Radio „z wulkanu” na polskiej technologii

Candelaria, Tenerife, Canary Islands, Spain: Overview of the Basilica of Our Lady of Candelaria, Tenerife landmark

Polska technologia na odległej Teneryfie. Mieszkańcy Kanarów słuchają radia dzięki DABCAST.

Rozwój autorskiej technologii w postaci systemu DABCAST pozwolił firmie BCAST na podjęcie kolejnej międzynarodowej kooperacji. Dzięki temu mieszkańcy hiszpańskiej Teneryfy już cieszą się sygnałem radiowym nowego cyfrowego multipleksu. Co ciekawe – sygnał nadawany jest ze zbocza największego na Atlantyku i wciąż aktywnego wulkanu.

Firma BCAST, największy alternatywny operator radiodyfuzyjny w Polsce, sfinalizował umowę ze swoim odpowiednikiem działającym w rejonie Wysp Kanaryjskich – firmą TechWorld. Dzięki temu na jednej z tamtejszych wysp – Teneryfie – uruchomiony został
multipleks radiowy w pełni obsługiwany przez stworzoną w Polsce technologię DABCAST.  Realizacja kontraktu oznacza, że mieszkańcy wyspy mogą cieszyć się nowymi stacjami.

Radio wprost z wulkanu

Emisja multipleksu uruchomiona została w pobliżu miasta Adeje, bardzo popularnej miejscowości turystycznej. Cała instalacja została umiejscowiona na zboczu wciąż czynnego wulkanu Teide – najwyższego szczytu Hiszpanii oraz najwyższego wulkanu na Oceanie Atlantyckim.

Ze względu na umiejscowienie nadajnika na wzgórzu do zapewnienia dobrej propagacji wystarczyła niewielka moc. Idealnie sprawdził się do tego nasz nadajnik DTX050 o mocy wyjściowej 50 W. Biorąc pod uwagę zysk systemu antenowego, efektywna moc promieniowana to ok. 200 W. Zapewnia to odbiór radia cyfrowego nawet kilkadziesiąt mil w głąb Oceanu Atlantyckiego – mówi Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST.

Do realizacji tego projektu BCAST dostarczył komplet stworzonych przez siebie rozwiązań. W skład zestawu wchodzi chmurowy multipleks, nadajnik (TX), monitor do ewaluacji jakości sygnału oraz Wirtualne Studio do zarządzania transmisjami przez nadawców.

Kolejna międzynarodowa współpraca polskiego operatora

We wrześniu BCAST uczestniczył jako wystawca w najbardziej prestiżowych targach branży radiowej i telewizyjnej – International Broadcasting Convention w Amsterdamie. Firma zaprezentowała tam m.in. pierwszy od ponad 25 lat polski nadajnik DABCAST DTX050 i monitor DABMON. Oba prezentowane urządzenia wchodzą w skład ekosystemu DABCAST, pozwalającego na efektywne tworzenie i zarządzanie usługami radia cyfrowego w formacie DAB+.

Dzięki temu, że wszystkie elementy infrastruktury zostały opracowane w dziale R&D BCAST, rozwiązanie to charakteryzuje się wysoką elastycznością i wydajnością, a jego skuteczność została potwierdzona w szeregu wdrożeń.

DABCAST jest już wykorzystywany m.in. do zarządzania multipleksami w Sardynii, czy lokalnymi usługami świadczonymi przez BCAST w Polsce. TechWorld, będąc pod wrażeniem prezentowanej technologii, zdecydował się na współpracę z polskim operatorem.

Dzięki, między innymi, całkowicie chmurowemu podejściu do realizacji usługi całość wdrożenia, od podpisania umowy do rozpoczęcia nadawania, udało się przeprowadzić w terminie krótszym niż jeden miesiąc, przy czym najdłużej trwał transport sprzętu – mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Obecnie jakość sygnału na wyspie jest oceniana przez słuchaczy. Jednak zarówno BCAST, jak i TechWorld już teraz analizują możliwość rozszerzenia współpracy na kolejne wyspy Makaronezji.

BCAST to firma powstała w 2013 r., specjalizująca się w emitowaniu programów radiowych i telewizyjnych dla nadawców publicznych oraz komercyjnych. Usługi świadczy w oparciu o własną, a także współdzieloną infrastrukturę.