„Chcemy być Top of Mind jeżeli chodzi o video w internecie” – Masny z Abstra

O historii kanału Abstrachuje na YouTube, powstaniu Abstra i wizji rozwoju opowiada ISBtech współzałożyciel grupy Rafał Masny. 

Cała historia Abstra, rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy z trzema kolegami oglądaliśmy bardzo dużo YouTube z USA. Obserwowaliśmy ten rynek, widzieliśmy jak rosną kanały, które stały się bardzo rozpoznawalne. W końcu, jak zarabiają z tego pieniądze, bo mówią o tym w prost. Zorientowaliśmy się, że polski rynek YouTube jest dużo w tyle, że nie ma dużo dobrych i znanych kanałów fabularnych, rozrywkowych. Stwierdziliśmy więc, że należy spróbować to zrobić w Polsce. Przez pierwsze 12 miesięcy nie zarabialiśmy prawie nic na naszej produkcji, tylko zwracaliśmy sobie część kosztów, ale po 14 miesiącach zaczęły pojawiać się już bardzo konkretne zapytania ofertowe. Zorientowaliśmy się ze z tego mogą już być satysfakcjonujące pieniądze, które pozwolą nam na dalsze ruchy” – mówi Masny.

Wskazuje, że zaczął się etap myślenia bardziej biznesowego o tej działalności – rozpoczęła się m.in. produkcja odzieży z marką Abstra Wear.

W roku 2014/15 zaczęliśmy zastanawiać się co dalej. Mieliśmy bardzo dobry kanał z dobrą oglądalnością, ale chcieliśmy więcej. Założyliśmy następny kanał gdzie pojawiali się już nowi ludzie i my też braliśmy tam udział. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że otworzymy wersję dla kobiet (Beksy) i to był pierwszy kanał na którym w ogóle nas nie było. Wtedy zaczęliśmy myśleć o tym żeby stworzyć grupę, żeby tych kanałów było więcej. Otworzyliśmy dwa następne kanały, ale 2016 roku, zobaczyliśmy że zaczęliśmy się trochę blokować. Kanałów było za dużo, nie wszystkie zarabiały. Zarabiał tylko nasz główny kanał (Abstrachuje). Groziło nam że przy chudszych miesiącach zbankrutujemy” – opowiada współzałożyciel grupy.

Dlatego założyciele postanowili poszukać inwertora. „Udowodniliśmy, że mamy ambicje, nie chcemy tych pieniędzy dla siebie, tylko żeby rozbudować całą firmę. W tę historię uwierzyli inwestorzy, których nie łatwo było znaleźć. To nowy rynek dla inwestorów, a YouTube nie kojarzy się z poważnym biznesem. Wizerunek ludzi, którzy na nim są nie jest poważny. Znalezienie i rozmowy z inwestorem zajęły bardzo dużo czasu, ale panowie Maciek Wandzel i Bogusław Leśnodorski zainwestowali w ten trochę szalony biznes. Już ponad rok współpracujemy z inwestorem i do naszej kreatywności dołożyliśmy ten bardzo mocny człon biznesowy, który pozwala nam teraz budować tę firmę i dzielić się takimi wynikam jakie mamy” – zaznacza Masny.

Abstra zanotowało 2,8-krotny wzrost przychodów  2018 r/r. W ub.r. zbudowało dział sprzedażny, „ogarnęło” finanse.

My już teraz jesteśmy spokojni i możemy w pełni zajmować się kreacją. Mamy 6 działów w firmie, jesteśmy prawdziwym pełnoprawnym biznesem, który w 100% wyrósł z naszej kreatywności” – stwierdza współzałożyciel grupy.

W jego ocenie YouTube w tej chwili jest olbrzymi, zarówno w Polsce jak i na świecie. Jest to 1,9 mld zalogowanych użytkowników, którzy codziennie odwiedzają ten portal. W Polsce od 21 do 24 mln Polaków korzysta miesięcznie z YouTube.

„Można powiedzieć że jest to 2 największa telewizja. Dlatego naszą ambicją jest jak największa ilość kanałów, które będziemy produkować, które będziemy posiadać w swojej grupie. Być może też kanałów partnerskich, kanałów dla marek, ale być może będziemy dołączać do swojej grupy gości, innych twórców, którzy już istnieją, ale będą chcieli wejść z nami we współpracę. Na zasadach które ustalimy” – wskazuje współzałożyciel grupy.

Zapowiada, że celem jest stworzenie „bardzo mocnej” grupy.

Chcemy być ekspertem i Top of Mind jeżeli chodzi o video w internecie. Jeżeli chodzi o produkcję video w internecie to my mamy te umiejętności i wiemy jak tworzyć video tak, żeby ono było angażujące, żeby było dynamiczne i żeby odpowiadało na potrzeby widza w XXI wieku. Chciałbym być nr 1 producenta video w internecie” – zapowiada Masny.

Uważa, że Polska jest bardzo specyficznym rynkiem, jeżeli chodzi o YouTube.

Na pewno Polska jest to na tyle duży kraj, że chcemy mieć tutaj sprawdzony i wypracowany model. Jest to trudny rynek, bardzo mało zarabia się z reklam. Jeżeli ten model sprawdzi się tutaj to uważam, że przeniesienie go na zagranicę będzie wbrew pozorom prostsze, bo dojdzie dodatkowa noga – dochody, które u nas jest praktycznie marginalne. Myślę, że jest taka możliwość [wyjście za granicę – red.], ale jest to perspektywa kilku lat” – podsumowuje współzałożyciel Abstra.