„Najlepsza byłaby szeroka unijna solidarność wobec 5G”

W kwestii podejścia do dostawców 5G najlepiej byłoby, gdybyśmy zobaczyli szeroką europejską solidarność, zgodnie z zaleceniami UE. Nie można wykluczyć ewentualnych działań odwetowych Chin na poszczególnych krajach w zależności podjętych przez nie działań w zakresie dostawców 5G, a widzimy, że coraz więcej krajów europejskich przyjmuje różnego rodzaju ukryte zakazy, ocenił w rozmowie z ISBtech research fellow Szwedzkiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Utrikespolitiska Institutet – UI), ekspert relacji z Chinami Tim Rühlig.

Przyszła reakcja Chin zależy szczególnie od tego, o jaki rodzaj wykluczenia chińskich dostawców z wdrożenia 5G będzie chodzić, a może to być wyraźne lub niejawne wykluczenie. Zakaz może obejmować tylko sieć bazową 5G lub zostać rozszerzony na inne części sieci, przede wszystkim dostęp radiowy. Niektóre zakazy rozważane w Europie są ograniczone do 5G, inne obejmują zastąpienie chińskiego sprzętu 4G i rozbudowę łączy szerokopasmowych. W zależności od zakresu zakazu można by przypuszczać, że Chiny mogą inaczej zareagować” – ocenił Rühlig w rozmowie z ISBtech.

Wkrótce przekonamy się o reakcji Chin, ponieważ coraz więcej krajów europejskich przyjmuje różnego rodzaju ukryte zakazy. Najlepiej byłoby, gdybyśmy zobaczyli szeroką europejską solidarność przy wdrażaniu 5G. Nie spodziewam się negatywnej reakcji Chin wobec całej UE, ale nie można wykluczyć działań odwetowych na poszczególnych krajach w zależności podjętych przez nich działań w zakresie dostawców 5G” – dodał ekspert.

Rada Europejska zatwierdziła wcześniej konkluzje Rady z dnia 9 czerwca 2020 r. w sprawie kształtowania cyfrowej przyszłości Europy. Apeluje do UE i państw członkowskich o pełne wykorzystanie przyjętego w dniu 29 stycznia 2020 r. unijnego zestawu narzędzi na potrzeby cyberbezpieczeństwa sieci 5G, a w szczególności o stosowanie odpowiednich ograniczeń wobec dostawców wysokiego ryzyka w odniesieniu do kluczowych aktywów określonych jako krytyczne i wrażliwe w unijnych skoordynowanych ocenach ryzyka. Rada Europejska podkreśla, że potencjalni dostawcy 5G muszą być poddawani ocenie opartej na wspólnych obiektywnych kryteriach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments