Prywatni inwestorzy z branży fashion i liderki zrównoważonego rozwoju na pokładzie Ubrania do Oddania. Startup pozyskał 1,5 mln zł w rundzie pre-seed. Przekona Polaków do ubrań second hand, a marki odzieżowe do zrównoważonej mody, na której da się zarobić.

Rosnąca popularność platformy ubraniadooddania.pl, dzięki której miliony Polaków mogą pozbyć się zalegającej w szafach odzieży i dać jej nowe życie, skłoniła założycieli do dalszej rewolucji na rynku odzieży używanej w Polsce. Firma chce umożliwić markom modowym wejście na rynek second hand i przekonuje, że można na tym zarobić.

Pomysł stworzenia w Polsce cyrkularnego rynku odzieży używanej, który wpisuje się w globalne trendy, wsparło aż 8 prywatnych inwestorów, w tym liderzy branży fashion, m.in. Zofia Dzik – inwestorka w projekty ważne społecznie, założycielka Humanites Institute oraz niezależny członek Rad Nadzorczych w wielu spółkach, m.in. CCC, Tomasz Ciąpała – założyciel i CEO marki odzieżowej Lancerto, a także Grzegorz Pilch – wieloletni członek zarządów m.in. Grupy VRG – marek Vistula, Wólczanka.

W gronie inwestorów znaleźli się też m.in. Bartosz Ciołkowski (MasterCard), Krzysztof Czuba (Aion Bank) i Łukasz Chojnowski (UnitedIdeas). Pozyskane środki w kwocie 1,5 mln zł pozwolą m.in. rozwinąć współpracę z markami, zwiększyć zbiórki odzieży, a także zbudować pierwszą w Polsce sieć cyrkularnych butików second hand.

Potencjał rozwoju Ubrania do Oddania określają m.in. globalne trendy w zakresie
gospodarki cyrkularnej i zrównoważonej konsumpcji odzieży oraz dynamicznie rosnąca moda na second hand, potęgowana ideami zero waste i sustainable fashion, która wystrzeliła w górę podczas pandemii i związanego nią kryzysu.” – podkreśla Tomasz Ciąpała, jeden z inwestorów Ubrania do Oddania.

Według GUS rynek odzieży używanej w Polsce wart jest blisko 6 mld złotych rocznie,
a w “lumpeksach” ubiera się ponad 10 mln dorosłych Polaków. Jednocześnie już teraz
platforma ubraniadoddania.pl posiada więcej aktywnych użytkowników niż przed pandemią.
Tylko w tym roku Polacy przekazali do ponownego obiegu za pośrednictwem UDO średnio
1,5 tony ubrań dziennie.

Posprzątać po fast fashion

Startup chce wprowadzić cyrkularny model działania i umożliwić markom modowym zarabianie na tym, co do tej pory traktowały jako odpad. Posłuży do tego własna sortownia i autorski proces CLEAR Sorting, który umożliwia selekcjonowanie używanej odzieży według dowolnej kategorii – marki, przeznaczenia czy grupy wiekowej. Firma chce także odbierać ze sklepów odzież ze zwrotów czy reklamacji i wprowadzać ją do ponownego obiegu po uprzednim naprawieniu i odświeżeniu.

Nie sprawimy, że branża fast fashion zacznie produkować mniej, ale pomożemy jej dostrzec wartość second hand i sprzątać po sobie. Dzięki nam każda marka odzieżowa może czerpać zyski z ponownej sprzedaży wyprodukowanych wcześniej ubrań czy obuwia i jednocześnie działać bardziej odpowiedzialnie” – podkreśla Zosia Zochniak, pomysłodawczyni i współzałożycielka Ubrania do Oddania.

Na upcycling odzieży i sprzedaż ubrań second hand zdecydował się ostatnio amerykański gigant odzieży outdorowej – Patagonia. Przejście z e-commerce na re-commerce sprawiło, że firma stała się marką nr 1 w USA pod kątem zaufania w 2021 roku.

Ubrania do Oddania nie zwalniają tempa mimo pandemii. Startup intensywnie rozwija własną markę odzieży z upcyclingu “Love Second Chance”, sortownię w autorskim modelu CLEAR Sorting oraz fundrisingową platformę do zbiórek odzieży online. Firma chce też zrewolucjonizować e-commerce, wprowadzając „Fair boxy”, dzięki którym klienci e-sklepów mogą spakować do kartonów po zakupach online zbędną odzież i przekazać ją do ponownego obiegu za pośrednictwem UDO.

Za sukcesem spółki stoi także mocny zespół ekspertów ds. zrównoważonej mody. W ostatnim czasie dołączyły do niego Katarzyna Zajączkowska – projektantka, autorka podcastu Odpowiedzialna Moda, która w UDO odpowiada za strategię mody cyrkularnej dla marek odzieżowych oraz Anna Pięta – współautorka Muda Talks i liderka zrównoważonego rozwoju wg Forbes Women.

Pozycję startupu dodatkowo umacniają partnerstwa z firmami technologicznymi, jak Electrolux, przy współpracy z którym powstał projekt „Noś dłużej”, w ramach którego powstanie sklep internetowy z wyselekcjonowaną odzieżą z drugiego obiegu oraz wakacyjny pop-up store w jednym z nadmorskich kurortów.

O Ubrania do Oddania

Lider cyrkularnego rynku odzieży używanej i pierwsza w Polsce platforma fundraisingowa, która w innowacyjny sposób łączy zbiórki odzieży używanej ze wsparciem finansowym na rzecz organizacji charytatywnych. To jedno z kilku rozwiązań spółki New Solutions Group, której misją jest zrewolucjonizowanie rynku odzieży używanej. Poza platformą dla konsumentów, UDO oferuje narzędzia sustainable fashion dla marek modowych, pomoc w zbiórkach odzieży dla samorządów i gotowe rozwiązania CSR dla firm.

Firma posiada własną sortownię w modelu Clear Sorting oraz markę odzieżową. Startup powstał w 2018 r.. Zatrudnia 30 osób. Clear sorting – autorska metoda pracy z tekstyliami z drugiego obiegu, opracowana przez New Solutions Group. Polega na pozyskiwaniu wysokiej jakości tekstyliów, co usprawnia proces ich sortowania, umożliwiając np. wyodrębnienie konkretnych kategorii odzieży, również w podziale na marki. To z kolei podnosi jakość ubrań, które trafiają do sklepów second hand, powodując, że ponad 95% odzieży pozyskanej od użytkowników portalu Ubrania do Oddania dostaje #drugieżycie i jest wprowadzane do ponownego obiegu bez jakiegokolwiek przetworzenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments