Blind Warrior Sp. z o.o. – spółka celowa SimFabric S.A. – rozpoczyna prace nad stworzeniem własnej innowacyjnej technologii SAR, łączącej i analizującej ruch człowieka z wirtualnym otoczeniem. Symulator powstały na bazie autorskiej technologii SAR pomoże m.in. w rehabilitacji osób niewidomych i niedowidzących. Na ten innowacyjny projekt Spółka otrzymała bezzwrotne dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 855 879,00 zł.

Blind Warrior ma na celu stworzenie platformy rozszerzonej rzeczywistości SAR łączącej rzeczywisty, swobodny ruch człowieka w przestrzeni 3D ze stworzonym wirtualnym otoczeniem. Ponadto, technologia pozwoli rozpoznawać i analizować w czasie rzeczywistym ruch człowieka i jego interakcje z obiektami wirtualnymi. Platforma będzie również optymalizować, w ramach zadanych kryteriów, ludzką motorykę oraz umożliwiać zwrotną korektę i usprawnianie rzeczywistych kompetencji ruchowych użytkownika.

Naszym celem nie jest stworzenie samej technologii, a przede wszystkim zaproponowanie konkretnych rozwiązań, w których będziemy ją wykorzystywać na co dzień. W ramach dalszych prac rozwojowych Blind Warrior zrealizuje działania deweloperskie, zmierzające do wykorzystania powstałej technologii SAR w pierwszym tego typu symulatorze, przeznaczonym dla osób niewidomych i niedowidzących. Mechanizm będzie im służył m.in. jako metoda rehabilitacji. Samuraj AR, bo taka jest jego robocza nazwa, wykorzystać będą mogły także osoby sprawne, do różnego rodzaju interakcji bez użycia wzroku. – komentuje projekt Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej SimFabric Julia Leszczyńska.

Łączna kwota dofinansowania projektu wynosi 1.080.500,00 zł, co odpowiada jego całkowitemu kosztowi. Finansowanie jest udzielane przez Fundusz RDS Fund w ramach realizacji programu POIR 1.3.1 „Wsparcie Projektów badawczo-rozwojowych w fazie preseed przez fundusze typu proof of concept – BRIdge Alfa” i stanowi połączenie środków prywatnych oraz dotacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

To przełomowy i bardzo zaawansowany projekt, nie tylko w skali naszego kraju, ale na arenie międzynarodowej. Tym bardziej cieszy nas fakt, że będzie realizowany już w niedalekiej przyszłości. Prace nad samą technologią SAR potrwają około dziewięć miesięcy i rozpoczęły się w dniu otrzymania przelewu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – dodaje Leszczyńska.

Blind Warrior będzie opracowywał i testował platformę, a następnie symulator w budowanym przez SimFabric Centrum Badawczo-Rozwojowym. Największe w Europie Centrum Badawczo-Rozwojowe dla przemysłu kosmicznego i rozrywkowego ma powstać w Polsce do 2023 r., a rozpoczęcie prac zaplanowano na 2021 r. SimFabric potwierdziła otrzymanie dofinansowania od Ministerstwa Rozwoju, w wysokości ponad 11,75 mln zł z łącznej wartości 25,11 mln zł, na budowę tego obiektu. Centrum „Space Engine Lab” będzie stanowić zaplecze techniczne dla prac nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a w tym prac Blind Warriora.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments