5G otworzy rynek IT na nowe rozwiązania i modele usługowe

Radosław Semkło, Asseco Poland, Polkomtel

Rozwój Internetu Rzeczy i świadczenie usług IT w modelu Software as a Service to najważniejsze trendy technologiczne, do których przyczyni się upowszechnienie sieci 5G. Radosław Semkło, Dyrektor Pionu Telekomunikacji i Mediów Asseco Poland i członek zarządu Polkomtel dla ISBtech o potencjale 5G w segmencie B2B. 

Uruchomienie pierwszej w Polsce komercyjnej sieci opartej na tej technologii przyspieszy rozwój nowoczesnych rozwiązań dla biznesu. Sukcesywnie rośnie ilość danych generowanych przez użytkowników mobilnego Internetu, zarówno do celów prywatnych, jak i biznesowych.

Sieć 5G pozwoli na kilkukrotnie szybsze przesyłanie danych niż w technologii LTE, gwarantując też większą niezawodność oraz minimalizacje opóźnień. Dodatkowo wzrośnie również liczba możliwych podłączeń urządzeń telekomunikacyjnych. Do sieci LTE może się podłączyć jednocześnie do miliona urządzeń na każde 500 km2. Sieć 5G pozwala na połączenie nawet miliona urządzeń na 1 km2, co pozwoli opracować nowe zastosowania dla tzw. Internetu Rzeczy.

Upowszechnienie sieci 5G przyspieszy rozwój technologii IoT a to spowoduje jeszcze większy wzrostu ilości przetwarzanych danych. w wielu różnych obszarach. Nowa technologia przyniesie korzyść nie tylko dla indywidualnych odbiorców usług telekomunikacyjnych, ale również dla poszczególnych sektorów: samorządów planujących wdrożenie rozwiązań smart city, telemedycyny, produkcji, transportu, edukacji.

Współpraca Asseco z Cyfrowym Polsatem i Polkomtelem, operatorem sieci Plus pozwoli na szybsze dostosowanie 5G do sektora przedsiębiorstw (B2B). Poza lepszymi parametrami transmisji danych, spodziewanym efektem 5G może być również upowszechnienie świadczenia usług w modelu Software a Service (SaaS). Aplikacje i systemy coraz częściej będą instalowane nie w ramach lokalnej infrastruktury firmy, a u zewnętrznego operatora, udostępniającego je w chmurze.