Kryptowaluty odnotowały największy tygodniowy zysk od ponad 4 tygodni, a nastrój inwestorów na rynku uległ znacznej poprawie. Wskaźnik Crypto Fear & Greed Index wzrósł z poziomu skrajnego strachu wynoszącego 10 punktów indeksowych do strefy neutralnej wynoszącej 50 punktów indeksowych w ciągu zaledwie 7 dni. Komentarz opracował Lukas Enzersdorfer – Konrad, CPO Bitpanda.

Handel na rynku kryptowalut tradycyjnie łączy się z wieloma emocjami. Ludzie mają tendencję do zachłanności, gdy ceny rosną, co prowadzi do FOMO (ang. Fear of missing out), czyli strachu przed bezpowrotnym przegapieniem czegoś istotnego. Częstym zjawiskiem jest też paniczne wyprzedawanie aktywów w reakcji na spadki.

Bitcoin jak za starych, dobrych czasów

Po tygodniach konsolidacji gwałowny ruch Bitcoina zaowocował pojawieniem się pierwszej zielonej tygodniowej świecy. Tym samym Bitcoin pokonał opór, wynikający z powstałej formacji klina zniżkującego, co można uznać za sygnał do dalszych wzrostów na rynku. Jedynie w wyniku poniedziałkowego short-squeeze’u zlikwidowanych zostało około 2 tys. pozycji krótkich w przeciągu niecałych dwóch godzin. W ciągu ostatnich 7 dni wartość BTC wzrosła o około 30 proc., osiągając najwyższy poziom od połowy maja.

Altcoiny przyłączają się zabawy

Rynek potrzebował około dwóch miesięcy na zbudowanie podstaw dla impulsywnego ruchu w góre. Ethereum podążyło za Bitcoinem i wyrwało się powyżej formacji zniżkującego klina, formującej się od połowy maja. Druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej zyskała 35 proc. w zeszłym tygodniu i znalazła się powyżej swoich maksimów z lipca.

Do rajdu altcoinów dołączyła IOTA, której notowania poszybowały do górnych granic przedziału konsolidacyjnego. Kupujący popchnęli cenę powyżej 0,8 dolarów, co stanowi wzrost o prawie 50 proc. w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Cena Cardano wzrosła o 37 proc. od 20 do 26 lipca i zamknęła się nieco poniżej szczytu z 4 lipca na poziomie 1,45 USD. Poniżej ADA ma silne wsparcie na poziomie około 1,15 USD.Cardano niedawno ogłosiło, że z powodzeniem przeprowadziło Hard Fork Alonzo i że do tej pory nie było żadnych problemów spowodowanych przez aktualizację. Funkcja ta jest kolejnym krokiem w zbliżaniu sieci Cardano do kompatybilności z inteligentnymi kontraktami. Według Cardano, sieć będzie w stanie w pełni obsługiwać inteligentne kontrakty do września 2021 roku.

Wolumeny handlowe wykazywały w zeszłym tygodniu tendencję spadkową, kiedy kryptowaluty znajdowały się w konsolidacji. Wraz ze skokiem cen aktywów, mieliśmy jednak również do czynienia ze wzrostem obrotów na rynku. Rosnący wolumen sugeruje, że ostatnie ożywienie było wspierane przez napływ kupujących, co można uznać za pozytywny sygnał dla rynku. Ważne znaczenie ma również okres wakacyjny – wiele osób przebywa na wyjazdach, a niższy wolumen można wytłumaczyć brakiem aktywnych traderów, którzy po prostu wzięli sobie wolne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments