Spółka R.POWER S.A. podpisała umowę inwestycyjną z Funduszem Three Seas Initiative Investment Fund („3SIIF”) na kwotę 150 mln EUR (ok. 0,7 mld PLN). W jej ramach Fundusz obejmie mniejszościowy pakiet akcji w Spółce, a dotychczasowi akcjonariusze R.Power zachowają pakiet większościowy i nadal będą nią kierować. Fundusz posiada opcję zwiększenia swojego zaangażowania do kwoty 250 mln EUR (ok. 1,2 mld PLN). Warunkiem wejścia w życie postanowień umowy jest spełnienie się warunku zawieszającego w postaci wyrażenia zgody Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji.

R.Power jest wiodącym niezależnym producentem energii („IPP”) działającym w branży fotowoltaiki i magazynowania energii. Spółka prowadzi działalność w Polsce, Rumunii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

Fundusz Three Seas Initiative Investment Fund jest dedykowanym funduszem komercyjnym ukierunkowanym na inwestycje infrastrukturalne w Europie Środkowej i Wschodniej. Fundusz inwestuje w projekty w sektorze transportu, energetyki oraz technologii cyfrowych. Jego wyłącznym doradcą inwestycyjnym jest Amber Infrastructure z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który obecnie zarządza funduszami o wartości ponad 5,5 mld EUR.

Inwestycja Funduszu będzie wspierać długoterminową strategię rozwoju Spółki, z planem osiągnięcia 1 GWp operacyjnego portfela PV już w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie Spółka ma w eksploatacji i budowie ponad 500 MWp elektrowni fotowoltaicznych w Polsce i Portugalii.

Grupa kapitałowa R.Power nadal będzie kontynuowała dynamiczny rozwój spółki Quanta Energy (spółka prowadząca działalność w obszarze komercyjnej i przemysłowej fotowoltaiki) oraz Nomad Electric (spółka wyspecjalizowana w obszarze EPC oraz O&M). R.Power jest większościowym udziałowcem obu tych podmiotów.

Cieszymy się, że Fundusz 3SIIF oraz Amber Infrastructure będą wspierać naszą ekspansję międzynarodową i wzmacniać naszą pozycję na rynkach, na których obecnie działamy – w Polsce Rumunii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Inwestycja ta potwierdza silną pozycję R.Power w obszarze energii odnawialnej i odegra istotną rolę w osiągnięciu celu jakim jest pozycja wiodącego niezależnego producenta odnawialnej energii w Europie, który ma aktywny wkład w budowaniu niezależności energetycznej Unii Europejskiej.  mówi Przemek Pięta, Współzałożyciel i Prezes Zarządu R.Power S.A.

Inwestycja to kolejny krok w kierunku realizacji naszej strategii ekspansji w całej Europie. Już dziś nasz pipeline projektów międzynarodowych przekroczył 2 GWp, a poza Polską zatrudniamy ponad 50 osób. Jesteśmy dumni, że naszym partnerem jest Fundusz 3SIIF i razem będziemy prowadzić działania na rzecz ekologicznej transformacji energetycznej. powiedział Tomasz Sęk, Współzałożyciel i Wiceprezes R.Power S.A.

R.Power jest pionierem dekarbonizacji polskiego systemu energetycznego poprzez rozwój elektrowni fotowoltaicznych. W ciągu ostatniej dekady zespół udowodnił swoje najwyższe kompetencje w rozwoju, budowie i zarządzaniu farmami fotowoltaicznymi. Jako wyłączny doradca inwestycyjny Funduszu 3SIIF cieszymy się, że możemy dołączyć do R.Power i wspólnie realizować projekty mające na celu dekarbonizację gospodarki w regionie CEE i szerzej w Europie. Fundusz w pełni wspiera ambitny plan rozwoju R.Power, który wzmocni międzynarodową pozycję Spółki jako wiodącego, niezależnego producenta energii elektrycznej z OZE. dodaje Maciej Tarasiuk, Senior Investment Director w Amber Infrastructure

Akwizycja mniejszościowego udziału w R.Power stanowi piątą inwestycję Funduszu 3SIIF i jest uzupełnieniem dotychczasowego portfela projektów energetycznych. Od marca 2020 roku Fundusz dokonał szeregu inwestycji m.in w Cargounit –największą w Polsce firmę zajmującą się leasingiem lokomotyw, Enery, która produkcuje energię odnawialną i prowadzi działalność w całej Europie Środkowo-Wschodniej; Greenergy – platforma centrum danych oraz BMF Port Burgas – główny operator portowy w Bułgarii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments