Yann Lechelle, CEO Scaleway, w rozmowie z ISBtech o trendach rynkowych w technologiach chmurowych i planach spółki w Polsce.

Jakie są obecnie najważniejsze trendy rynkowe, jeśli chodzi o technologie chmurowe i jak Scaleway pozycjonuje się wobec nich?

Rozwój chmury publicznej idzie w parze z zieloną modernizacją infrastruktury centrów danych. 

Chmury publiczne są wciąż na wstępnym etapie rozwoju. 80 proc. światowego IT nie korzysta jeszcze z chmury. Ten nowy etap dopiero się rozpoczął. Podczas gdy ruch internetowy rośnie (+ 40 proc. między lutym a kwietniem 2020 r.), najnowocześniejsze centra danych poprawiają efektywność energetyczną i zużycie wody – zdecydowanie i trwale ograniczając tym samym zapotrzebowanie na energię i zmniejszając prawie do zera zużycie wody. 

Chmura obliczeniowa jest z pewnością częścią proekologicznego równania w branży IT,  ponieważ po jej upowszechnieniu emisja gazów cieplarnianych w branży zmniejszy się o 95 proc., czyli o około 4,5 miliona ton CO2 (Global e-Sustainability Initiative 2013).

Kwietniowy lockdown rozpoczął w Europie największącyfrową transformację w historii, a IaaS (Infrastructure-as-a-Service), SaaS (Software-as-a-Service) i PaaS (Platform-as-a-Service) stają się sprawdzonymi i zaufanymi technologiami, przyspieszając rozwój chmury. 

Edge computing

Ponieważ IoT stale się rozwija i wciąż przybywa miliardów urządzeń końcowych – od naszych smartfonów i inteligentnych domów po czujniki cyfrowe, sprzęt medyczny i inteligentne miasta – skutkuje to ogromnymi ilościami danych wprowadzanych do chmury. W związku z tym powstała technologia edge computing. Cloud Edge to zlokalizowane centrum danych, które składa się z wydajnych serwerów i szybkiej pamięci masowej – prowadząc obliczenia na “krawędzi” chmury, i zwiększając wydajność infrastruktury. 

Zautomatyzowane przetwarzanie w chmurze, przetwarzanie hybrydowe, multi-cloud lub systemy cloud agnostic 

Obecnie przetwarzanie w chmurze i elementy pamięci masowej są towarem. Istnieją subtelne różnice, ale ogólnie rzecz biorąc, są one wymienne – przynajmniej teoretycznie. W Scaleway wierzymy, że właściwe rozwiązanie ź leży w podejściu obejmującym wiele chmur po stronie klienta, które daje integratorom i klientom chmury możliwość łatwego wdrażania w dowolnej chmurze, spośród szerokiej gamy dostawców chmury.

Perspektywiczne podejście

Nasze podejście bierze się z faktu, że wchodzimy w fazę dojrzałości, która pozwala nam korzystać z podstawowych komponentów chmury w niemal nonszalancki, wymienny sposób – obliczać, przechowywać i przesyłać dane. Często mówimy o utility computing – czyli mocy obliczeniowej na żądanie. To jest czynnik wyróżniający Scaleway.  Jesteśmy alternatywą dla AWS – z tymi samymi protokołami pamięci masowej S3 i alternatywą dla GCP – z tą samą metodologią orkiestracji za pośrednictwem Kubernetes. Mówimy tym samym językiem, co współcześni programiści, którzy nie chcą być “skazani na” jednego dostawcę Terraform lub Ansible.

Jakie Scaleway ma plany odnośnie Polski?

Polska ma strategiczne znaczenie. Chcemy pokazać się silnej i zaznajomionej z technologiami lokalnej społeczności specjalistów IT, która poszukuje rozwiązań związanych z chmurą publiczną. Polska jest jednocześnie środkiem ciężkości dla większości krajów Europy Wschodniej. Udało się jej zyskać świetną reputację gdy mowa o rozwoju technologii i startupów. Jest uznawana za jeden z najbardziej przyjaznych dla startupów ekosystemów w Europie a nawet poza nią.

Dla Scaleway otwarcie we wrześniu tego roku naszego pierwszego centrum danych właśnie w Warszawie było więc oczywistym wyborem. Planujemy dalszy rozwój w regionie – zarówno jeśli chodzi o nasze produkty, jak i nasz program akceleracyjny dla startupów. Planujemy współpracować z utalentowanymi innowatorami i zdobywać ich uznanie na lokalnym rynku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments