Virgin Orbit, kalifornijska firma zajmująca się wynoszeniem satelitów na orbitę, ogłosiła dziś podpisanie nowej umowy z SatRevolution, polską firmą zajmującą produkcją satelit NewSpace. W ramach kontraktu Virgin Orbit jeszcze w tym roku, na pokładzie swojej rakiety LauncherOne, wyniesie na orbitę dwie małe satelity: STORK-4 i STORK-5 (MARTA).

Oparte na nowoczesnej platformie UniBus 3U CubeSat, opracowanej przez SatRevolution, STORK-4 i STORK-5 (MARTA) są pierwszymi satelitami optycznymi, które zostaną wyniesione na orbitę w ramach 14-satelitarnej konstelacji STORK. Po umieszczeniu w miejscach docelowych STORK-4 i STORK-5 (MARTA) będą zbierać multispektralne obrazy i dane średniej rozdzielczości dla klientów z branż rolniczej i energetycznej. Misja ta obejmie również opóźnioną integrację satelitów STORK-4 i STORK-5 (MARTA). Jest to jeden z kluczowych kroków w demonstracji usługi szybkiego startu, który będą oferować przyszłe misje LauncherOne. Firmy zamierzają ściśle współpracować, aby zapewnić, aby możliwości szybkiego startu były bardziej dostępne i responsywne. 

Umowa opiera się na istniejącej już relacji pomiędzy Virgin Orbit i SatRevolution. W 2019 roku, wraz z blisko tuzinem najlepszych polskich uczelni technicznych, firmy zostały członkami-założycielami konsorcjum, którego celem jest opracowanie pierwszej na świecie dedykowanej komercyjnej misji małych satelitów na Marsa. Konsorcjum Polish Mission to Mars dąży do uruchomienia najlepszej w swojej klasie technologii satelitarnej, korzystając z usług LauncherOne’s Virgin Interplanetary (lub VIP Service). Oferuje ono wyjątkową elastyczność w dostępie do większych i optymalnych okien startowych dedykowanych podróży na Marsa i do innych celów międzyplanetarnych.

„Podpisana umowa to kolejny międzynarodowa współpraca, która wykorzystuje doświadczenie i potencjał polskich firm i ich specjalistów zajmujących się działaniami w przestrzeni kosmicznej. Wartym podkreślenia jest też fakt, iż dzięki takim inicjatywą podkreślamy swoją ekspercką pozycję na globalnej arenie eksploracji kosmosu”
skomentował Michał Jach, przewodniczący Parlamentarnej Komisji Obrony Narodowej.

Responsywność usług startowych z Virgin Orbit przynosi ogromne korzyści dla twórców konstelacji satelitarnych, takich jak SatRevolution. Cieszymy się, że możemy być częścią pierwszej komercyjnej misji LauncherOne i z niecierpliwością czekamy na rozszerzenie naszego partnerstwa i przyjaźni poprzez kolejne wspólne działania” – powiedział CEO SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy wystrzelić najnowocześniejsze satelity z naszymi przyjaciółmi z SatRevolution. Wrocławianie udowadniają, że rewolucja małych satelitów jest w pełnym rozkwicie. Innowacyjne sieci satelitarne, takie jak STORK, posiadają ogromną wartość w łańcuchu kosmicznych dostaw. LauncherOne jest gotowy, aby wynieść te konstelacje na orbitę dla naszych klientówpowiedział CEO, Dan Hart.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments