Leonardo, firma zajmująca się inżynierią lotniczą, zaprezentowała czujnik wytwarzający pole elektromagnetyczne, które przenikając stal, wykrywa energię emitowaną przez człowieka. Ta przełomowa, nowa technologia miałby być wykorzystywana w Wielkiej Brytanii podczas wykrywania osób ukrywających się w ciężarówkach przekraczających granicę.

Uważamy, że ta technologia może pomóc uratować więcej istnień ludzkich, ponieważ wrażliwi ludzie szukający lepszego życia są wprowadzani w bardzo niebezpieczne warunki. Chcemy zaoferować nieinwazyjną technologię, która może zapobiec przyszłym tragediom” – powiedział Nigel Lidster, z oddziału cybernetycznego Leonardo UK.

W Europie przebywa ok. 82 mln imigrantów, a grupy zajmujące się nielegalnym przekraczaniem granic wciąż szukają nowych sposobów by być o krok przed organami ścigania. Sprawia to, że przestępcy stają się coraz śmielsi choćby pod względem liczby osób, które próbują w jednym momencie przewieść, a to często prowadzi do tragicznych skutków.

Metody jakie są stosowane do ukrycia osób to między innymi ciężarówki chłodnie lub kontenery transportowe, w których niejednokrotnie policja znajduje ściśnięte, przewożone w nieludzkich warunkach osoby.

Eksperci z oddziału cybernetycznego Leonardo odkryli wiele możliwości wykrywania osób ukrytych w ciężarówkach, ale są one oparte na przykład na promieniowaniu rentgenowskim.

Konieczne jest jednak zadbanie o życie i zdrowie osób przemycanych. Służby graniczne nie mają pojęcia, czy znajdą dziecko, kobietę w ciąży czy osobę, u której występuje schorzenie.

Pojawiają się także przepisy prawne – na przykład francuskie regulacje dotyczące jonizacji mówią, że promieni rentgenowskich nie można używać ze względu na potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Technologia zaprezentowana przez Leonardo jest przełomowa i precyzyjnie określa konkretny zakres częstotliwości pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez ludzi. Ta częstotliwość jest dla systemu tak unikalna, jak odcisk palca – zwana jest również jako „podpis elektromagnetyczny”.

Technologia EMF, jak określa ją Leonardo, jest bezpieczniejsza, bardzo wydajna i trudna do przeciwdziałania. Auta mogą swobodnie przejechać przez pole czujników bez jakiejkolwiek interwencji człowieka. Czujnik byłby umieszczony na konstrukcji nad ruchem ulicznym. Technologia wykorzystując długość fali penetrującej stal i beton, precyzyjnie określi zakres częstotliwości pól elektromagnetycznych tworzonych przez ludzi. Technologia EMF wykrywa jedynie życie ludzkie, unika wykazywania danych osobowych, eliminując wyzwanie związane z ochroną danych i jest bezpieczna dla środowiska i zwierząt.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments