Nowa gama produktów od Canon

Na dzisiejszej prezentacji Canon przedstawił pełną gamę produktów dedykowaną zarówno profesjonalistom jak i amatorom. Zaprezentowano aparaty Canon EOS R5 i EOS R6, kompatybilne z nimi cztery obiektywy i dwa extendery oraz drukarkę imagePROGRAF PRO-300. 

 

Canon EOS R5 i EOS R6

Dwa najnowsze i najbardziej zaawansowane pełnoklatkowe bezlusterkowce z serii EOS R z mocowaniem obiektywów RF. EOS R5 posiada nową 45-megapikselową matrycę CMOS i osiąga szybkość zdjęć seryjnych do 20 kl./s (migawka elektroniczna). Jest również pierwszym bezlusterkowcem w historii z możliwością nagrywania filmów 8K/30p i 4K/120p wewnętrznie na karty pamięci. Z kolei EOS R6 wyposażono w matrycę 20,1 MP, tryb seryjny do 20 kl./s i nagrywanie wideo 4K/60p i Full HD/120p.

Niewątpliwą gratką dla wszystkich miłośników fotografii wbudowana w urządzenie 5-cio osiowa wewnętrzna stabilizacja obrazu (IBIS). Dodatkowo oba urządzenia zostały wyposażone w procesor DIGIC X, który oprócz szybkością obsługi odpowiada za system ostrości Dual Pixel CMOS AF II. Dzięki temu ustawienie ostrości zajmuje zaledwie 0,05 sekundy.

Kolejnym atutem sprzętu będzie system automatycznej regulacji ostrości iTR AF X AF, który został zaprojektowany z wykorzystaniem algorytmów głębokiego uczenia AI, przez co tryb wykrywania twarzy/oczu działa z niespotykaną dotąd precyzją (ostre obiekty nawet podczas nieprzewidzianego poruszania się i fotografując z małą głębią ostrości), a autofokus „zapamiętuje” i śledzi obiekt nawet, jeśli postać odwróci się na chwilę.

Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth i Wi-Fi, EOS R5 (5 Ghz Wi-Fi) i EOS R6 (2,4 Ghz Wi-Fi) można łatwo połączyć ze smartfonem i siecią, umożliwiając szybkie udostępnianie plików i transfer FTP/FTPS. Ta funkcja pozwala również na zdalne sterowanie aparatami za pomocą aplikacji Camera Connect i EOS Utility, podłączonych do komputera PC lub Mac za pośrednictwem Wi-Fi lub szybkiego złącza USB 3.1 Gen 2.

 

Cztery nowe obiektywy RF i dwa extendery do systemu Canon EOS R

RF 100-500 mm F4,5-7,1L IS USM – kompaktowy, wszechstronny i dodatkowo uszczelniony teleobiektyw zmiennoogniskowy z profesjonalnej linii L o wyjątkowo szerokim zakresie ogniskowych, z 5-stopniowym stabilizatorem obrazu, podwójnym silnikiem Nano USM oraz wielofunkcyjnym pierścieniem kontrolnym.

RF 600 mm F11 IS STM i RF 800 mm F11 IS STM – najlżejsze na świecie superteleobiektywy z autofokusem, o ogniskowej odpowiednio 600 mm i 800 mm. Dzięki wysokiej ogniskowej, w pełni automatycznemu systemowi ostrości i technologii stabilizacji obrazu, entuzjaści fotografii mogą teraz z łatwością wykonywać znakomite fotografie nawet z bardzo daleka. W połączeniu z nowymi extenderami RF – EXTENDER RF 1.4x i RF 2x – obiektywy te mogą osiągnąć niewiarygodne jak dotąd wartości ogniskowej 1200 mm (RF 600 mm F11 IS STM) i 1600 mm (RF 800 mm F11 IS STM). Zapewnia to entuzjastom jeszcze większą elastyczność i kreatywne możliwości pracy z pełnym wsparciem AF. Nowe obiektywy sprawdzą się w szczególności podczas fotografii dzikiej przyrody i sportu, a także podczas zdjęć lotniczych czy w astrofotografii.

 

RF 85 mm F2 MACRO IS STM – pozycja niezbędna w torbie entuzjastów fotografii portretowej, wchodzących w świat systemu EOS R, którzy dodatkowo cenią sobie fotografię makro. To obiektyw o stałej, jasnej przysłonie f/2, wyposażony dodatkowo w technologię 5-stopniowej stabilizacji (IS) (lub 8-stopniowej w przypadku korzystania z EOS R5 / EOS R6) i osiągający wartość odwzorowania obiektów 1:2, charakterystyczną dla fotografii makro.

EXTENDER RF 1.4x i EXTENDER RF 2x – dwa zupełnie na nowo zaprojektowane i szybkie konwertery, stworzone w celu rozszerzenia możliwości wykorzystania zaprezentowanych dziś obiektywów RF 100-500 mm F4,5-7,1 L IS USM, RF 600 mm F11 IS STM i RF 800 mm F11 IS STM. Oba extendery pozwalają profesjonalistom rozszerzyć zakres ogniskowych w kompatybilnych obiektywach, jednocześnie zachowując jakość obrazu i szybkość pracy charakterystyczną dla mocowania RF.

 

 

Drukarka imagePROGRAF PRO-300

Ostatnią prezentowaną nowością od Canona jest Drukarka imagePROGRAF PRO-300, będącą idealną propozycją z jednej strony dla semiprofesjonalistów i aspirujących fotografów, z drugiej – jako dodatkowe urządzenie drukujące w niewielkich fotolabach.

Technologie druku Canon zastosowane w urządzeniu imagePROGRAF PRO-300 pozwalają osiągnąć znakomite efekty zarówno przy wydrukach monochromatycznych, jak i kolorowych w formacie do A3+. Zastosowanie 10 oddzielnych atramentów pigmentowych LUCIA PRO sprawia, że drukarka odwzorowuje rozszerzoną gamę kolorów i głęboką czerń, szczególnie widoczną na wydrukach monochromatycznych.

 

Jako następca modelu PIXMA PRO-10S, nowa drukarka imagePROGRAF PRO z pewnością spełni oczekiwania użytkowników, którzy oczekują niewielkiego, prostego w obsłudze i funkcjonalnego urządzenia o ponadczasowym designie.

Intuicyjna obsługa i szereg automatycznych funkcji sprawia, że korzystanie z imagePROGRAF PRO-300 jest wyjątkowo proste – jak choćby dzięki wbudowanym funkcjom czyszczenia dysz i korekcji pochylenia, które do minimum ograniczają ewentualne straty atramentu i mediów podczas eksploatacji. imagePROGRAF PRO-300 umożliwia drukowanie bez obramowania na wszystkich rodzajach nośników.

 

Jeśli chodzi o dostępność zaprezentowanych produktów, wszystkie będą dostępne w sklepach jeszcze w tym roku. EOS R5, obiektywy RF 600mm F11 IS STM i RF 800mm F11 IS STM oraz extendery RF 1.4x i RF 2x trafią na półki już pod koniec lipca. EOS R6 pojawi się niewiele później, bo już w sierpniu. Na obiektywy RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM i RF 85mm F2 MACRO IS STM oraz drukarkę imagePROGRAF PRO-300 poczekamy niestety najdłużej, bo aż do września 2020.