Martyna Gulbinowicz, strategic product owner EAAS, w rozmowie z ISBtech o rynku fotowoltaiki i planach rozwoju EAAS Global w Polsce.

Jak ocenia Pani polski rynek fotowoltaiki?

W Polsce obecnie mamy ponad 1,2 miliona prosumentów czyli osób, które jednocześnie zużywają i wytwarzają energię elektryczną, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Całkowite nakłady finansowe na panele słoneczne przekroczyły 7 miliardów złotych, z czego finansowanie z tytułu środków unijnych jest na poziomie ponad 4 miliardów. To jasno pokazuje, że rozwój rynku fotowoltaiki jest bezpośrednio połączony z regulacjami prawnymi w Polsce.

Obecny program Mój Prąd 4.0 i dofinansowania na poziomie do 31 tys. złotych – niestety dotyczy tylko nowego modelu rozliczeniowego, który dla wielu jest niezrozumiały. Przez co widzimy spowolnienie nowych instalacji na rynku.

Według badań, średnia instalacja fotowoltaiczna zużywa na własne potrzeby, nie więcej niż 20% wytwarzanej energii. Zmiana nawyków zarządzania zapotrzebowaniem energetycznym oraz inwestycje w energooszczędne urządzenia domowe zdecydowanie pomogą w zaadresowaniu tego problemu.

Jednocześnie pomoże to w obniżeniu rachunków za prąd o nawet 30% w skali roku, bez potrzeby instalacji akumulatorów. Bardzo ważna jest także świadomość prosumentów dotycząca śladu węglowego oraz pochodzenia zielonej energii.

Rozwiązanie EAAS jest innowacją na polskim rynku, jak mogą skorzystać na nim użytkownicy fotowoltaiki?

Nasza technologia jest innowacją na polskim rynku, które rozwiązuje problemy użytkowników instalacji fotowoltaicznych. Obecnie prosumenci po zamontowaniu instalacji pozostają bez narzędzi, które pozwolą zoptymalizować zużycie prądu. Nasza aplikacja EAAS i smart mitter na bieżąco analizuje pracę instalacji.

Dzięki zdobytym danym przygotowuje indywidualne i ogólne rekomendacje w jaki sposób najefektywniej wykorzystywać wytworzoną energię aby zmniejszyć koszty. Dla przykładu, w zależności od taryfy cena prądu wieczorem jest zazwyczaj najwyższa, a jednocześnie najwięcej osób pierze czy zmywa właśnie o tej porze. Dzięki informacjom przekazywanym w aplikacji, użytkownik widzi kiedy powinien wykorzystać prąd, który wytworzył.

Użytkownicy często nie wiedzą, że korzystanie z fotowoltaiki przy zwiększonej autokonsumpcji gwarantuje im bezpieczeństwo od zmiennych cen prądu, których podwyżek każdy z nas ostatnio doświadczył.

Jak dokładnie działa Państwa technologia?

Technologia EAAS daje narzędzia do oszczędzania energii i wydatków na prąd. Istotnym czynnikiem jest również pozytywny wpływ na środowisko. Nasze rozwiązanie mierzy zapotrzebowanie na energię danego gospodarstwa domowego oraz wskazuje, w jaki sposób można zmniejszyć zużycie prądu, jednocześnie dając możliwości generowania przychodu z instalacji.

Pamiętajmy, że sama technologia nie jest odpowiedzią na zmianę nawyków, które wymagają działań edukacyjnych. Często pojawiające się obawy przed energetycznym black-outem będą niezasadne dzięki własnym – naturalnym źródłom energii w każdym domu.

Jakie są plany rozwoju EAAS Global w Polsce?

Obecnie w Polsce na podstawie umowy z Solektro jest 2500 EAAS Smart Boxów, a do końca przyszłego roku będzie ich 30 000 oraz 1000 baterii Energy Smart Box magazynujących energię oraz 10 000 Smart Boxów.

W najbliższym czasie planujemy także wejście na rynek włoski. Mocno wierzymy, że fotowoltaika jest przyszłością. Natomiast musi być mądrze wykorzystywana. Sama instalacja niewiele daje bez narzędzi do autokonsumpcji – kluczem jest optymalizacja, która da niezależność energetyczną.

Obserwując rynek i zachowania konsumentów, mamy świadomość, że dzisiejsi użytkownicy fotowoltaiki chcą czerpać realne korzyści finansowe ze swojej inwestycji – bez limitów i ograniczeń narzucanych przez system. Nasz produkt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i gratyfikuje proekologiczne decyzje optymalizujące zużycie zielonej energii.

Posiadając własną instalację, nie korzystamy z niej w momencie produkcji prądu i musimy go odkupywać od operatora. Wiemy, że instalacja solarna jest niestabilnym źródłem prądu, ponieważ jest zależna chociażby od pogody. Dlatego następnym krokiem jest posiadanie magazynu prądu.

Stąd też w EAAS Global chcemy zaproponować nowy model finansowania gdyż ceny magazynów są wysokie, a bez nich i bez autokonsumpcji nie ma mowy o bezpieczeństwie energetycznym. Jednocześnie i w tym modelu gwarantujemy benefity za
zużywanie własnego prądu gdyż naszym celem jest maksymalnie wykorzystanie możliwości instalacji fotowoltaicznej i uniezależnienie się od zmiennych cen prądu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments