardziej stabilnych gospodarczo krajów unijnych. Ze spadkiem na poziomie 3,5 proc. PKB w 2020 r. osiągnęła najniższy poziom recesji w Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa.

Odnosząc się do wyboru Wrocławia, Michael Klement stwierdza: Wrocław jest drugim po Krakowie największym rynkiem biurowym spośród polskich miast regionalnych. Dotychczas jednak aktywność deweloperska była tu raczej ograniczona przy jednoczesnym wzroście aktywności najemców. Miasto jest jedną z najpopularniejszych lokalizacji sektora IT w Europie. Istnieje więc zapotrzebowanie, ale brakuje wysokiej jakości ofert obejmujących zrównoważone środowisko pracy, które są bardzo poszukiwane w dobie łączenia życia zawodowego z prywatnym.

Silver Forum znajduje się 10 minut jazdy od zabytkowego Starego Miasta. Wrocław może się pochwalić wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa, a także posiada jedno z najpiękniejszych Starych Miast w Polsce.

Do biurowca kupionego przez UBH można nie tylko szybko dojechać transportem prywatnym, ale też bardziej ekologiczną komunikacją miejską: dojazd tramwajami linii 3, 10 i 33 z Silver Forum do zabytkowego ratusza zajmuje około 20 minut. Dodatkowo hotele i obiekty rekreacyjne, takie jak centra sportowe, znajdują się w odległości spaceru. To były jedne z decydujących kryteriów wyboru tej nieruchomości.

Fokus na value-add

United Benefits Holding, wraz ze swoimi spółkami zależnymi, ma bogate doświadczenie w strategiach opierających się na wydobywaniu potencjału budynków i przywracaniu ich lokalnej społeczności. Według Michaela Klementa wynika to z wypróbowanej i przetestowanej koordynacji między akwizycjami, przemyślanym rozwojem projektów, zarządzaniem aktywami i inwestycjami, a później ich sprzedażą.

Silver Forum to klasyczna nieruchomość z potencjałem wzrostu wartości, której atrakcyjność można zwiększyć przez ukierunkowane działania, ponieważ lokalizacja i jej skomunikowanie są bardzo dobre, a konstrukcja budynku cechuje się wysoką jakością wykonania. Warto też zwrócić uwagę, że potencjał nieruchomości typu value-add rośnie w związku ze zmianami zachodzącymi obecnie na rynku.

Widzimy przyszłość w przebudowie, unowocześnianiu i repozycjonowaniu budynków. Poprzez przebudowę i repozycjonowanie oraz dzięki naszemu oryginalnemu know-how „Zarządzaj zgodnie z ESG” budujemy portfolio nieruchomości, które zyskują drugie życie. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam skutecznie przeciwdziałać degradacji obiektów i przywracać ich funkcjonowanie jako atrakcyjnych miejsc na mapie miast. – wyjaśnia szef United Benefits Holding.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments