Grupa Kapitałowa Carlson Investments zamierza zostać czołowym graczem na rynku inwestycji w startupy i bardzo dynamicznie powiększyć swój portfel inwestycyjny w 2021 i 2022 r. 

Głównym akcjonariuszem spółki jest założony w 2006 roku i zarządzany przez inwestora
z Monako Artura Piotra Jedrzejewskiego fundusz Carlson Ventures International Limited, który dysponuje kapitałem w wysokości 100 mln USD. Carlson Ventures International jest również największym udziałowcem funduszu venture capital EVIG ALFA, z powodzeniem inwestującym w startupy na rynku polskim.

W celu realizacji misji inwestycyjnej Carlson Investments SA przy udziale Carlson Investments ASI SA zawarła umowy o współpracy zarówno z Evig Alfa, jak i Carlson Ventures International. Spółka podpisała też w marcu br. dwa listy intencyjne z podmiotami w które zamierza zainwestować maksymalnie 13 mln PLN – Epeer Sp. z o.o oraz Terrabio Sp. z o.o. Zdaniem Prezesa Aleksandra Gruszczyńskiego docelowo spółka zamierza mieć w portfelu inwestycyjnym nawet 25 rokujących projektów z sektora fintech, medtech oraz biotech. Aktualnie intensywnie rozmawia z kolejnymi spółkami na różnym etapie rozwoju. Dzięki współpracy z Evig Alfa Carlson Investments uzyskał dostęp i możliwość koinwestycji w wiele innowacyjnych projektów będących we wstępnej fazie badań badawczo-rozwojowych, posiadających ogromny potencjał wzrostu i spektakularne perspektywy rozwoju. Z kolei umowa z Carlson Ventures International gwarantuje ułatwiony dostęp do kapitału i możliwości inwestycyjnych w większe projekty i startupy zagraniczne o zasięgu globalnym, stwierdzono w informacji.

2021 r. to rok przełomowy dla spółki pod kątem jej działalności inwestycyjnej. W marcu podpisaliśmy dwa listy intencyjne dot. inwestycji w perspektywiczne projekty z sektora biotech oraz fintech. Jesteśmy również w trakcie finalizacji kolejnych potencjalnych inwestycji. Chcemy mieć bogaty portfel inwestycyjny, złożony z firm innowacyjnych z najbardziej perspektywicznych sektorów gospodarki, z perspektywą na skokowe poprawianie wyników wraz ze swoim rozwojem. Zarówno polscy, jak i zagraniczni inwestorzy zauważają naszą aktywność. Kapitalizacja spółki w ostatnim roku wzrosła ponad 12-krotnie do ok. 140 mln zł, to jednak nie wyczerpuje naszego potencjału, bowiem posiadane w portfelu spółki wciąż się rozwijają, a dodatkowo realizujemy kolejne inwestycje o czym świadczą nasze ostatnie działania. Docelowo chcemy mieć w portfelu nawet 20-25 spółek. Na pewno w ciągu najbliższych miesięcy jeszcze nie raz zwrócimy uwagę inwestorów swoją aktywnością w obszarze inwestycyjnym. W związku z dynamicznym rozwojem spółki planujemy przeniesienie naszych notowań na główny parkiet, a znaczną część akcji z nowych emisji na rynek zagraniczny” – komentuje Aleksander Gruszczyński, Prezes Zarządu w Carlson Investments.

Spółka jest szczególnie zainteresowana inwestycjami w startupy fintech, medtech, cleantech oraz biotech. Zarząd uważa, że w tych branżach tkwi największy potencjał do aprecjacji wartości. Zdaniem Kingi Dębickiej, zasiadającej w radzie nadzorczej Carlson Investements SA, pierwszy polski jednorożec może się kryć właśnie w tych obszarach.

„Innowacje są bardziej w cenie niż kiedykolwiek, zwłaszcza że pandemia gruntownie zmieniła okoliczności biznesowe, właśnie na korzyść firm o takim profilu – przyspieszających procesy lub dysponujących produktem mogącym być potencjalnym game
changerem w danej dziedzinie” – uważa Kinga Dębicka. Przykładem może być Klarna – najdroższy obecnie europejski fintech, który w marcu 2021 r. zebrał finansowanie rzędu 1 mld dol., co dało mu wycenę na ponad 30 mld dol, czy Afterpay – kolejny startup z rodzaju buy now, pay later wyceniany na 40 miliardów dolarów, który w pierwszej połowie 2021 roku osiągnął imponującą sprzedaż na poziomie 10 miliardów dolarów.

W marcu br. spółka zakomunikowała zawarcie dwóch listów intencyjnych, z innowacyjnymi polskimi firmami z sektora fintech oraz biotech. Epeer to innowacyjna platforma fintechowa, która za pomocą sztucznej inteligencji łączy inwestorów oraz pożyczkobiorców na stronie internetowej i aplikacji mobilnej. Firma rozwiązuje problem płynności finansowej rozumiany jako brak możliwości szybkiej i bezpiecznej inwestycji oraz pożyczania niewielkich kwot pieniędzy. Z kolei Terrabio oferuje szybką diagnostykę w zakresie chorób roślin, bezpieczeństwa wody i żywności. Spółka opracowała Terralyzer® – mobilne urządzenie diagnostyczne, innowacyjne na skalę światową. Rozwiązanie Terrabio z blisko 99,9% skutecznością wykrywa każdy zdefiniowany wcześniej patogen, co radykalnie wesprze producentów owoców i warzyw. Celem Terrabio na rok 2021 jest dostosowanie urządzenia do produkcji, walidacja, certyfikacja i wyprodukowanie pierwszej partii urządzeń. W roku 2022 planowane jest pozyskanie certyfikacji i rozpoczęcie ekspansji rynkowej.

W skład Grupy Kapitałowej Carlson Investments S.A wchodzą obecnie: znany software house – Techvigo Sp. Zoo; Gaudi Management S.A.; Carlson Capital Partners Sp. zoo oraz Hotblok Polska Sp. zoo – producent innowacyjnych pasywnych materiałów budowlanych oraz Carlson Investments Alternatywna Spółka Inwestycyjna S.A. i Bloom Voyages Sp. zoo, w których Carlson Investments S.A. posiada po 100% udziałów, a także kilka mniejszych inwestycji w akcje i obligacje podmiotów takich jak Reacom GmbH – backbone z Niemiec czy One Palo Alto Deep Tech Ventures.

Carlson Investments S.A. to firma inwestycyjna notowana na Newconnect GPW. Celem spółki są inwestycje w przedsiębiorstwa o charakterze technologicznym, charakteryzujące się innowacją produktową lub procesową. Firma skupia się na inwestowaniu w projekty z branży FinTech, MedTech, BioTechi CleanTech. Carlson Investments ma wszechstronny i doświadczony zespół inwestycyjny, który wpływa na skuteczność projektów, w które inwestuje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments