Nowe zdolności ICEYE w zakresie satelitarnego obrazowania radarowego umożliwiają precyzyjne wykrywanie zmian w wybranych lokalizacjach co 24 godziny, ułatwiając prowadzenie stałego, zautomatyzowanego monitoringu. W ten sposób, firma powiększa swoje kompetencje w dziedzinie częstego obrazowania satelitarnego, które oferuje klientom od kilku lat.

ICEYE zademonstrowała potęgę satelitów radarowych (SAR) w kwestii codziennego obrazowania pozyskiwanego w jednakowej geometrii (ang. Daily Coherent Ground Track Repeat – GTR). Nowa funkcjonalność (pierwsza tego typu na świecie) umożliwia wykrywanie aktywności zarówno dużych obiektów (np. statków) jak i zmian praktycznie niedostrzegalnych dla człowieka. Pozwala też na codzienną obserwację różnic w oparciu o analizę koherentną (ang. Coherent Change Detection), dzięki czemu można precyzyjnie monitorować m.in. ślady działalności człowieka, osiadanie gruntu, integralność infrastruktury, budowę obiektów i wiele innych.

Obecnie, ICEYE dostarcza codzienne zobrazowania typu GTR do wybranej grupy klientów. Dane pozyskane w tym trybie będą dostępne dla szerszego grona odbiorców w 2022 roku.

Kiedy potrzebujemy wiedzieć, co dzieje się w wybranej lokalizacji, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich technologii. Firma ICEYE przez ostatnie trzy lata aktywnie pracowała nad stworzeniem tej rewolucyjnej funkcjonalności dla naszych klientów. Zapewnia ona bezkonkurencyjne wykrywanie wszelkich zmian na powierzchni Ziemi. Jest to zupełnie nowy poziom wydajności. Umożliwia czterokrotnie częstsze, stałe monitorowanie za pomocą satelitów radarowych niż było to kiedykolwiek wcześniej dostępne – powiedział Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel ICEYE.

Koherencja to termin określający dokładne podobieństwo pomiędzy dwoma radarowymi zobrazowaniami satelitarnymi. Przykładowo, jeśli samochód poruszał się po polu, obszary zalesione zostały wycięte, a inne obiekty przeniesione, zmiany te pomiędzy dwoma zobrazowaniami wykonanymi z jednakową geometrią będą łatwo widoczne jako obszary o niskiej koherencji.

Codzienne zobrazowania ICEYE wykonane z jednakową geometrią pokazują zmiany w składowiskach surowców oraz inne aktywności w porcie w Rotterdamie. Na zobrazowaniach widoczne są także dźwigi pracujące nad statkami.

Istotną zaletą nowej funkcjonalności zademonstrowanej przez ICEYE jest szybka detekcja niewielkich zmian zaistniałych w odstępie 24 godzin. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szczegółowych informacji o aktywności w wybranym terenie. Codzienne zobrazowania o jednakowej geometrii mogą być wykonane w bardzo wysokiej rozdzielczości w przypadku obrazowania małych obszarów lub wysokiej rozdzielczości dla obrazowania dużych przestrzeni.

Pozyskane w ten sposób dane radarowe pozwalają też na wykonywanie analiz interferometrycznych i map poziomu koherencji. Osiągnięcie zdolności codziennego obrazowania z jednolitą geometrią było możliwe dzięki optymalizacji orbit satelitów ICEYE, które umożliwiają teraz obrazowanie wybranej lokalizacji co 24 godziny, z tego samego miejsca w przestrzeni kosmicznej. Nowa funkcjonalność jest możliwa dzięki precyzji i niezawodności konstelacji ICEYE oraz unikalnej na skalę światową konstrukcji satelitów.

Możliwość obrazowania tego samego obszaru pod niezmiennym kątem każdego dnia stwarza nowe możliwości wykrywania zmian dobowych. Wcześniej nie było to możliwe. Nakładając na siebie warstwy obrazów dobowych, można teraz szybko określić, czy obiekty poruszyły się, a także czy pojawiły się nowe. Możemy na przykład monitorować aktywność w porcie i szybko identyfikować zachodzące w nim zmiany – niezależnie od tego czy mówimy o towarach czekających na załadunek, czy statkach przy nabrzeżu. Zaprezentowaliśmy tę technologię niektórym z naszych amerykańskich klientów, którzy byli nią zachwyceni – powiedział Jerry Welsh, prezes ICEYE US.

Codzienne zobrazowania ICEYE wykonane w jednakowej geometrii dostarczają informacji, że samochody wzdłuż drogi w porcie w Rotterdamie były zaparkowane tylko od poniedziałku do piątku.

W ubiegłym tygodniu przy współpracy z SpaceX ICEYE wyniósł na orbitę cztery kolejne satelity radarowe (SAR), zwiększając tym samym całkowitą liczbę wystrzelonych urządzeń do czternastu. Jeden z wystrzelonych satelitów jest demonstratorem nowej generacji, która umożliwia zwiększenie jakości obrazowania. Pozostałe trzy satelity, po zakończeniu procesu kalibracji na orbicie będą dostarczać dane dla klientów w ramach konstelacji ICEYE.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments